Start Arrow Wiadomości Arrow Hotele modułowe – przyszłość turystyki

Hotele modułowe – przyszłość turystyki

Budownictwo modułowe z każdym rokiem staje się coraz popularniejsze. Umożliwia ono budowę nie tylko mieszkań, ale również specjalistycznych konstrukcji w rodzaju szpitali czy izolatoriów. Na świecie pojawia się też coraz więcej modułowych hoteli i akademików, co może odmienić sektor turystyczny.

Przyszłość pełna zmian

Wywołany pandemią COVID-19 kryzys wpłynął w znaczący sposób na turystykę i hotelarstwo, które musiały mierzyć się z lockdownami. Choć zanotowane przez branżę straty były duże, przypuszcza się, że najbliższe lata przyniosą odbicie – w 2025 roku rynek hotelarski na świecie może być warty ponad 456 miliardów dolarów. Sektor turystyczny powoli wraca na stare tory i zaczyna inwestować.

Pandemia nie jest jedynym czynnikiem, który wpłynął i przez jakiś czas będzie wpływać na kształt rynku turystycznego. Bardziej długofalowo oddziaływać będą zmiany klimatu. W najbliższej dekadzie turystyka i hotelarstwo będą stawiać na odnawialne surowce i zielone źródła energii. Pomóc mają w tym programy takie jakie Europejski Zielony Ład, którego celem jest przekształcenie wszystkich branż w neutralne klimatycznie.

Jak moduły zmieniają rynek hotelowy?

Drewniane moduły budowlane sprawdziły się w budowie ośrodków opieki medycznej – gotowe do realizacji koncepcje placówek ochrony zdrowia czy izolatoriów opracowała firma Unihouse. Teraz moduły w szkielecie drewnianym mogą być rozwiązaniem wyzwań czekających branżę budowlaną oraz turystyczną i hotelarską.

Technologia modułowa jest niezwykle elastyczna i z każdym rokiem coraz popularniejsza – przewiduje się, że w 2025 roku wartość branży wyniesie prawie 175 miliardów dolarów. Fakt, że sektor cały czas się rozwija nie powinien dziwić, gdyż moduły pozwalają na budowę zarówno jednorodzinnych domów, jak też wielokondygnacyjnych apartamentowców.

Obecny okres to dobry czas na planowanie inwestycji. Pandemia zmieniła nasz sposób myślenia i to, co kiedyś wydawało się niemożliwe, dzisiaj jest wykonalne i pożądane. Technologia modułowa umożliwia przeniesienie hotelu do bardziej atrakcyjnej lokalizacji w razie spadku obrotów, a także pozwala rozbudowywać istniejące już budynki bez zakłócania obecnej pracy. 

Koszt budowy w technologii modułowej Unihouse jest bardzo zbliżony do technologii tradycyjnej, a oprócz tego nasze moduły są wykończone pod klucz i spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa  – mówi Roman Jakubowski, członek ­zarządu Unihouse SA.

Komfort w ekspresowym tempie

Znakomita część pracy odbywa się w kontrolowanych warunkach fabryki, co zapewnia precyzyjną jakość i w pełni zoptymalizowany proces produkcji. To bezpośrednio przekłada się  na większą kontrolę nad finansowaniem inwestycji oraz pozwala odwzorowywać najbardziej szczegółowe projekty.

Po ukończeniu produkcji modułów, następuje ich błyskawiczny montaż na placu budowy. Sprawia to, że czas realizacji jest znacznie krótszy niż w wypadku budynków konstruowanych tradycyjnymi sposobami. Badania dowodzą, że budynki modułowe powstają średnio o 50% krótszym czasie niż budowle tradycyjne.

Konstrukcja w fabryce przekłada się na zmniejszone zużycie energii potrzebnej do wykonania, tym bardziej, że całością procesu sterują optymalizujące algorytmy. Nie trzeba również używać dużych ilości cementu i stali, co dodatkowo zmniejsza środowiskowy wpływ inwestycji.

Przykładem realizacji prezentującej wysoką jakość, jak też nowoczesną estetyką współczesnej technologii modułowej jest zrealizowany przez Unihouse w norweskim Trondheim akademik Nardobakken. Przewidziana na 176 modułów inwestycja dała 256 mieszkań dla studentów, ale również będzie mogła być wykorzystywana komercyjnie. Inwestycja została zrealizowana, licząc czas od podpisania umowy do oddania do użytkowania w zaledwie czternaście miesięcy – włączając projektowanie, wyprodukowanie i umeblowanie modułów w Fabryce Unihouse oraz montaż na budowie. Inne przykłady to Hotel Iskra w Mierzęcicach czy osiedle domów wypoczynkowych w Park of Poland. Realizacje te jasno pokazują możliwości technologii modułowej oraz otwierają perspektywy przed branżą hotelarską.

Unihouse

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 8, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty