Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Innowacyjne narzędzia ręczne

Innowacyjne narzędzia ręczne

Narzędzia ręczne od początku swojego istnienia ewoluują pod względem kształtów, materiałów używanych do ich konstrukcji i wydajności działania. W wykonywaniu teoretycznie bardzo prostych urządzeń, takich jak młotki, wkrętaki czy piły do drewna, dokonał się ogromny postęp pod względem ergonomii pracy, nie wspominając o rozwoju w dziedzinie materiałów i technologii używanych do ich produkcji.

Do niedawna głównym czynnikiem wyboru danego narzędzia była cena. W tej chwili dużo większą uwagę zwraca się na niezawodność, wydajność i żywotność. Producenci narzędzi osiągają te właściwości stosując nowoczesne materiały, takie jak kompozyty i, specjalnie dobierane do danego narzędzia, stale stopowe. Nowoczesne technologie, takie jak obróbka powierzchni laserem lub w technologii water-jet, to już w zasadzie codzienność.

narzedzia

Duży nacisk kładzie się również na dopasowywanie uchwytów i całych narzędzi pod kątem ergonomii i komfortu pracy. Przykładem może być tutaj „zwykły” wkrętak, w którym grot z  taniej stali węglowej został zastąpiony produktem z wysokogatunkowej stali z dodatkiem molibdenu. Ponadto rękojeść – od drewnianej, poprzez plastikową – ewoluowała w stronę wielomateriałowej nasady kompozytowej, o kształcie dokładnie dopasowanym do kształtu zaciśniętej ludzkiej dłoni. Wszystkie te czynniki pozwoliły stworzyć narzędzie o wysokiej wytrzymałości odpowiednio hartowanego grotu i perfekcyjnych właściwościach ergonomicznych.

Zmiany zachodzą także w sferze wielofunkcyjności narzędzi, czego przykładem może być technologia SUPERLOCK, stosowana w kompletach kluczy nasadowych. Specjalny kształt nasadek umożliwia odkręcenie nakrętki lub śruby każdego typu (sześciokąt, torx, kwadrat), a także śrub uszkodzonych, z częściowo obrobionym łbem. Coraz większa dostępność nowoczesnych materiałów i technologii oraz nacisk na estetyczny wygląd i jakość wykonania, pozwalają cieszyć się pracą przy użyciu bardzo funkcjonalnych, a zarazem ładnych i precyzyjnie wykonanych narzędzi, których wybór jest tak duży, że każdy może dobrać odpowiedni produkt do swoich potrzeb.

Autor: Jacek Churski – fan innowacji technicznych, projektant, konstruktor i samodzielny wykonawca prac budowlano-wykończeniowych. Na co dzień Category Manager, firma TOPEX.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie