Start Arrow Budowa domuArrow Idealny dom na jesień życia. Projekty domów dla osób starszych

Idealny dom na jesień życia. Projekty domów dla osób starszych

Zmiana trybu i tempa życia młodych ludzi, którzy często uzależniają miejsce zamieszkania od miejsca pracy powoduje, że coraz rzadziej buduje się domy wielopokoleniowe. Utrzymanie i użytkowanie dużego domu wielokondygnacyjnego okazuje się bowiem trudne dla starszych rodziców, którzy pozostali sami na gospodarstwie. Dla osób, które całe życie spędziły w domku jednorodzinnym sprzedaż domu i zakup mieszkania w bloku nie wydaje się ciekawą alternatywą. Dużo lepszym rozwiązaniem jest mały dom na jesień życia.

Dom jednorodzinny to spokojna przystań dla ludzi starszych. Mają w nim zapewnioną prywatność, spokój i ciszę, a przydomowy ogródek czy miejsce na warsztat pozwalają oddać się na emeryturze ulubionemu hobby. Wybierając projekt domu dla osób starszych, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które ułatwią poruszanie się, korzystanie z każdego pomieszczenia oraz względnie obniżą koszty utrzymania budynku.

Dom, bez uciążliwych sąsiadów, z miejscem na hobby i wypoczynek to idealne rozwiązanie na jesień życia.

Typ zabudowy

Mały dom parterowy wydaje się być najlepszym rozwiązaniem dla osób starszych. Główną zaletą takiego budynku jest brak schodów wewnętrznych – wszystkie pomieszczenia są dostępne na jednej kondygnacji. Jeżeli w gospodarstwie jest samochód, warto zdecydować się dom z garażem w bryle budynku. Przenoszenie np. zakupów z garażu do wnętrza, przez drzwi łączące pomieszczenia, będzie znacznie prostsze.

Decydując o bryle budynku, warto pamiętać o kilku kwestiach, które wpływają na energooszczędność domu, a co za tym idzie, obniżają koszty jego utrzymania. Najtańszy w budowie i użytkowaniu będzie mały dom zaplanowany, o zwartej i prostej bryle na planie kwadratu. Należy unikać dekoracyjnych elementów architektury, jak ryzality czy wykusze, kolumny czy filary, gdyż ich budowa zwiększa ryzyko powstawania nieszczelności, przez które będzie uciekać ciepło z budynku. W domu energooszczędnym najczęściej stosuje się prosty, pozbawiony załamań połaci dach dwuspadowy o lekkim kącie nachylenia ok. 30-45 stopni.

Duża działka to dobra inwestycja, ale regularne koszenie trawnika latem, czy odśnieżanie zimą mogą być zbyt uciążliwe dla starszych osób. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest mały ogródek, z miejscem na warzywniak czy wypoczynek.

Rozkład pomieszczeń

Oprócz standardowych pomieszczeń, takich jak łazienka, kuchnia, salon czy sypialnia, w małym domu warto wydzielić miejsce na dodatkowy pokój gościnny, w którym przenocują odwiedzające rodziców dzieci czy wnuki. Pokój ten powinien znajdować się w części gospodarczej domu, po przeciwnej stronie sypialni czy salonu. Dzięki temu, gdy nie będą z niego korzystać goście, możliwe będzie obniżenie temperatury w pomieszczeniu, bez szkody dla pozostałych wnętrz.

Dobrym pomysłem jest również wydzielenie pomieszczenia na garderobę. W osobnym wnętrzu łatwiej będzie zaplanować funkcjonalne półki zawieszone na dostępnej z podłogi wysokości czy regulowane wieszaki. Sięganie na pawlacz czy schowane na górze szafy sezonowe ubrania może być zbyt uciążliwe dla starszej osoby, która ma problem z poruszaniem się.

W każdym domu nie może zabraknąć również pomieszczenia gospodarczego czy technicznego. Te w dużej mierze uzależnione jest od sposobu ogrzewania domu. Dla osób starszych najwygodniejszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie gazowe, które często w małych domach nie wymaga osobnego pomieszczenia na kotłownię. Jeżeli jednak dom nie jest podłączony do sieci, kotłownia, w której stanie kocioł na paliwo stałe powinna znajdować się tuż przy garażu i w miarę możliwości przewidywać do niego bezpośredni dostęp.

 • Salon

Salon warto ulokować od strony południowej i połączyć go z przydomowym ogrodem. Nie tylko zapewni to odpowiednią ilość światła słonecznego o każdej porze roku, ale również dodatkowo ogrzeje pomieszczenie. Bezpośrednie wyjście z salonu do ogródka pozwoli latem cieszyć się przydomową przyrodą, wymaga jednak dużego przeszklenia (drzwi balkonowe). Warto ograniczyć liczbę dużych okien w domu, pamiętając, że ich mycie może okazać się trudnym zadaniem dla starszych osób. Należy również zrezygnować z wysokich progów.

Montując stolarkę w domu osoby starszej warto zamontować pewne udogodnienia, jak np. drzwi balkonowe z niskim progiem czy zasuwnica z obniżoną klamką. fot.Winkhaus

 • Sypialnia

Sypialnia powinna znajdować się w miejscu, które zapewni spokój i ciszę podczas wypoczynku, należy więc unikać okien wychodzących na ruchliwą ulicę. Warto, by sąsiadowała z łazienką – najlepiej przewidzieć bezpośrednie drzwi z sypialni do łazienki, bez konieczności wychodzenia na korytarz. Planując wyposażenie sypialni warto zwrócić uwagę, by domownicy mieli dostęp do łóżka z dwóch stron.

 • Łazienka i kuchnia

Wyposażenie łazienki należy zaplanować tak, by korzystanie z sedesu czy umywalki było łatwe dla starszej czy niepełnosprawnej osoby. Aby zoptymalizować warunki ich użytkowania, należy więc pomyśleć o montażu odpowiednich uchwytów i poręczy. W łazience dużo lepiej sprawdzi się duża kabina prysznicowa z brodzikiem i miejscem do siedzenia niż wanna. Dobrym rozwiązaniem jest również kabina typu walk-in, czyli bez brodzika.

Planując wyposażenie wnętrz dobrze jest przewidzieć różne sytuacje, które dotykają osób starszych. Łazienkę warto wyposażyć w poręczne uchwyty. Pomieszczenie powinno również umożliwiać poruszanie się przy pomocy chodzika czy nawet na wózku inwalidzkim. Minimalna powierzchnia manewrowa w takim przypadku to 1,50 m x 1,5 m.

W kuchni natomiast warto pomyśleć o rezygnacji z górnych szafek, do których dostęp może być uciążliwy.

Kuchnia powinna w miarę możliwości znajdować się niedaleko drzwi garażowych, dzięki czemu przenoszenie zakupów z samochodu do spiżarni czy lodówki będzie szybsze i prostsze.

Zabudowa kuchni nie powinna wymagać wdrapywania się na taboret, ale również wyposażenie powinno być rozplanowane na takiej wysokości, by nie trzeba było się schylać, np. wyciągając ciasto z piekarnika.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 16, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Komentarze

Najnowsze komentarze

Bartek Odpowiedz 2015-03-18 14:52:32

Bardzo cenne wskazówki. Zastosowanie ich z pewnością ułatwi funkcjonowanie i codzienne domowe czynności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

 • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

 • Promocja

  Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

 • Lampa wisząca Luna Biała

 • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

 • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu