Start Arrow InstalacjeArrow Instalacje w domu: montaż grzejników aluminiowych krok po kroku

Instalacje w domu: montaż grzejników aluminiowych krok po kroku

Wraz z nadejściem jesiennego ochłodzenia uruchomiliśmy zapomniane na pół roku grzejniki, na dobre rozpoczynając sezon grzewczy. To najlepszy moment, by sprawdzić, czy instalacja działa zgodnie z naszymi oczekiwaniami i – w razie potrzeby – rozważyć jej modernizację.

Najlepszym momentem na wymianę elementów instalacji grzewczej jest lato. Wtedy to nie musimy przejmować się ani wypełniającą je w trakcie sezonu wodą ani zakłóconym komfortem cieplnym sąsiadów i członków rodziny. W drastycznych sytuacjach wymiany można dokonać jednak również teraz – wzywając ekipę ze sprzętem do zamrażania przewodów.

Chwila, kiedy grzejniki zaszumią zbierając siły, by wypromieniować ciepło dla naszego domu to jednak dobry czas, by sprawdzić stan instalacji, jej funkcjonalność i sprawność. Niedające się odpowietrzyć, nienagrzewające się żeberka, niepokojące trzaski dobiegające z ich wnętrza – to sygnały, że przed kolejnym sezonem konieczna może być modernizacja. Jak wybrać grzejniki, by służyły nam długo, dobrze i niskim kosztem? Kiedy do montowania wołać fachowca, a kiedy w grę wchodzi samodzielna instalacja?

Dobór typu grzejnika

Z punktu widzenia szybkości nagrzewania oraz oszczędności wody, na tle innych rozwiązań wyróżniają się grzejniki aluminiowe.

Katarzyna Choniawko, ekspert Armatury Kraków:
Nowoczesne grzejniki aluminiowe zapewniają dobry przepływ powietrza pomiędzy poszczególnymi członami i mimo niewielkich rozmiarów, bardzo szybko się nagrzewają – nawet 3,5 raza szybciej niż w modelu płytowym, 11 razy szybciej niż w żeliwnym i aż 15 razy prędzej niż w przypadku ogrzewania podłogowego. Co więcej, w zaawansowanych technologicznie grzejnikach aluminiowych ilość zużywanej wody jest przy tym istotnie ograniczana dzięki konstrukcji bazującej na wąskich kanalikach – pracują w nich maksymalnie 3 litry wody. W modelu stalowym może być to już 15 l, żeliwnym – 30 l, a w ogrzewaniu podłogowym nawet 50 l.

Często jednak w kontekście grzejników wykonanych z aluminium mówi się o zjawisku korozji elektrochemicznej, ze względu na które miałyby one po podłączeniu do konwencjonalnej instalacji wykonanej z miedzi psuć się w niezwykle szybkim tempie. Okazuje się, że to nie do końca prawda. 

Katarzyna Choniawko, ekspert Armatury Kraków:
Ze względu na różnicę potencjałów elektrycznych miedzi i glinu, skala zagrożenia korozją elektrochemiczną przy montażu aluminiowego grzejnika w standardowej instalacji jest duża. W przypadku grzejników renomowanych producentów, ich wewnętrzna powłoka jest jednak poddawania procesom anaforezy i fluorocynkowania, zapobiegającym występowaniu zjawisk przyspieszających degradację surowca. Wyrazem skuteczności tych zabiegów jest 15, a nawet 20-letnia gwarancja na szczelność produktu.

Montaż modułowego grzejnika aluminiowego krok po kroku

Nowoczesne modułowe grzejniki aluminiowe nie tylko są wyjątkowo wydajne, ale także elastyczne i proste w obsłudze. Dzięki członowej konstrukcji, dostosowanie ich długości i mocy do potrzeb pomieszczenia jest wyjątkowo proste. Z wyjątkiem sytuacji, gdy konieczne jest przeprowadzenie go zimą (co wiąże się z wstrzymaniem pracy instalacji w budynku), montaż jest wystarczająco prosty, by podjąć się go samemu. W przypadku gotowych zestawów – szczególnie tych z połączeniem dolnym – gdzie wszystkie elementy dostajemy w jednym opakowaniu i nie ma potrzeby modyfikacji instalacji, by przystąpić do pracy wystarczy wyciągnąć części z pudełka oraz zaopatrzyć się w imbus, klucz uniwersalny i nożyk. Jedynym akcesorium, którego dokupienie może być konieczne jest głowica termostatyczna.

Nowoczesne modułowe grzejniki aluminiowe nie tylko są wyjątkowo wydajne, ale także elastyczne i proste w obsłudze. fot. materiały prasowe DOM.pl

Nowoczesne modułowe grzejniki aluminiowe nie tylko są wyjątkowo wydajne, ale także elastyczne i proste w obsłudze. fot. materiały prasowe DOM.pl

Krok 1: Miejsce

Rozpoczynając montaż grzejnika warto pamiętać o tym, by zachować odpowiednie odległości pomiędzy jego krawędziami a podłogą, ścianą i oknem (odpowiednio: 2,5; 10 i 10 cm). Już na tym etapie można zaznaczyć miejsca na haki, a nawet je zainstalować – zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Ze względu na gospodarkę cieplną, grzejniki najczęściej montuje się na ścianie pod oknem.

Ze względu na gospodarkę cieplną, grzejniki najczęściej montuje się na ścianie pod oknem. fot. Armatura Kraków

Ze względu na gospodarkę cieplną, grzejniki najczęściej montuje się na ścianie pod oknem. fot. Armatura Kraków

Krok 2: Przygotowanie przyłączeń

 1. Grzejnik należy położyć do góry nogami na jakiegoś rodzaju podkładce – może to być na przykład karton, w którym pierwotnie się znajdował.
 2. Używając klucza imbusowego odkręcamy korki zaślepiające.
 3. W ich miejsce wkładamy nyple przyłączeniowe i dokręcamy je imbusem.
 4. Nakładamy na nie uszczelki.
 5. Na tak przygotowane wyjścia mocujemy dolny zespół przyłączeniowy i dokręcamy wchodzące w jego skład nakrętki kluczem uniwersalnym.
 6. Upewniamy się, że zawory odcinające są poluzowane. Jeśli nie, odkręcamy je imbusem.

Krok 3: Ostateczne przyłączenie

 1. Ustawiamy grzejnik w jego docelowej orientacji i wieszamy go na hakach.
 2. Mocujemy dolny zespół przyłączeniowy do przewodów instalacji i dokręcamy nakrętki kluczem uniwersalnym.
 3. Odkręcamy kapturek ochronny wkładki termostatycznej w górnej części grzejnika.
 4. Montujemy w to miejsce głowicę termostatyczną. Wystarczy dokręcić nakrętkę dłonią.

Grzejnik jest gotowy do pracy.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 5, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Lampa wisząca Galaxy 1649

 • Kinkiet Maja Gray

 • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

 • Lampa Biurkowa Vaio White

 • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje