Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Ile potrzebujesz rolek tapety?

Ile potrzebujesz rolek tapety?

Tapety po okresie niełaski, wracają do naszych domów jednorodzinnych. Ich olbrzymi wybór pod względem wzorów, kolorów czy faktury, a także coraz lepsze właściwości powłoki, umożliwiają ciekawą aranżację w niemalże wszystkich pomieszczeniach. Tapety są odporne na brud, ścieranie, a kleje do tapet – bezpieczne nawet dla alergików.

Klejenie tapet nie wymaga zatrudnienia specjalisty. Możemy poradzić sobie sami. Warto jednak dokładnie wyliczyć jaką liczbę rolet potrzebujemy, by nie było konieczności dokupowania materiału, co nie jest rzeczą prostą.

– Jak obliczyć potrzebną liczbę rolet tapety – zastanawia się nasza czytelniczka? – Tapeta będzie kolorowa i wzorzysta (do pokoju dziecięcego). Kiedyś musiałam dokupić jedną rolkę, bo mi zabrakło i okazało się, że ma inny odcień. Mimo że kupiłam w tym samym sklepie i tapetę tego samego producenta. Poproszę o poradę.

Porad udziela ekspert firmy TOPEX:

W celu ustalenia liczby rolek tapety należy zacząć od policzenia, ile brytów będzie potrzebnych do pokrycia wszystkich ścian. Dodaje się długości wszystkich ścian i sumę tę dzieli przez szerokość rolki wytypowanej tapety – najczęściej są to 53 cm. Uzyskany wynik oznacza liczbę potrzebnych pasów.

Następnie długość rolki tapety (standardowo jest to 10,05 m) dzieli się przez wysokość pomieszczenia (ściany), dodając 6 cm na każdy pas tapety – 3 cm na wyrównanie u dołu ściany i 3 u góry. Oznacza to, ile pasów tapety uzyskamy z jednej rolki.

Jeśli wybraliśmy tapetę wzorzystą, konieczne jest uwzględnienie powtarzającego się motywu. W tym celu należy do wyliczonej długości jednego brytu tapety dodać różnicę w ułożeniu deseni – tzw. raport. Jest on opisany przez producenta na opakowaniu tapety.

Po podzieleniu liczby potrzebnych pasów tapety przez liczbę pasów przypadających na jedną jej rolkę otrzymamy konieczną liczbę rolek. W przypadku tapet z raportem potrzeba więcej rolek niż wynika z wyliczenia. Oprócz tego warto kupić jeszcze jedną rolkę na zapas.

Bardzo istotne jest, by przy zakupie tapet upewnić się, że wszystkie rolki pochodzą z tej samej serii.

(Jeżeli na tapecie jest wzór powtarzający się w nieregularnych odstępach, trzeba kolejne bryty „na sucho” przymierzyć do pierwszego.)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Kwitnące tulipany

 • Abażur Luna 60

 • Promocja

  Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie