Start Arrow InstalacjeArrow Instalacje energooszczędne: jakie efekty daje połączenie kolektorów słonecznych z pompą ciepła?

Instalacje energooszczędne: jakie efekty daje połączenie kolektorów słonecznych z pompą ciepła?

Stale rosnące koszty ogrzewania domów tradycyjnymi sposobami sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna szukać tańszej alternatywy. Swoją uwagę najczęściej kierujemy w stronę odnawialnych źródeł energii, dzięki którym możliwe jest np. podgrzewanie wody użytkowej. Warto przy tym wiedzieć, że najlepsze efekty uzyskamy integrując ze sobą co najmniej dwa systemy – np. kolektory słoneczne i pompy ciepła.

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym.

Pompa ciepła w domu jednorodzinnym.

Wybierając drugie źródło ciepła w naszym domu przede wszystkim bierzemy pod uwagę koszty całej inwestycji oraz wpływ instalacji na środowisko naturalne. Szukając taniego w eksploatacji, a jednocześnie komfortowego w użytkowaniu sposobu podgrzewania wody użytkowej coraz częściej stawiamy więc na odnawialne źródła energii.

Paweł Sokół z firmy Soleo:
Co ciekawe, w ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszy się integrowanie przynajmniej dwóch różnych systemów korzystających z odnawialnych źródeł energii. Przykładem takiego rozwiązania może być instalacja, w której powietrzna pompa ciepła współpracuje z kolektorami słonecznymi.

Integracja systemów

Jak wiemy, pompy ciepła to niskotemperaturowe źródła ciepła, potrafiące podgrzać wodę użytkową do temperatury 55-60 stopni Celsjusza. Z kolei kolektory słoneczne mają za zadanie dostarczać „darmową” energię cieplną, pozwalającą na podgrzewanie wody niekiedy nawet na potrzeby użytkowe – a przynajmniej na tyle, by w znaczący sposób ograniczyć czas pracy pompy ciepła. Połączenie obu tych rozwiązań tworzy samowystarczalny system, który jest w stanie zaopatrywać nas w energię przez większą część roku.

Zasobnik dopasowany do potrzeb

Pamiętać należy, że same źródła energii to nie wszystko, bowiem zarówno pompy, jak i kolektory wymagają zasobnika akumulującego ciepło. W tym wypadku zbiornik ten powinien mieć większą pojemność, niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego. Pozwoli to na długotrwałą regulację temperatury wydatkowanej wody użytkowej, a jednocześnie umożliwi wyeliminowanie nadmiernych strat ciepła.

Paweł Sokół z firmy Soleo:
Z tego powodu wielkość zasobnika każdorazowo dobierana jest indywidualnie – tak, by zapewnić użytkownikom komfort dostarczania ciepłej wody użytkowej przy wspomnianych 55-60 stopniach Celsjusza panujących w zbiorniku.

Idealny system

Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii stanowi nie tylko tańszą alternatywę dla tradycyjnych metod ogrzewania naszych domów – przy użyciu energii elektrycznej, oleju opałowego czy płynnego gazu. Rozwiązanie to sprawdzi się bowiem również wszędzie tam, gdzie najzwyczajniej brakuje przyłącza gazu ziemnego.

Co więcej, zintegrowanie systemu pozwoli też na zredukowanie do minimum nieuzasadnionego ani ekonomicznie, ani ekologicznie użytkowania kotła poza sezonem grzewczym.

Paweł Sokół z firmy Soleo:
Zatem pomimo, że połączenie kolektorów słonecznych z powietrzną pompą ciepła wiąże się z nieco większymi wydatkami początkowymi, dzięki temu w dłuższej perspektywie otrzymamy nie tylko najtańszy, ale i najbardziej stabilny system podgrzewania wody użytkowej w okresie od wczesnej wiosny aż do później jesieni.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 9, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Mariusz Odpowiedz 2016-11-14 09:59:38

Dla mnie instalacja pompy ciepła to był strzał w dziesiątkę - oszczędnie, ciepło w domu, pompa cicha i wydajna, mam gwarancję na całość. Zdecydowałem się na polskiego producenta (A-pic), bo staram się wspierać polskich przedsiębiorców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje