Start Arrow OgródArrow Gwiazda betlejemska. Jak ją pielęgnować?

Gwiazda betlejemska. Jak ją pielęgnować?

Gwiazda betlejemska, zwana również poinsecją, to jedna z najpiękniejszych roślin doniczkowych i ozdób świątecznych. Roślina ta pochodzi z terenów Meksyku, Gwatemali i Kolumbii, gdzie nazywa się ją „płomiennym kwiatem”. Niestety kwiat ten jest bardzo wrażliwy na niskie temperatury i obfite podlewanie. Zastanawiasz się, jak pielęgnować poinsecję? Oto kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się urokiem tej niezwykłej rośliny doniczkowej…

O czym warto pamiętać przed zakupem?

Przed zakupem gwiazdy betlejemskiej, warto dokładnie przyjrzeć się wybranej roślinie. Najlepiej kupić tę o intensywnie zielonych liściach i w pełni wybarwionych kwiatach. Należy także zwrócić szczególną uwagę na to, czy na roślinie nie ma żadnych szkodników. Najczęściej na poinsecji pojawiają się mączliki (małe, białe muszki). Bardzo ważną kwestią jest również transport rośliny do domu. Dlaczego? Ponieważ kwiat ten nie lubi zimna i przeciągów. Poproś więc w sklepie o owinięcie gwiazdy betlejemskiej papierem i jak najszybciej przetransportuj ją do domu. Po przyniesieniu jej do domu, rozpakuj ją do połowy i postaw na niezbyt ciepłym miejscu. W ten sposób ochronisz roślinę przed szokiem termicznym, wywołanym zmianą temperatury. 

Stanowisko gwiazdy betlejemskiej

Gdy poinsecja zaklimatyzuje się we wnętrzu, warto zastanowić się, gdzie ją ustawić. W okresie kwitnienia najodpowiedniejszą temperaturą dla rośliny będzie temperatura pokojowa (około 12-22 stopnie Celsjusza). Co ciekawe, kwiat ten po przekwitnieniu toleruje niższe temperatury. 

Ta piękna roślina doniczkowa uwielbia światło. Należy więc pamiętać, aby ustawić ją w nasłonecznionym miejscu. Ważne jest również to, aby nie miała ona bezpośredniego kontaktu z urządzeniami grzewczymi oraz aby nie była narażona na przeciągi. Takie warunki bowiem sprawiają, że liście poinsecji kurczą się i usychają. 

Podlewanie

W okresie kwitnienia roślina ta wymaga regularnego podlewania, gdyż jej podłoże musi być stale wilgotne. Najlepiej podlewać ją dwa razy w tygodniu. Pamiętaj jednak, aby nie podlewać jej zbyt obficie. Co więcej, warto też zapewnić  poinsecji odpowiednią wilgotność powietrza. Codziennie więc zraszaj ją wodą. Podczas tego zabiegu omijaj jednak kwiaty rośliny, gdyż bezpośredni kontakt kwiatów z wodą sprawi, że opadną.  

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


listopad 26, 2020
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty