Start Arrow InstalacjeArrow Instalacje alarmowe: jaki system alarmowy wybrać do domu i mieszkania?

Instalacje alarmowe: jaki system alarmowy wybrać do domu i mieszkania?

Zima, a szczególnie okres świąteczno-noworoczny, ferie, to czas, kiedy wiele osób wyrusza w podróż. W tym okresie – podobnie jak w wakacje – obserwujemy wzmożoną aktywność włamywaczy. Warto więc podjąć decyzję o instalacji dodatkowych zabezpieczeń w naszym mieszkaniu czy domu. Jednak instalacje alarmowe mogą mieć wiele postaci. Jaki alarm do domu będzie najlepszy? Co wybrać, aby alarm w mieszkaniu spełnił swoje zadanie?


Najlepiej pomyśleć o alarmie jak najwcześniej

Nikt nie lubi kuć świeżo pomalowanych ścian czy prowadzić prac instalacyjnych w urządzonym już mieszkaniu. Właśnie dlatego system antywłamaniowy najlepiej zakładać podczas budowy domu czy wykańczania wnętrz w mieszkaniu.

Marcin Sodo z firmy Nawigator Nieruchomości:
Dzisiaj dobry, zaufany sąsiad to niestety za mało, aby skutecznie odstraszyć włamywaczy. Alarm w mieszkaniu to coraz częściej spotykane rozwiązanie. Nie tylko w tak zwanym nowym budownictwie. Trzeba jednak podkreślić, że w przypadku instalacji alarmowych mamy do wyboru wiele różnych rozwiązań. Wybór odpowiedniego wymaga więc dokładnej analizy naszych potrzeb.

Dwa główne rodzaje zabezpieczeń

Dostępne obecnie instalacje alarmowe, a dokładnie ich elementy, można podzielić przede wszystkim na dwa rodzaje. Są to czujki oraz kontaktrony.

Janusz Pawłowski z firmy Eltiserw, zajmującej się instalacjami alarmowymi:
Czujki to powszechnie znane małe urządzenia, montowane zwykle przy suficie w rogu chronionego pomieszczenia. Wyróżniamy czujki pasywne działające w oparciu o podczerwień oraz czujki dualne, które oprócz podczerwieni wykorzystują mechanizm mikrofal. Dostępne są także czujki posiadające sensor dźwiękowy, dzięki któremu alarm w mieszkaniu może wykryć, że doszło do zbicia szyby w oknie.

Drugi rodzaj zabezpieczeń to kontaktrony, czyli czujki magnetyczne, które służą do budowy ochrony obwodowej. Takie czujki są prostsze w instalacji, ponieważ umieszczamy je bezpośrednio na oknach czy drzwiach wejściowych bądź garażowych. Gdy drzwi lub okno zostanie otwarte przez włamywacza, to włączy się alarm, a instalacja alarmowa prześle odpowiednią informację do centrali monitoringu. Należy dodać, że zarówno czujki ruchu, jak i kontaktrony dostępne są wersji przewodowej i bezprzewodowej.

Jaki system alarmowy wybrać?

Specjaliści zalecają, aby w maksymalnym stopniu dostosować rodzaj systemu do naszych oczekiwań i potrzeb. Tak więc, jeśli nie chcemy wydawać fortuny na instalacje alarmowe, możemy wybrać zwykłe pasywne czujki ruchu, po jednym dla każdego monitorowanego pomieszczenia. W miarę możliwości powinniśmy zdecydować się na rozwiązania przewodowe, ponieważ są one bardziej niezawodne od tych bezprzewodowych i są praktycznie bezobsługowe. W przypadku czujek bezprzewodowych trzeba na przykład wymieniać co jakiś czas baterie, dzięki którym takie czujki działają.

Natomiast jeśli zastanawiamy się nad tym, jaki alarm zamontować w domu to warto pomyśleć raczej o kontaktronach. Szczególnie jeśli chodzi o zabezpieczenie dużej liczby drzwi wejściowych czy okien balkonowych. Dodatkowo kontaktrony są dyskretne i pewniejsze w działaniu od czujek ruchu, są także najlepszym rozwiązaniem, jeśli w naszym domu mieszka zwierzę. Oczywiście posiadając czworonożnego przyjaciela, możemy zainstalować również odpowiednio dopasowane i konfigurowalne czujki ruchu, niemniej jednak ich dostosowywanie wiąże się z ograniczeniem skuteczności. Dzieje się tak dlatego, że ich pole widzenia nie może obejmować zwierząt, aby uniknąć fałszywych alarmów, co może także utrudnić im wykrywanie włamywaczy. Takie problemy nie występują w przypadku kontaktronów.

Dodatkowe funkcje i możliwości

Zastanawiając się nad tym, jaki alarm do domu najlepiej spełni nasze oczekiwania, warto pomyśleć nad dodatkowymi możliwościami, które oferują nam nowoczesne centrale alarmowe.

Marcin Sodo z firmy Nawigator Nieruchomości:
Jedną z nich jest instalacja i podłączenie do systemu czujek gazu, które powiadomią nas, jeśli w domu dojdzie do wycieku gazu z kuchenki czy piecyka ogrzewającego wodę. Taka czujka ostrzeże nas również przed tlenkiem węgla. Współczesne instalacje alarmowe posiadają także możliwość podłączenia czujek gazów usypiających. Dobrym pomysłem może być zainstalowanie czujki zalania, jeśli mieszkamy w bloku czy kamienicy. Oczywiście dostępne są również czujki przeciwpożarowe.

Montaż systemów alarmowych

Kiedyś instalacja alarmowa w mieszkaniu czy system antywłamaniowy w domu odpowiadały głównie za odstraszanie włamywaczy. Dzisiaj mogą być częścią rozbudowanej instalacji określanej mianem inteligentnego domu. Jedną z najczęściej spotykanych możliwości jest opcja podpięcia naszego alarmu do monitoringu prowadzonego przez firmę ochroniarską. Dzięki temu natychmiast po tym, jak dojdzie do włamania, centrala firmy otrzyma stosowną informację. Wiadomość ta może być przesyłana za pośrednictwem sieci komórkowej lub stacjonarnej linii telefonicznej. Jest to możliwe dzięki zaawansowanym technicznie centralom systemów alarmowych, które są sercem instalacji.

Marcin Sodo z firmy Nawigator Nieruchomości:
Właśnie dlatego, że centrale alarmowe są skomplikowanymi urządzeniami, instalacja alarmowa powinna być wykonywana przez wykwalifikowanych specjalistów. Pozwoli nam to uniknąć problemów z konfiguracją systemu oraz ewentualnych fałszywych alarmów w przyszłości, które mogłyby być spowodowane błędami w instalacji alarmu.

Zdalny dostęp do systemu alarmowego

Nowoczesne instalacje alarmowe pozwalają również na zarządzanie zabezpieczeniami i sprawdzanie dziennika zdarzeń poprzez sieć Internet. Z dowolnego miejsca na świecie sprawdzimy, czy system działa będziemy mogli wprowadzić zmiany w ustawieniach alarmu. Gdy zainstalujemy w naszym domu odpowiednie czujki, sprawdzimy na przykład, czy nasze dziecko wróciło już do domu. Co więcej, wszystkie informacje pozyskamy także za pośrednictwem specjalnych aplikacji na urządzenia mobilne.

Instalacja alarmowa to dzisiaj konieczność

Coraz więcej czasu spędzamy poza domem i coraz częściej prawie nie znamy swoich sąsiadów. Trudno więc wyobrazić sobie, że ktoś pod naszą nieobecność będzie zwracał uwagę na to, czy przypadkiem nie doszło do włamania do naszego mieszkania. Nic dziwnego, że obecnie system antywłamaniowy w domu czy alarm w mieszkaniu stają się standardowym elementem wyposażenia nieruchomości. Urządzenia alarmowe tanieją, a coraz prostsza obsługa i możliwość stosowania kontaktronów powodują, że praktycznie każdy znajdzie rozwiązanie odpowiednie do swoich potrzeb. Dom jest naszą twierdzą, więc warto zrobić wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 10, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
7
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Marek Odpowiedz 2017-05-26 16:52:02

Postępując według wcześniej przygotowanego planu trzeba punkt po punkcie zająć się montażem, instalacją okablowania i innymi aspektami związanymi z realizacją zaprojektowanego planu w praktyce. Tak naprawdę wszędzie tak, gdzie pojawia się praca z prądem jest miejsce dla elektryka. Dzięki jego pracy możemy mieć wspaniałe oświetleniem w każdym pomieszczeniu, a także odpowiednie rozmieszczenie gniazdek elektrycznych, do których będziemy wpinać różnego rodzaju sprzęty solidneinstalacje.pl/

Alarmy domowe Odpowiedz 2016-01-26 16:50:21

W chwili obecnej dostępnych jest bardzo wiele rozwiązań, od prostych systemów alarmowych po wielozadaniowe instalacje umożliwiające łatwe sterowanie automatyką domową. Osobiście polecam stronę monitoring24alarmy.pl

Instalator Odpowiedz 2015-12-27 16:13:05

Decyzję o założeniu alarmu odkładasz z powodu zakończonego remontu, wygładzonych ścian, wypolerowanej podłogi i nowych mebli w salonie? Zupełnie niepotrzebnie! Bezprzewodowy system Micra nie wymaga wiercenia dziur i kucia w ścianach. Możesz go założyć w mieszkaniu, garażu, domku letniskowym i sklepie. Montaż całego systemu zajmie kilka godzin, a jego obsługi nauczysz się zaledwie w kwadrans! więcej info na stronie gostynin.alarmyinstalacje.pl/

Vilandino Odpowiedz 2015-12-08 13:36:11

Taki jak na filmiku! youtu.be/LrfHCMzB-2A

patryk Odpowiedz 2015-09-16 15:56:33

Jakby chodziło o alarm, Łódź albo Płock, to ja bym polecił Micrę zakładaną przez Security Systems. Najpierw radzę jednak zerknąć na stronę alarmlodz.pl/

Suntrack Odpowiedz 2014-11-13 13:03:49

System alarmowy, jeśli mamy czego chronić to oczywiście niezbędna rzecz dla naszego domu, warto też uzupełnić go monitoring

Adam Starzewski Odpowiedz 2014-02-25 20:05:26

Zgodzę się, w dzisiejszych czasach system alarmowy to konieczność, jeżeli nie chcemy się narażać na łaskę innych. My mamy założone rozwiązanie firmy SMA. W zasadzie niczym nie musieliśmy się martwić - wszystko zostało odpowiednio podłączone, a teraz mamy podłączenie do centrali, więc jak coś się dzieje, to ekipa interwencyjna od razu jedzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty