Start Arrow InstalacjeArrow Grzejniki kanałowe – idealne przy trudnej aranżacji wnętrza

Grzejniki kanałowe – idealne przy trudnej aranżacji wnętrza

Grzejniki powinno się montować pod oknem, zgodnie z teorią, że umieszczać je należy na ścianach najchłodniejszych, a więc na ścianach zewnętrznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu dochodzi też do najlepszej cyrkulacji powietrza – generowane ciepło kieruje się ku górze, miesza z chłodem spływającym z okna i równomiernie rozchodzi po pomieszczeniu. Co zrobić jednak w sytuacji, gdy zamiast standardowego okna w naszym salonie znajduje się przeszklona ściana lub trzyskrzydłowe drzwi balkonowe?

Coraz częściej nowoczesne domy przewidują duże przeszklenia, szczególnie w tak reprezentacyjnych pomieszczeniach, jak salon. Wnętrze to, serce naszego domu, musi być jednak mimo wszystko prawidłowo i komfortowe ogrzane.

Gdy aranżacja wnętrza uniemożliwia nam montaż standardowych grzejników pod oknem, rozwiązaniem jest albo ogrzewanie podłogowe, albo montaż specjalnych grzejników kanałowych.

Co to są grzejniki kanałowe?

Grzejniki kanałowe to grzejniki konwekcyjne. Konwektory wykorzystują efekt unoszenia się ciepłego powietrza ogrzanego przez element grzewczy, które wydostając się z urządzenia powoduje przemieszczanie się mas powietrza znajdującego się w całym ogrzewanym pomieszczeniu. Zjawisko to, zwane cyrkulacją, umożliwia szybkie ogrzanie pomieszczenia.

Grzejniki kanałowe montuje się w podłodze, w specjalnych wannach, przed drzwiami balkonowymi. Dyskretny montaż grzejników kanałowych w żaden sposób nie wpływa na wystrój wnętrza. Widocznym elementem jest tylko kratka, przykrywająca grzejnik, którą można dopasować do rodzaju i koloru podłogi.

Kratkę można w łatwy sposób zdejmować, czyszcząc nie tylko ten element, ale również sam grzejnik, który narażony jest na piach nanoszony przez taras do wnętrza.

(Grzejniki kanałowe podłącza się do instalacji wodnej c.o. Działają na zasadzie konwekcji, czyli unoszą do góry ciepłe powietrze. fot. archiwum)

Montaż grzejników kanałowych

Grzejniki kanałowe montuje się pod poziomem podłogi w specjalnym kanale, zwanym potocznie wanną. Konieczne jest zachowanie odstępu 8, 20 lub 30 cm (w zależności od modelu i producenta) między brzegiem wanny a oknem.

Decyzje o montaż grzejników kanałowych warto podjąć najpóźniej na etapie budowy domu, dzięki czemu sama instalacja nie będzie wymagała dodatkowo kosztownego remontu.

(Pracą grzejników można sterować za pomocą termostatów ręcznych lub automatycznych. W przypadku grzejnika z wentylatorem, oprócz regulacji temperatury, steruje się również pracą wentylatora. fot. archiwum)

Rodzaje grzejników kanałowych

Grzejniki kanałowe występują w dwóch opcjach: ogrzewając pomieszczenie za pomocą konwekcji naturalnej lub konwekcji wymuszonej przez zainstalowany wentylator.

(Grzejniki z wentylatorem są płytsze, krótsze i węższe niż te, ogrzewające pomieszczenie naturalną konwekcją. Oprócz standardowych rozmiarów grzejników, w obu opcjach można zamówić nietypowe wymiary i niestandardowe kształty grzejnika. fot. grzejnik PURMO Aquilo F1P)

Elektryczny wentylator zwiększa wydajność urządzenia, dzięki czemu możemy zamontować grzejnik o mniejszej mocy grzewczej niż wynika to z obliczeń zapotrzebowania na ciepło i o mniejszych rozmiarach. Grzejniki z wentylatorami mogą jednak pracować nieco głośniej niż tańsze (ale głębsze) grzejniki z konwekcją naturalną, więc rzadziej stosowane są np. w sypialniach. Praca grzejnika z wentylatorem nie wpływa jednak na ograniczenie komfortu np. w salonie.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje