Start Arrow InstalacjeArrowDomy InteligentneArrow Inteligentne ogrzewanie

Inteligentne ogrzewanie

W typowej instalacji powstają straty energii wynikające ze zbędnego ogrzewania pomieszczeń. Dzięki niezależnej regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu możemy zaoszczędzić znaczne ilości energii (ponad 30%)!

oszczedne_ogrzewanie

Integracja ogrzewania

Ogrzewanie to kolejny bardzo ważny element domu. Często projektując dom i jego instalacje skupiamy się na oszczędności, które może nam przynieść ekonomiczny sposób budowy. Rzadziej zastanawiamy się na późniejszą eksploatacją i utrzymaniem budynku.

Strefy grzewcze

Integracja ogrzewania z systemem Inteligentnego Domu w znacznym stopniu przyczynia się do oszczędności. Nakład energii utrzymany jest  na maksymalnie niskim poziomie przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego komfortu.
Inteligentne sterowanie powoduje,  że każde pomieszczenie może mieć indywidualną temperaturę (wymagamy różnych warunków w salonie, sypialni czy pokoju dziecięcym) niezależną od warunków zewnętrznych (dwa podobne w funkcji pokoje usytuowane w różnych częściach domu wymagają różnej ilości dostarczanego ciepła w różnych porach dnia, czego nie da się łatwo osiągnąć tradycyjnymi metodami).

strefy_grzewcze

Możemy sterować każdym typem ogrzewania, także nadmuchowym (najtrudniejszym do kontroli) – powietrze podgrzewane przez kominek (lub piec) kanały rozprowadzają po całym domu.

Oszczędne ogrzewanie

Jeżeli każdy z domowników jest poza domem, po co marnować energię cieplną? Gdy wyjdziemy, temperatura obniży się o kilka stopni w całym domu. 1 st. C równa się 6% oszczędności energii. Automatyczne obniżyć również możemy temperaturę w porze nocnej oraz w niezamieszkałych pomieszczeniach, co również zwiększa oszczędności. Automatyczne obniżenie temperatury w porze nocnej oraz w niezamieszkałych pomieszczeniach również zwiększa oszczędności.

Obecność funkcji logicznych w systemie pozwala np. włączyć podgrzewanie schodów wejściowych, gdy jest mróz i pada śnieg, by przeciwdziałać ich oblodzeniu i poślizgnięciu domowników. Czujniki ruchu i czujki otwarcia okna, będące elementami systemów bezpieczeństwa, o czym napiszemy później,  mogą z kolei w określonym czasie służyć  do sterowania oświetleniem i ogrzewanie. Otwarcie okna bowiem spowoduje obniżenie poziomu żądanej temperatury, a sygnał czujnika ruchu załącza oświetlenie.

Możemy także sterować dwoma rodzajami ogrzewania/klimatyzacji w pomieszczeniu np. grzejnikiem i klimatyzatorem z funkcją ogrzewania – system na podstawie temperatury zewnętrznej włączy albo grzejnik, albo klimatyzator tak, by dać poczucie komfort i oszczędzać energię. Potrzebne są do tego czujniki temperatury lub rozbudowane stacje pogodowe badające temperaturę, oświetlenie, nasłonecznienie, wiatr i opady deszczu czy śniegu.

Więcej wiedzy o Inteligentnych Domach możesz otrzymać zapisując się na bezpłatny poradnik.

Autor: SMARTech Sp. z o.o.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje