Start Arrow OgródArrow Iglaki do ogrodu – sadzenie

Iglaki do ogrodu – sadzenie

Sadzenie iglaków to świetny sposób na ogród wyglądający pięknie przez cały rok. W przypadku iglaków z bryłą ziemi najlepszy czas na tę czynność to okres od połowy kwietnia do połowy maja i od sierpnia do października. Prace ogrodowe warto jednak planować z wyprzedzeniem, dlatego już teraz zapoznajmy się z zasadami dotyczącymi sadzenia tych roślin.

Iglaki sprzedawane z bryłą ziemi to te, które były uprawiane w gruncie, a wykopano je dopiero przed samą sprzedażą. Wiele osób wybiera właśnie ten ty sadzonek, ze względu na ich niską cenę w porównaniu z iglakami w pojemnikach. Kupując iglaki z bryłą ziemi sprawdźmy jednak, czy na pewno są dobrze zabezpieczone przed wysychaniem. Dopilnujmy, by sprzedawca owinął bryłę ziemi siatką lub jutowym workiem.

Jeśli doprowadzimy do wyschnięcia rośliny, może nie przyjąć się prawidłowo, będą jej tez grozić rozmaite choroby. Nawet jeśli roślina jest tylko przenoszona z jednej części ogrodu do drugiej, nie powinno się dopuścić do tego, by miała odsłonięte korzenie – zawsze wykopujemy roślinę wraz z bryłą ziemi.

Przygotowanie do sadzenia

Sadzenie iglaków najlepiej przeprowadzić zaraz po zakupieniu roślin. Tyczy się to zwłaszcza tych, których korzenie są odkryte. W przypadku drzewek w pojemnikach i drzewek balotowanych możemy poczekać nawet parę tygodni bez żadnej szkody dla roślin.

Miejsce pod roślinę powinno zostać odpowiednio przygotowane. Należy je oczyścić z wszelkich chwastów oraz kamieni. Ważne jest, aby ziemia w której zostanie posadzony iglak była odpowiednio nawożona – warto użyć kompostu, torfu oraz obornika.

Kolejną ważną kwestią jest odległość, która dzielić będzie jedną roślinę od drugiej. Drzewa iglaste powinny rosnąć w odległości 3-5 m od siebie, zaś odległość między krzewami powinna wynosić około 1-3 m. Jeśli chodzi o rośliny płożące, które zastępują trawnik, warto zaplanować posadzenie 2-3 sztuk na metr kwadratowy.

Przyjrzyjmy się też dobrze otoczeniu w planowanym miejscu zasadzenia rośliny. Nie powinno się sadzić iglaków w bezpośrednim sąsiedztwie roślin liściastych, gdyż nie tolerują one kontaktu z nimi. Bardzo ważne jest oświetlenie, bez niego szybko roślina może szybko zacząć gubić igły, a nawet całe pędy. Dlatego unikajmy sąsiedztwa wysokich traw, które mogą odciąć dostęp do światła.

Przebieg prac

Oto, jak krok po kroku posadzić roślinę iglastą:

  • Zanim roślina zostanie posadzona, powinniśmy przechowywać ją w wodzie. Dopilnujmy, by bryłą ziemi dobrze nią nasiąknęła.
  • Zaczynamy od wykopania dołu o objętości dwa razy większej od bryły korzeniowej rośliny, którą chcemy posadzić. Dno dołu wykładamy ziemią ogrodniczą lub kompostem. Część ziemi wykopanej z dołu usuwamy, pozostałą układamy na folii – należy uważać, aby nie zabrudzić nią trawnika.
  • Wstawiamy roślinę w przygotowany otwór, pilnując, aby była utrzymana w pionie. Głębokość sadzenia powinna być taka sama jak ta, na której roślina rosła w szkółce.
  • Rozcinamy za pomocą noża tkaninę, którą osłonięte są korzenie. Następnie możemy ją bardzo delikatnie usunąć, lub pozostawić w dole. Jeśli zdecydujemy się jej pozbyć, należy uważać, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej.
  • Korzenie powinny zostać obsypane ziemią, którą następnie należy mocno udeptać. Ziemia wokół rośliny powinna przybrać kształt misy o średnicy 50-100 cm. W powstałe zagłębienie wlewamy wodę.
  • Należy odczekać, aż woda wsiąknie w ziemię, a następnie wgłębienie w ziemi wokół rośliny wypełnić ściółką, czyli torfem, kora lub świeżo skoszoną trawą. Pamiętajmy jednak, by ziemia wokół rośliny miała w dalszym ciągu kształt lekkiego zagłębienia.

Inną metodą jest też sadzenie roślin w tzw. błoto. Polega to na tym, że roślinę po ustawieniu w dolę zasypujemy do połowy ziemią, a następnie nalać do pełna wody i poczekać aż wsiąknie. Potem czynność powtórzyć i powstałą powierzchnię ubić. Aby woda nie parowała zbyt szybko, warto osłonić roślinę cienką włókniną lub związać jej pędy miękkim sznurkiem. W wypadku iglaków nie jest zalecane stosowanie folii.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Rośliny Do Ogrodu - zadbajmy o nie w marcu | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-03-02 09:42:43

[...] Warto jednak zakasać rękawy i doprowadzić nasz ogródek do porządku po zimie. Jakie prace ogrodowe powinniśmy wykonać właśnie [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty