Start Arrow Budowa domuArrow Ile ciepła traci twój dom?

Ile ciepła traci twój dom?

Termomodernizacja ścian zewnętrznych i dachów to optymalny sposób na poprawę izolacyjności cieplnej w naszym domu.

Certyfikaty energetyczne „wymuszają” na właścicielach realizujących nowe projekty domów jednorodzinnych, zastosowanie materiałów budowlanych i izolacji zmniejszającej straty ciepła w budynku i emisji dwutlenku węgla. Za 10 lat również istniejące budynki będą musiały spełniać zaostrzone warunki cieplne, w związku z dyrektywą unijną EPBD. Jeżeli więc nasz dom jednorodzinny jest słabo zaizolowany, a poziom strat energii jest wysoki, prędzej czy później konieczna będzie jego termomodernizacja. Na terenie Unii Europejskiej wszystkie stare domu będą musiały spełniać chociażby podstawy energooszczędności. Dlaczego do tej pory patrzymy na domy energooszczędne jako na wymysły szalonych ekoentuzjastów? Owszem, ograniczenie zużycia energii ma powstrzymać kryzys klimatyczny, jednak rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że straty energii to duży cios dla naszych portfeli. Zbliża się kolejna zima i kolejne rachunki za ogrzewanie domów. Czy już zaczynamy odkładać pieniądze na ich zapłacenie?

Ile traci ciepła Twój dom?

Dobra izolacja ścian i dachu to zmniejszenie strat ciepła o ok. 25-30%. Oczywiście, potrzebne jest nakład finansowy, by termomodernizację wykonać. To nas często powstrzymuje przed podjęciem zdecydowanych kroków, mających na celu polepszenie izolacyjności cieplnej naszego domu. Zastanówmy się jednak, czy nie jest to inwestycja, która nam się zdecydowanie opłaca.

Eksperci z firmy Soudal obliczyli, że jeśli powierzchnia ścian w domu o powierzchni 150 m² wynosi około 200 m², przy założeniu, że ciepłochronność ścian jest na poziomie 1 W/(m²K) – przez nieocieplone ściany w sezonie grzewczym tracimy blisko 12 000 kWh. Przy cenie ok. 0,3 zł za 1 kwh koszt traconego ciepła to aż 3600 zł.

Termomodernizacja się opłaca

Decydując się termomodernizację domu, możemy uzyskać premię termomodernizacyjną na:

  • ocieplenie ścian, dachów, stropodachów, stropów nad piwnicami nie ogrzewanymi, podłóg na gruncie
  • remont lub wymianę okien i drzwi zewnętrznych
  • modernizację lub wymianę urządzeń źródła ciepła oraz zainstalowanie automatyki sterującej urządzeniami,
  • modernizację lub wymianę instalacji grzewczej,
  • modernizację lub wymianę systemu zaopatrzenia w ciepłą wodę użytkową i zainstalowanie urządzeń zmniejszających zużycie wody,
  • usprawnienie systemu wentylacji,
  • wprowadzenie urządzeń wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych np. kolektorów słonecznych, pomp ciepła itp.

Biorąc kredyt bankowy na ww. działania z budżetu Państwa otrzymamy umorzenie 20% kredytu, czyli spłacać będziemy kwotę kredytu pomniejszoną o wysokość premii. Jak widzimy, nawet wymiana okien może być objęta premią termomodernizacyjną, a jest to inwestycja, od której najczęściej rozpoczynamy remont swoich domów. Decydując się na pozostałe modernizacje, nie tylko poprawiamy komfort cieplny, ale również podnosimy wartość rynkową naszego domu. Jeżeli po 2021 roku będziemy chcieli go sprzedać, możemy być pewni, że dużo szybciej nam się to uda, niż właścicielom domów „do remontu”.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2011-12-31 09:10:08

Odkąd ociepliłem dom wełną classic 038 w domu nareszcie zrobiło się cieplej i ciszej. Opłaty spadły o jakąś 1/6

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników