Start Arrow Warto poznać - prezentacje firmArrowCiekawostkiArrow Inteligentne mieszkanie w bloku – nowoczesne technologie na co dzień

Inteligentne mieszkanie w bloku – nowoczesne technologie na co dzień

Lokatorzy wracają z pracy, a mieszkanie jest świeżo przewietrzone, pranie wstawione, podłoga odkurzona, a wanna napełniona gorącą wodą. Inteligentne rozwiązania to nie tylko komfort mieszkańców, ale również optymalizacja zużycia energii, poprawa bezpieczeństwa i dbałość o środowisko. Przedstawiamy kilka pomysłów na nowoczesne rozwiązania, które wprowadzić można w każdym mieszkaniu.

smarthome - nowoczense technologie

Inteligentne mieszkanie a bezpieczeństwo

Możliwość wyłączenia światła, ogrzewania lub urządzeń elektrycznych zdalnie to duży komfort dla właściciela. Często zdarza się, że podczas pospiesznych przygotowań do wyjazdu pojawia się obawa, czy wszystko, aby na pewno zostało wyłączone i zamknięte. Wprowadzenie rozwiązań inteligentnych pozwoli sprawdzić to jednym kliknięciem z poziomu telefonu w dowolnym momencie. Dodatkowo inteligentne czujniki zagrożeń wykryją obecność ognia, czadu, ulatniającego się gazu, czy zbierającej się na podłodze wody i zawiadomią właściciela o niebezpieczeństwie.

Co więcej, można również zadziałać w drugą stronę i podczas dłuższej nieobecności włączać światła wieczorami, żeby zmniejszyć ryzyko włamania, a także zdalnie opuszczać i podnosić rolety. Dla osób starszych bardzo przydatny okazać się może system ścieżek świetlnych, który na przykład w nocy wskaże drogę na przykład do toalety. W pokoju dziecięcym termostat, powietrze, światło rodzice regulować mogą głosowo lub poprzez smartfon.

Większość nowoczesnych urządzeń może zostać już podłączona do Internetu. Sprzęty komunikują się ze sobą, wykorzystując technologie bezprzewodowe jak Wi-Fi i Bluetooth), a środkiem systemu jest router. Najlepiej wybrać router z wbudowaną usługą wirtualnej sieci prywatnej VPN, aby dodatkowo chronić swoje prywatne dane przed potencjalnym atakiem hakerów.

Inteligentne mieszkanie – pomysły na nowoczesne rozwiązania

Inteligentne pralki i zmywarki posiadają wbudowaną funkcję samodiagnostyki, który wykrywa ewentualne usterki i zgłasza konieczność konserwacji. Na rynku dostępne są już lodówki samodzielnie rozpoznające produkty, które poprzez aplikację wysyłają właścicielowi listę proponowanych zakupów. Inteligentny piekarnik zacznie podgrzewać jedzenie, jeszcze gdy dana osoba wraca z pracy.

Instalacja asystenta głosowego pozwala na wydawanie poleceń słownie. Dzięki temu można przygasić światła bez potrzeby podnoszenia się z kanapy albo zsynchronizować je z innymi urządzeniami – na przykład dostosowywać jasność do ekranu telewizora. Dzięki aplikacji łatwo ustawić wybraną piosenkę jako poranny alarm, a muzyka może rozbrzmiewać w danych pomieszczeniach w miarę poruszania się lokatorów po mieszkaniu.

Ręczne regulowanie termostatów może być dość kłopotliwe. Inteligentne ogrzewanie dostosowuje się do preferencji użytkowników – w nocy temperatura spada, a w ciągu dnia odpowiada na przykład poziomowi nasłonecznienia za oknem. Inteligentne ogrzewanie wykrywa także otwarte okna i automatycznie wyłącza ogrzewanie, aby ograniczyć wydatki.

Inteligentny budynek mieszkalny

Mieszkanie w dużym budynku ma szereg zalet, ale także i wad. Aby wejść należy często wpisywać do domofonu, co nie jest wygodne na przykład, gdy niesie się ciężkie torby z zakupami. Poza tym, kod to kolejna informacja, o której trzeba pamiętać poza wszystkimi PIN-ami i hasłami dostępu. Inny kłopot to długie oczekiwanie na windę, zwłaszcza w przypadku mieszkańców zamieszkujących wyższe piętra.

Automatyka budynku pozwala na stworzenie integracji systemów połączonych. Przykładem może być aplikacja mobilna, która rozpoznaje wizerunek mieszkańca i otwiera drzwi automatycznie bez potrzeby wpisywania kodu ani użycia tradycyjnego klucza. Co więcej, nowoczesny system wie, na którym piętrze mieszka dana osoba i natychmiast wzywa windę, w której dany przycisk już został przyciśnięty. Oczywiście inteligentny budynek jest również wyposażony w standardowe rozwiązania, czyli klasyczny domofon i zwykłe przyciski na windę niezbędne w przypadku awarii.

Innym pomysłem może być instalacja monitorów w częściach wspólnych, na przykład na patio, na których mieszkańcy otrzymają dostęp do użytecznych informacji – jak prognoza pogody, rozkład jazdy autobusów na najbliższym przystanku albo ogłoszeń związanych z życiem na osiedlu, na przykład o planowanych remontach lub spotkaniach wspólnoty. Dodatkowo system może wysyłać powiadomienia na telefony komórkowe, jeśli mieszkańcy sobie tego życzą.

 

Więcej  artykułów nt komfortowego życia w mieszkaniu  lub domu jednorodzinnym znajdziesz na naszej stronie dom.pl.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


kwiecień 16, 2021
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje