Start Arrow InstalacjeArrow Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe? Koszt instalacji w domu jednorodzinnym

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe? Koszt instalacji w domu jednorodzinnym

Koszty ogrzewania stanowią aż 40 procent wszystkich kosztów związanych z utrzymaniem budynku. Wybierając system grzewczy, jedną z możliwości jest zastosowanie elektrycznego ogrzewania podłogowego. Przedstawiamy dom, który jest dowodem na to, że takie rozwiązanie, oprócz zapewnienia komfortu, może być również ekonomiczne.

Dom jednorodzinny w Dąbrowie Górniczej. Całkowita powierzchnia mieszkalna wynosi 220,6 m2.

Dom jednorodzinny w Dąbrowie Górniczej. Całkowita powierzchnia mieszkalna wynosi 220,6 m2.

W domu jednorodzinnym w Dąbrowie Górniczej elektryczne ogrzewanie podłogowe DEVI stanowi podstawowy system grzewczy. Wykonane zostało w wersji akumulacyjnej. Jako dodatkowe źródło ciepła zastosowano piecokominek. Całkowita powierzchnia mieszkalna wynosi 220,6 m2. W jej skład wchodzą: parter (77,7 m2), piętro (94,1 m2) oraz garaż (48,8 m2). Dom podzielono na 2 strefy: dzienną (parter) oraz nocną (piętro). Akumulacja ciepła, które jest rozprowadzane w ciągu doby ma miejsce na parterze. W strefie nocnej nie ma takiej potrzeby, ponieważ temperatury zostały ustawione odpowiednio dla potrzeb snu i wynoszą około 19-20°C. Konstrukcja podłogi pozwala na zgromadzenie w niej odpowiedniej ilości energii cieplnej, która wykorzystana jest w okresach poza II taryfą. Takie rozwiązanie jest konieczne, ponieważ czas trwania II taryfy wynosi 10 godzin (8 godzin w nocy i 2 godziny w ciągu dnia) i w tym czasie należy zakumulować odpowiednią ilość energii cieplnej w wylewce.

Odpowiednie sterowanie ogrzewaniem

Do ekonomicznego wykorzystania zmagazynowanej energii cieplnej niezbędne jest odpowiednie sterowanie. W inwestycji zastosowano system DEVIlink™, który jest wyposażony w pomiar temperatury w podłodze (na wysokości kabli grzejnych) oraz temperatury powietrza na zewnątrz budynku. Decyzja o załączeniu lub wyłączeniu ogrzewania zależy od precyzyjnie zmierzonych wartości temperatury oraz prognozy ustalanej na podstawie historii pomiarów w okresach dobowych pracy sterownika. Prognozowanie polega na przewidywaniu wartości temperatury zewnętrznej w okresie następnych dni i jest tym dokładniejsze, im większą ilością pomiarów dysponuje termostat. Długa praca termostatu gwarantuje bardzo przybliżoną prognozę do rzeczywistych  warunków panujących na zewnątrz budynku.

Ogrzewanie podłogowe – koszty inwestycyjne

Piotr O’Donnel, specjalista od 25 lat związany zawodowo z branżą grzewczą:
Zakładając, że obracamy się wśród systemów o wysokiej klasie, ogrzewanie elektryczne jest zdecydowanie najtańsze w fazie inwestycyjnej. Wynika to z kosztów samego materiału oraz kosztów rozprowadzenia ciepła. Tutaj instalujemy ciepło w miejscu jego odbioru. To jest też przyczynek do tego, że nie ma strat ciepła na przesyle. Jest to dodatkowy atut.

Ważne jest przestrzeganie zasad odnośnie docieplenia domu, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić skumulowanie takiej ilości ciepła, że będzie to ciepło wynikające z pracy systemu w II taryfie. Korzystając z niej mamy medium, które daje nam energię dwa razy tańszą.

Piotr O’Donnel, specjalista:
Ogrzewaniem zajmuję się od wielu lat, przyglądam się również trendom na rynku krajowym i światowym. Dlatego miałem ambicje, żeby było ono najtańsze. Kiedy pojawiła się możliwość budowy domu i wiedziałem, że w okolicy są budowane domy z przeróżnymi systemami grzewczymi, młodym ludziom wokół powiedziałem: ja będę miał ogrzewanie elektryczne i ono będzie najtańsze z Waszych wszystkich rozwiązań. Wiem, że trochę się podśmiewali ze mnie, bo w świadomości ludzi funkcjonuje obiegowa opinia, że prąd jest najdroższy. Ale to tylko obiegowa opinia.

Całkowity koszt ogrzewania w okresie od 07.09.2014 do 07.09.2015 roku wyniósł 3 842 zł / rok. Zużycie energii wyniosło 13 094 kWh. (Podane koszty zostały wyliczone na podstawie wskazań licznika mierzącego ilość zużytej energii elektrycznej wyłącznie do ogrzewania pomieszczeń oraz rachunków za zużytą energię z Zakładu Energetycznego).

Ogrzewanie podłogowe jest bezkonkurencyjne dla osób cierpiących na alergie oraz inne dolegliwości dróg oddechowych. Spowodowane jest to małą różnicą temperatur podłogi i powietrza, dzięki czemu nie występuje silna cyrkulacja powietrza. W pomieszczeniu nie ma więc kurzu, a powietrze jest czyste i zdrowe.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 27, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black