Surowa cegła to hit ostatnich sezonów. Choć nawiązuje do tradycyjnej zabudowy, ceglane elementy we wnętrzach możemy spotkać zarówno w klasycznych aranżacjach, jak i zupełnie nowoczesnych. Popularne są jako wykończenie ścian w stylach rustykalnym, glamour czy postindustrialnym.
Ściana odwzorowująca powierzchnię z cegły może być wykonana z zastosowaniem różnych materiałów wykończeniowych: cegieł i płytek klinkierowych, płytek kamiennych czy ceramicznych płytek cegłopodobnych. Przedstawiamy kilka inspirujących pomysłów na użycie motywu cegły we wnętrzach:

Cegły i płytki klinkierowe to pewny sposób na oryginalny wystrój wnętrza. Z uwagi na swoje wysokie parametry techniczne, klinkier może być stosowany zarówno w salonie, jak i w bardziej wymagających wnętrzach, takich jak kuchnie.
Autor: Dreamstime

Płytki klinkierowe są lżejsze od cegieł, dlatego można je wykorzystywać w bardziej newralgicznych miejscach, jak np. ściana nad blatem kuchennym. Jeżeli jednak mi odporności klinkieru na ogień i wodę boimy się o estetykę tej powierzchni, możemy dodatkowo podkreślić dekorację szkłem.
Autor: Dreamstime

W bardziej klasycznych wnętrzach często cegła stanowi bardzo wyrazisty, przykuwający wzrok element aranżacji. Jej rustykalny charakter kontrastuje z nowoczesnym sprzętem. Faktura cegły wymaga sąsiedztwa gładkich powierzchni, tylko wtedy nie przytłoczy i nie zmniejszy optycznie wnętrza.
Autor: Dreamstime

Rozwiązania rzadziej spotykane, a przez to jeszcze ciekawsze, to obudowanie płytkami klinkierowymi półek a nawet całych regałów, np. na przybory kuchenne. Ten niecodzienny detal pozwoli przełamać monotonię kuchni.
Autor: Dreamstime

Nawet niewielki fragment wyłożony cegłą decyduje o wyrazistym charakterze wnętrza. Kominek, ściana z zawieszonym nań telewizorem czy właśnie barek, jak na zdjęciu, to świetne miejsca na zastosowanie klinkieru czy materiałów cegłopodobnych.
Autor: Dreamstime

Na rynku dostępnych jest tyle rodzajów cegieł, że każdy znajdzie barwę odpowiadającą jego potrzebom. Jeżeli nie możemy się zdecydować na konkretne rozwiązanie, w dużym pomieszczeniu wykorzystajmy ponadczasowe zestawienie black&white. Biel pozwoli wyeksponować elementy dekoracyjne we wnętrzu, czerń zaś doda całej aranżacji szyku. Idealne połączenie w stylu glamour.
Autor: Cegły klinkierowe firmy Röben, fot. Röben

Okładziny cegłopodobne pozwalają na uzyskanie efektu ceglanych ścian bez skuwania dotychczasowej otynkowanej powierzchni - wystarczy je tylko przykleić, by uzyskać niepowtarzalną strukturę muru. Fioletowa sypialnia nabierze wyrazistego charakteru, gdy jedną ścianę wykończymy własną wersją tradycyjnej architektury.
Autor: Płytki cegłopodobne RUSTIK firmy Stegu

Różne są rodzaje cegieł dlatego i płytki cegłopodobne występują także w różnych wzorach. Te w białym odcieniu kolorystycznym można bez problemu pomalować na dowolny kolor bądź pozostawić w bieli, tworząc najmodniejsze ostatnio wnętrza nawiązujące do skandynawskich aranżacji.
Autor: Płytki cegłopodobne PARMA firmy Stegu
Dodaj komentarz