Start Arrow InstalacjeArrow Grzejniki łazienkowe: ogrzewanie łazienki na poddaszu

Grzejniki łazienkowe: ogrzewanie łazienki na poddaszu

Usytuowanie łazienki na poddaszu to standardowe rozwiązanie w domach z poddaszem użytkowym, umożliwiające mieszkańcom stworzenie prywatnej części gospodarstwa na górnej kondygnacji. Ogrzewanie łazienki na poddaszu w dużej mierze nie różni się od instalacji w parterowych pomieszczeniach, niemniej utrudnienie mogą stanowić zarówno skosy, jak i okna dachowe, które trzeba ochronić przed skraplającą się na szybach parą wodną.

Na co zwracać uwagę planując ogrzewanie łazienek na poddaszu?

Montaż grzejnika łazienkowego pod oknem

Najlepszym miejscem na montaż grzejnika jest zawsze ściana, na której dochodzi do największych strat ciepła, czyli ściana z oknem. Takie rozwiązaniem sprzyja najlepszej cyrkulacji powietrza – generowane ciepło kieruje się ku górze, miesza z chłodem spływającym z okna i równomiernie rozchodzi po pomieszczeniu.

Wybór grzejnika do zamontowania pod oknem dachowym zależy w dużej mierze od tego, jaką wysokość ma ścianka kolankowa. Ścianką kolankową nazywamy zewnętrzną ścianę poddasza, która usytuowana jest na stropie ostatniej kondygnacji i biegnie wzdłuż połaci dachowej. Na niej opiera się cała konstrukcja więźby dachowej. Jej zadaniem jest przenoszenie obciążeń z dachu na strop i ściany niższej kondygnacji.

Jeżeli ścianka kolankowa jest niska, standardowe grzejniki płytowe mogą się nie zmieścić pod oknem, tym bardziej, że montując je należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości od podłogi i parapetu, które powinny wynosić ok. 10-12 cm. Na rynku są jednak dostępne modele grzejników konwektorowych, których wysokość zaczyna się już od 7 cm lub grzejniki dekoracyjne panelowe, które można montować w pionie lub właśnie w poziomie.

Jak zabezpieczyć okna przed zaparowaniem szyb?

Na poddaszu szczególnie należy zadbać o prawidłową wentylację. Warto wyposażyć okna w nawiewniki lub wybrać modele z klapą wentylacyjną. I tu pojawia się kolejny powód montażu grzejnika pod oknem.

Jeśli okno wyposażone jest w nawiewnik okienny lub ma klapę wentylacyjną, para wodna, szczególnie zimą, będzie się skraplać nie tylko na szybie, ale także wokół tych elementów. Aby uniknąć kondensacji pary wodnej należy, jak wspomnieliśmy, zamontować pod oknem grzejnik, a także prawidłowo zabudować wnękę okienną.

Wykończenie wnęki okiennej na poddaszu musi być tak wykonane, by górny element był skonstruowany poziomo, a dolny pionowo (względem podłogi). Dzięki temu światło wpadające do wnętrza zostanie najlepiej wykorzystane, a zjawisko kondensacji pary wodnej na wewnętrznej powierzchni szyby zostanie zniwelowane poprzez właściwą cyrkulację ciepłego powietrza.

Pod oknami dachowymi rzadko kiedy montuje się parapet. Zamiast niego warto więc powiesić nad grzejnikiem półkę, która sprawi, że ciepłe powietrze będzie się właściwie załamywać. Ważne jest jednak, aby grzejnik nie był dłuższy od półki.

(Warto by parapet czy półka nad grzejnikiem miały otwory, które umożliwią prawidłowy ruch powietrza.)

Jeżeli nie pod oknem, to gdzie?

Jeżeli w łazience brakuje okna lub zdecydujemy się pod nim umieścić np. wannę, mimo wszystko wykorzystajmy tę podstawową zasadę montowania grzejników w miejscach, gdzie dochodzi do największej ucieczki ciepła i zawieśmy kaloryfer nieopodal drzwi wejściowych.

Pamiętajmy jednak, że grzejnik łazienkowy nie powinien się znajdować bezpośrednio pod kratką wentylacyjną, gdyż zasysa ona powietrze, co w efekcie prowadzi do wychłodzenia pomieszczenia. Starajmy się zamontować go również w miarę najdalej od wanny czy umywalki. Jest to konieczne, gdy zdecydujemy się na ogrzewanie elektryczne, ale i pozostałe kaloryfery warto chronić przed wilgocią i kontaktem ze środkami, które wykorzystujemy do czyszczenia ceramiki łazienkowej.

(Grzejnik powinien być oddalony od źródeł wody i kratek wentylacyjnych.)

Jak dobrać moc grzejnika do łazienki?

Moc grzewcza jest wielkością podawaną w Watach [W]. Grzejnik musi być dobrany tak, aby jego moc grzewcza była wyższa lub równa zapotrzebowaniu na ciepło w danym pomieszczeniu. Upraszczając, możemy przyjąć, że na 1 m2 pomieszczenia potrzeba od 100W (budynki dobrze izolowane) do 150W (budynki gorzej izolowane).

Przybliżoną moc cieplną możemy obliczyć według wzoru:
moc cieplna = kubatura pomieszczenia x zapotrzebowanie na ciepło [W/m2]

W większości przypadków moc cieplną podaje się w zależności od parametrów czynnika grzewczego, tzn. temperatury zasilania i powrotu oraz temperatury w pomieszczeniu na poziomie 75/65/20 C, gdzie: 75°C oznacza temperaturę zasilania, 65°C temperaturę powrotu, a 20°C temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

Warto zwrócić uwagę na parametry obliczeniowe. Temperatura obliczeniowa w łazience wynosi 24°C, ponadto inna niż katalogowa może być temperatura czynnika grzewczego. Dlatego przy doborze grzejnika należy stosować współczynniki korekcyjne uwzględniające zmianę mocy przy parametrach różniących się od katalogowych.

Pamiętajmy jednak, że jeśli zawiesimy grzejnik na ścianie wewnętrznej a nie pod oknem, moc grzewcza grzejnika będzie musiała być nawet o 20% większa, niż wynika to z obliczeń zapotrzebowania pomieszczenia na ciepło. Większa moc przyda się również z uwagi na to, iż popularne grzejniki drabinkowe służą często również jako miejsce do suszenia ręczników, co może ograniczać ich moc.

Dogrzewanie łazienki na poddaszu poza sezonem

Poza sezonem, kiedy ogrzewanie centralne jest wyłączone, pojawiają się trudności z utrzymaniem komfortowej temperatury w łazience. Grzałki elektryczne, instalowane przy grzejniku łazienkowym, umożliwiają pozbycie się chłodu i wilgoci z pomieszczenia oraz suszenie ręczników.

Grzałka elektryczna może być zamontowana do grzejnika łazienkowego lub do podgrzewacza wody. Urządzenia muszą jednak być dostosowane do instalacji grzałki – mieć odpowiednią wielkość oraz posiadać właściwy do podłączenia gwint. Aby można było korzystać z grzałki, należy także pamiętać, że instalacja centralnego ogrzewania musi być zawsze napełniona wodą. Dobierając odpowiednie urządzenie trzeba też zwrócić uwagę na dopasowanie grzałki do mocy grzejnika – moc grzałki nie powinna  być większa od mocy grzejnika przy parametrach pracy 75/65/20°C.

Z uwagi na to, że grzałki do grzejników są zasilane prądem, bardzo istotne jest zachowanie odpowiednich odległości od źródeł wody. Grzałka musi być oddalona przynajmniej 60 cm od wanny czy umywalki, a do podłączenia grzałki należy zastosować gniazdko z uziemieniem.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


marzec 13, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje