Start Arrow OgródArrow Idzie Wielkanoc – czas posadzić rzeżuchę!

Idzie Wielkanoc – czas posadzić rzeżuchę!

Rzeżucha to bogate źródło m.in. witamin z grupy B, witaminy C, soli mineralnych i jodu. Działa korzystnie na włosy, cerę i paznokcie, na prawidłową pracę tarczycy. Doskonała jako dodatek do zup, kanapek czy sałatek. Ale przede wszystkim rzeżucha to świetny pomysł na szybką i prostą dekorację wielkanocnego stołu!

Rzeżucha to pospolita nazwa pieprzycy siewnej (Lepidium sativum). Swojskie określenie może być mylne, gdyż odnosi się do zupełnie innego rodzaju rośliny. Nie mniej, to właśnie rzeżuchą określamy wysiewane zwykle przed Wielkanocą dekoracyjne kiełki.

Jak wyhodować rzeżuchę w domu?

Choć jest to roślina całoroczna, najczęściej sadzimy ją właśnie w okresie wczesnowiosennym, by zagościła w domu na święta. Uprawa rzeżuchy jest niezwykle prosta i – co istotne – szybka: wysiew rozpoczynamy na 8-10 dni przed Wielkanocą!

  • Do wybranego pojemnika wkładamy watę lub ligninę i dokładnie zwilżamy ją wodą.
  • Następnie rozsypujemy nasiona rzeżuchy (dostępne w sklepach ogrodniczych, a w okresie przedwielkanocnym praktycznie wszędzie!), równomiernie, by nie pozostawić pustych miejsc.
  • Naczynie ustawiamy w ciepłym i słonecznym miejscu.
  • Przez cały okres wzrostu rzeżuchy codziennie ją podlewamy. Regularność jest tu niezwykle ważna!

Po 2 pierwszych dniach zauważymy już niewielkie kiełki, po 10 – rzeżucha bujnie wyrośnie w naszym pojemniku.

Doniczka? Nie!

Ligniną możemy wyłożyć dowolny pojemnik czy przedmiot. Standardowo rzeżuchę można posadzić w małej salaterce, ale można również popuścić wodze wyobraźni i przełożyć salaterkę do góry dnem – na zewnętrznej stronie miseczki rzeżucha będzie wyglądała jak zielona górka.

Bardzo popularne i niezwykle dekoracyjne są skorupki jajek z „czupryną” z rzeżuchy. Puste skorupki, pomalowane jak pisanki bądź w naturalnej postaci wykłada się watą i postępuje dokładnie, jak w przepisie powyżej.

(Rzeżucha wśród dekoracji świątecznych home&you)

W okresie przedwielkanocnym sklepy z wyposażaniem wnętrz zalane są wręcz dekoracjami świątecznymi. Wybierzmy ozdobne miski, talerze, wazoniki i zasiejmy w nich rzeżuchę!

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Wielkanocne kompozycje kwiatowe piękną aranżacją domu | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-03-20 14:38:03

[...] świąteczne nie muszą ograniczać się do rzeżuchy czy pisanek na wielkanocnym stole. Kwiaty – zarówno doniczkowe, jak i cięte – są [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty