Start Arrow Budowa domuArrow Hydroizolacja fundamentów

Hydroizolacja fundamentów

Technologia wykonania robót hydroizolacyjnych fundamentów obiektów budowlanych.

podmokle_tereny

 • Wprowadzenie

Każdy obiekt budowlany posadowiony jest na gruncie. Warunki panujące w gruncie są bardzo zróżnicowane w zależności od podłoża i warunków hydrologicznych. Dlatego dużą uwagę należy zwrócić na zabezpieczenie elementów budowli posadowionych w ziemi. Ławy fundamentowe jako główny nośny element obiektu budowlanego oraz fundamenty przenoszą ogromne obciążenia zależne od wysokości obiektu i użytej technologii wykonywania poszczególnych kondygnacji. Ze względu na niszczące oddziaływanie wody (wilgoci) na ławy i fundamenty należy chronić je przed jej działaniem. W zależności od wysokości wód gruntowych, przepuszczalności gruntu wyróżniamy trzy typy zabezpieczeń: hydroizolację lekką, średnią i ciężką.

Ławy fundamentowe i fundamenty

Ławy fundamentowe wykonane są zazwyczaj bezpośrednio na gruncie z betonu zbrojnego, odpowiedniej jakości. Fundamenty wykonane są w różnych technologiach: jako lane, z płyt betonowych, bloczków betonowych lub innych materiałów.

 • Przygotowanie podłoża pod wykonanie hydroizolacji

Podłoże musi być mocne, związane, wysezonowane. Pozbawione wszelkich luźnych cząstek, zanieczyszczeń, warstw antyadhezyjnych. Ubytki w ławach fundamentowych i fundamentach uzupełnić należy specjalną zaprawą mineralną. W przypadku występowania nierówności po szalunkach ostre krawędzie należy obić (wyrównać). Jeżeli do szalunków były używane płyty szalunkowe zabezpieczone specjalnymi środkami w celu ułatwienia odwarstwienia powierzchnie należy oczyścić przez frezowanie lub gradowanie.

W przypadku hydroizolacji średnich i ciężkich fundamenty wykonane z bloczków wystarczy dokładnie wyspoinować.

Wykonanie warstwy hydroizolacji właściwej typu lekkiego

Na połączeniu ławy fundamentowej z fundamentem i w innych miejscach, gdzie występują naroża wewnętrzne należy wykonać wyoblenia (fasety) o promieniu około 5 cm. Na przygotowane (jeśli jest wykonane z bloczków betonowych na fugę – otynkowane) podłoże należy nanieść roztwór gruntujący Asfalbit w postaci roztworu wodnego (1:10 z wodą). Roztwór gruntujący przygotować do nanoszenia  zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Po wyschnięciu zagruntowanego podłoża należy nanieść warstwę hydroizolacji właściwej z materiału izolacji powłokowej Dysperbit. Dysperbit przygotować do nanoszenia zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Izolacje powłokową nanosić w dwóch warstwach za pomocą szczotki dekarskiej lub pędzla. Grubość jednej warstwy to około 1 mm mokrej masy. Drugą warstwę należy nanosić po wyschnięciu poprzedniej (około 6 godzin) w kierunku do niej prostopadłym. Zapewni to dokładne pokrycie powierzchni.

Grubość nakładanej warstwy należy kontrolować na podstawie zużycia materiałów. Zużycie izolacji powłokowej Dysperbit na jedną warstwę wynosi 0,8 – 1,2 kg/m2. Całkowite zużycie na wykonanie hydroizolacji lekkiej wynosi 1,6 – 2,4 kg/m2.

Hydroizolacja fundamentów, typ lekki

Hydroizolacja fundamentów, typ lekki

Wykonanie warstwy hydroizolacji właściwej typu średniego

Na połączeniu ławy fundamentowej z fundamentem i w innych miejscach, gdzie występują naroża wewnętrzne należy wykonać wyoblenia (fasety) o promieniu około 5 cm. Na przygotowane (jeśli jest wykonane z bloczków betonowych na fugę – fugi zatrzeć na „gładko”) podłoże należy nanieść roztwór gruntujący Asfalbit w postaci roztworu wodnego (1:10 z wodą). Roztwór gruntujący należy przygotować do nanoszenia zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Po wyschnięciu zagruntowanego podłoża należy nanieść warstwę hydroizolacji właściwej z materiału izolacji powłokowej Styrbit 2000. Styrbit 2000 przygotować do nanoszenia należy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Izolacje powłokową nanosić w dwóch lub trzech warstwach w zależności od obciążenia wilgocią, za pomocą pacy lub kielni. Grubość jednej warstwy to około 1 mm mokrej masy. Drugą i kolejne warstwy nanosić należy po wyschnięciu poprzedniej (około 24 godzin w temperaturze 23 stopni C) w kierunku do niej prostopadłym. Zapewni to dokładne pokrycie powierzchni.

Grubość nakładanej warstwy należy kontrolować na podstawie zużycia materiału. Zużycie izolacji powłokowej Styrbit 2000 na jedną warstwę wynosi 1,17 kg/m2. Całkowite zużycie na wykonanie hydroizolacji średniej wynosi 2,34 kg/m2 dla dwóch warstw i 3,51 kg/m2 dla trzech warstw.

Hydroizolacja fundamentów, typ średni

Hydroizolacja fundamentów, typ średni

Wykonanie warstwy hydroizolacji właściwej typu ciężkiego

Na połączeniu ławy fundamentowej z fundamentem i w innych miejscach, gdzie występują naroże wewnętrzne należy wykonać wyoblenia (fasety) o promieniu około 5 cm. Na przygotowane (jeśli jest wykonane z bloczków betonowych na fugę 0 fugi zatrzeć na „gładko”) podłoże należy nanieść roztwór gruntujący Asfalbit w postaci roztworu wodnego (1:10 z wodą) lub Akryfol w przypadku zastosowania do hydroizolacji powłokowej Cemizolu 2EN.Roztwór gruntujący należy należy przygotować do nanoszenia zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Po wyschnięciu zagruntowanego podłoża należy nanieść warstwę hydroizolacji właściwej z materiału izolacji powłokowej Styrbit 2000 w czterech warstwach, Styrbit 2000 Expres w trzech warstwach lub Cemizol 2EN w trzech warstwach. Styrbit 2000, Styrbit 2000 Expres lub Cemizol 2 EN należy przygotować do nanoszenia zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Izolację powłokową należy nanosić w odpowiedniej ilości warstwy w zależności od obciążenia wilgocią (wodą), za pomocą pacy lub kielni. Grubość jednej warstwy to około 1 mm mokrej masy. Drugą i kolejne warstwy nanosić po wyschnięciu poprzedniej (około 24 godzin w temperaturze 23 stopni C) w kierunku do niej prostopadłym. Zapewni to dokładne pokrycie powierzchni. W każdym przypadku w drugą warstwę Styrbit 2000 i Styrbit 2000 Expres należy wtopić tkaninę techniczną.

Grubość nakładanej warstwy należy kontrolować na podstawie zużycia materiału. Zużycie izolacji powłokowej Styrbit 2000 na jedną warstwę wynosi 1,17 kg/m2. Całkowite zużycie na wykonanie hydroizolacji ciężkiej wynosi 4,68 kg/m2. Zużycie izolacji powłokowej Styrbit 2000 Expres na jedną warstwę wynosi 1,15 kg/m2. Całkowite zużycie na wykonanie hydroizolacji ciężkiej wynosi 3,45 kg/m2. Zużycie izolacji powłokowej Cemizol 2 EN na jedną warstwę wynosi 1,5 kg/m2. Całkowite zużycie na wykonanie hydroizolacji ciężkiej wynosi 4,5 kg/m2.

Hydroizolacja fundamentów, typ ciężki

Hydroizolacja fundamentów, typ ciężki

Zabezpieczenie warstwy hydroizolacyjnej przed uszkodzeniem

Po całkowitym wyschnięciu warstwy hydroizolacyjnej wykonanej za pomocą Dysperbitu, Styrbitu 2000 lub Styrbitu 2000 Expres należy wykonać warstwę osłonową ze styropianu lub płyt ekstrudowanych o grubości minimum 2 cm. Zadaniem warstwy osłonowej jest zabezpieczenie hydroizolacji przed uszkodzeniem mechanicznym przez ziemię osypową, a jednocześnie ocieplenie fundamentu, a tym samym pomieszczeń sąsiadujących.

Płyty osłonowe w każdym przypadku należy kleić na placki za pomocą Styrbit 2000 lub Styrbit 2000 Expres. Zużycie materiału do klejenia wynosi około 1 kg/m2.

Autor: www.izolex.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Plafon Harmony Black

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

 • Promocja

  Lampa podłogowa Faro Black

 • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

 • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black