Start Arrow OgródArrow Hortensja. Idealna roślina dla początkujących ogrodników!

Hortensja. Idealna roślina dla początkujących ogrodników!

Ta wyjątkowa roślina należy do najpiękniejszych krzewów. Jest niezwykle popularna wśród ogrodników. Dostępna w licznych odmianach, sprawdzi się w każdym ogrodzie… Sprawdź, która z nich będzie idealna dla początkujących ogrodników…

Jeśli nie posiadasz doświadczenie w uprawie roślin, wybierz hortensję drzewiastą, np. odmianę „Anabelle”. Rzadko choruje i jest odporna na mróz. W kwietniu należy ją mocno przyciąć do wysokości około 30 cm. 

Jeśli zaś jesteś doświadczonym ogrodnikiem, postaw na hortensję ogrodową. Wymaga zacisznego miejsca. Regularnie należy usuwać jej przekwitnięte kwiatostany oraz uszkodzone pędy. 

Uprawa hortensji 

Podłoże 

Wszystkie gatunki hortensji wymagają próchniczej i pulchnej ziemi, w której nie brakuje wilgoci. Pamiętaj jednak, aby ziemia nie była podmokła. Odczyn gleby powinien być kwaśny (pH 4,5-5,5).  Jeśli liście hortensji żółkną to znaczy, że pH gleby jest za wysokie. Co należy wówczas zrobić? Należy obsypać roślinę kwaśnym torfem albo zasilić roztworem nawozu do hortensji lub różaneczników. 

Pielęgnacja hortensji 

Podlewanie 

Ze względu na bujne ulistnienie i silne kwitnienie, hortensja mocno odczuwa brak wody. Należy więc ją obficie i regularnie podlewać. Wystarczy mały niedobór wody, aby liście i kwiaty hortensji uschły. 

Nawożenie 

W sezonie należy zasilać roślinę nawozami dla hortensji. Rób to raz na dwa tygodnie środkami płynnymi, a raz na miesiąc środkami granulowanymi. Co ciekawe, hortensje zwykle kwitną na różowo, ale zapewniając im kwaśne podłoże i nawożąc siarczanem amonu lub potasu uzyskasz też kwiaty niebieskie. Z kolei nawozy zasadowe z wapniem lub magnezem i wyższe pH gleby sprawią, że kwiaty wybarwią się na czerwono. 

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 26, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród