Start Arrow InstalacjeArrow Instalacja elektryczna w domu – 10 podstawowych błędów

Instalacja elektryczna w domu – 10 podstawowych błędów

Wszyscy zajmujący się zawodowo instalacjami elektrycznymi czują respekt przed czymkolwiek, co może być „pod napięciem”. Jednak presja czasu powoduje, że zapominamy o podstawowych kanonach bezpieczeństwa, popełniając często podstawowe błędy.

Eksperci firmy Fluke zebrali 10 najważniejszych błędów. Oto one:

Błąd nr 1
Wymiana oryginalnych bezpieczników na tańsze zamienniki

Niestety często zdarza się, że podczas wymiany bezpieczników nie zawsze sprawdzamy, czy mają wymagane parametry. W mierniku spełniającym aktualne normy bezpieczeństwa bezpiecznik piaskowy przepalając się, zatrzyma impuls powstałego w obwodzie przeciążenia, zanim dotrze do naszych rąk. To zapewnia nam bezpieczeństwo użytkowania.

Błąd nr 2
Zwarcie przepalonego bezpiecznika metalowym drutem

Może wydawać się, że jest to jedyny sposób na szybką naprawę, jeśli nie mamy przy sobie akurat zapasowego bezpiecznika. Należy jednak pamiętać o tym, że tworzymy niebezpieczną ścieżkę przepięć.

Błąd nr 3
Użycie niewłaściwego urządzenia

Bardzo ważne jest dobranie właściwego przyrządu do danej pracy. Miernik musi mieć kategorię bezpieczeństwa (CAT) dostosowaną do środowiska pomiarów, nawet jeśli oznacza to kilkukrotną zmianę mierników podczas dnia pracy.

Błąd nr 4
Zakup najtańszego miernika w sklepie

Myślisz sobie, że lepszy kupisz następnym razem? To może się nigdy nie wydarzyć, jeśli staniesz się ofiarą wypadku przy pracy przez urządzenie nie spełniające standardów bezpieczeństwa. Koniecznie zwróć uwagę na to, by przyrząd był testowany przez niezależne laboratorium.

Błąd nr 5
Noszenie okularów ochronnych w kieszeni

Koniecznie wyjmij okulary ochronne z kieszeni i je załóż. Podobnie jak rękawiczki izolacyjne i ubranie ognioodporne.

Błąd nr 6
Praca pod napięciem

Należy odłączyć zasilanie obwodów, jeśli to możliwe. Jeżeli sytuacja wymaga pracy na układzie pod napięciem, zawsze używaj odpowiednio zaizolowanych przyrządów, noś okulary ochronne lub osłonę na twarz. Zdejmij zegarek, biżuterię, stań na macie izolującej i noś odzież ognioodporną.

Błąd nr 7
Zapominanie o procedurach

Zawsze trzeba pamiętać o  procedurach dotyczących wyłączania zasilania i oznaczania stanu obwodu.

Błąd nr  8
Używanie obydwu rąk podczas pomiarów

Nigdy! Pracując z układami pod napięciem pamiętaj o tricku starego elektryka – zawsze jedna ręka w kieszeni. Zmniejsza to ryzyko przepływu prądu przez Twoją klatkę piersiową i serce. Jeśli to możliwe, powieś lub postaw miernik. Staraj się unikać trzymania go w rękach, żeby zminimalizować narażanie się na przebiegi stanów nieustalonych.

Błąd nr 9
Brak dbałości o przewody pomiarowe

Przewody pomiarowe są niezwykle ważnym elementem przyrządu, decydującym o bezpieczeństwie pomiarów. Zawsze sprawdź, czy ich kategoria bezpieczeństwa (CAT) nie jest za niska do środowiska pomiarów. Używaj przewodów podwójnie izolowanych, z osłonkami na końcówki pomiarowe i palce. Sprawdź, czy nie będą ślizgać się w rękach.

Błąd nr 10
Przyzwyczajenie do starego miernika

Nowoczesne przyrządy testowe mają wbudowane mechanizmy zabezpieczające, o których jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał. Są one warte poniesienia kosztów wymiany starych mierników na nowe, ponieważ i tak są niższe, niż ewentualne koszty leczenia.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-12-03 11:23:24

Inwestorzy zapominają o wykonaniu Instalacji Antenowej RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje