Dom energooszczędny to nie tylko właściwa termoizolacja. To również zastosowanie najnowocześniejszych urządzeń mających na celu możliwość wykorzystania ciepła energii słonecznej, takich jak kolektory słoneczne, pompy ciepła czy gruntowe wymienniki ciepła.
Niezwykle istotne jest również właściwe wentylowanie pomieszczeń. Wentylacja grawitacyjna może powodować nawet 50% strat ciepła – rekuperator jest jednak sposobem na odpowiednią wentylację i obniżenie zapotrzebowania na energię.
Zakładając, że mamy bardzo dobre ocieplenie, termiczne okna i drzwi, zaplanowaną wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła to do tych wszystkich energooszczędnych rozwiązań dla domu dodać dobrej jakości system ogrzewania.
Niższe rachunki za energię elektryczną możemy uzyskać również poprzez właściwe zaplanowanie punktów świetlnych oraz zakup energooszczędnego sprzętu RTV i AGD. Nie bez znaczenia są również nasze złe nawyki w eksploatowaniu urządzeń, toteż i ten aspekt warto jest przemyśleć po przeprowadzce do nowego energooszczędnego domu.
Ogrzewanie
Dobór właściwej instalacji grzewczej determinowany jest dostępnym paliwem, gazem, prądem czy paliwem stałym. Dopiero później możemy zdecydować, jaki rodzaj źródła ciepła wybierzemy: ogrzewanie grzejnikowe, podłogowe czy mieszane. Do zmniejszenia zużycia paliwa przyczyni się zastosowanie kotła kondensacyjnego, którego sprawność jest zawsze wyższa co najmniej o kilkanaście procent od sprawności kotła konwencjonalnego.
Kolektory słoneczne
Kolektor słoneczny jest to urządzenie do konwersji energii promieniowania słonecznego na ciepło. Energia dociera do kolektora i zmienia się na energię cieplną nośnika ciepła (ciecz – glokol, woda lub gaz – powietrze).
Dzięki zastosowaniu systemów solarnych można zaoszczędzić około 65% energii zużywanej na c.w.u. Kolektory słoneczne oferują nie tylko podgrzewanie wody użytkowej, lecz także wspomaganie systemu centralnego ogrzewania.
Pompa ciepła
Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje energię słoneczną i geotermalną zakumulowaną w powietrzu, gruncie oraz wodach podziemnych (dolne źródło ciepła). Najpopularniejsze są pompy, w których dolnym źródłem ciepła jest grunt. Według specjalistów z firmy Solis najważniejsze zalety stosowania pomp ciepła to:
- wysoki współczynnik efektywności COP,
- najniższe koszty eksploatacyjne (do 50% w porównaniu do gazu GZ50),
- możliwość pracy sytemu w drugiej taryfie,
- przyjazne środowisku naturalnemu – brak negatywnego oddziaływania (CO2 ,Nox),
- długa żywotność systemu (do 20 lat, brak konieczności modernizacji urządzenia po kilkunastu latach eksploatacji),
- uniezależnienie od dostawców paliw (olej, gaz),
- stabilne parametry energii elektrycznej w przeciwieństwie do częstych zmian jakości gazu i oleju (zmienności wartości opałowej),
- brak konieczności corocznych przeglądów serwisowych (czyszczenia palników, korekcji jego ustawień, itd.),
- brak konieczności instalacji i wymiany (co kilka lat) wkładów kominowych,
- prostota zabudowy,
- dodatkowe korzyści eksploatacyjne: klimatyzacja pomieszczeń w przypadku zastosowania centrali wentylacyjnej lub rekuparacyjnej,
- brak przewymiarowania urządzeń grzewczych dobranych do potrzeb obiektu, nie traci sprawności w okresie eksploatacji,
- komfort użytkowy systemów grzewczych niskotemperaturowych.
Rekuperator
Aby zapewnić w domu skuteczną wentylację i jednocześnie obniżyć zapotrzebowanie na energię do jego ogrzewania, warto zainstalować urządzenie do odzysku ciepła z wywiewanego powietrza, czyli rekuperator.
Korzyści jakie uzyskać można stosując wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperatorem) są następujące:
- oszczędność energii cieplnej używanej do ogrzewania domu,
- zapobieganie zawilgoceniu pomieszczeń, a co za tym idzie rozwojowi pleśni i grzybów,
- stały dopływ świeżego powietrza,
- ciągła wentylacja pozwalająca na usuwanie nieprzyjemnych zapachów,
- minimalizacja zawartości alergenów w powietrzu,
- możliwość łatwego wzbogacenia układu o centralne urządzenie klimatyzacyjne
Tylko kompleksowe podejście do tematu energooszczędności da nam w pełni oczekiwane rezultaty. Niektóre z proponowanych urządzeń są drogie na etapie wykonawstwa, zastanówmy się jednak czy perspektywa mniejszego zużycia energii i ściśle powiązane z nią oszczędności, nie są warte inwestycji.
Marta Hawrylak – Dom.pl
Dodaj komentarz