Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Ile paneli potrzeba na pokój?

Ile paneli potrzeba na pokój?

Ile paneli potrzeba na pokój 390×510 cm? Panele są dość drogie, więc – wiadomo – nie chcemy kupić za dużo. No, jak zabraknie też nie będzie dobrze…

Doradza ekspert TOPEX:

Do dokładnego wyliczenia potrzebnej ilości paneli nie wystarczą wymiary pomieszczenia, w którym będą one montowane. Trzeba zawczasu wytypować, jaki produkt chcemy kupić, ponieważ wymiary paneli są różne; najczęściej spotykane to (dł. x szer.): 1290 x 194 mm, 1285 x 191 mm, 1292 x 194 mm.

Jedna paczka zawiera osiem paneli, co wystarcza mniej więcej do wykonania 2 m˛ posadzki.
Ilość folii odpowiada powierzchni pomieszczenia powiększonej o ok. 5-centymetrowe zakłady, które wywija się na ścianę oraz ok. 10-centymetrowe – na łączeniu pasów folii.

Jeśli decydujemy się na plandekę foliową, jej wymiar będzie mniejszy niż podany przez producenta, gdyż konieczne jest obcięcie grubszych brzegów.

Ilość podkładu wygłuszającego odpowiada wymiarowi pomieszczenia, plus ok. 2-centymetrowe zakłady na łączeniu poszczególnych pasów. Przykładowo, pianka podkładowa sprzedawana jest
w rolkach szerokości 1 m i długości do 50 m, zaś tektura falista ma szerokość od 80 cm do 160 cm i długość do 40 m.

(Jeśli panele docina się piłą elektryczną, należy prowadzić je na blacie urządzenia spodnią stroną do góry. Natomiast przy użyciu piły ręcznej tnie się od strony wierzchniej. W ten sposób unika się powstawania zadziorów na stronie wierzchniej.)

Warto również wiedzieć, że panele są produkowane w klasach wytrzymałości od A1 do A5. Im wyższa klasa, tym bardziej odporna powierzchnia paneli. Zróżnicowana też jest ich grubość – zazwyczaj mają 7 i 8 mm. Oczywiście, lepsze są te o większej grubości. Nie warto natomiast kupować, pojawiających się w sprzedaży, paneli grubości 6 mm.

Panele podłogowe można układać na każdym podłożu betonowym oraz na płytkach PCV o ile mocno trzymają się podłoża. Podłożem mogą być także podłogi drewniane i ceramiczne oraz linoleum i wykładziny dywanowe z krótkim włosem.

Przed ułożeniem panele muszą być aklimatyzowane w miejscu ułożenia przez 48 godzin, rozpakowuje się je jednak tuz przed rozpoczęciem prac.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie