Start Arrow InstalacjeArrowDomy InteligentneArrow Inteligentne oświetlenie

Inteligentne oświetlenie

Komfort, bezpieczeństwo i oszczędność – to korzyści, jakie płyną z instalacji Systemu Inteligentnego Domu. Przedstawiamy ich odzwierciedlenie w przypadku oświetlenia. Jest to przecież jeden z jego najważniejszych elementów, tworzący odpowiedni nastrój do pracy, rozrywki, odpoczynku.

Bardzo istotne jest rozplanowanie oświetlenia już na etapie projektu domu. Możemy popuścić wodze fantazji i sprawnie stworzyć w domu niepowtarzalną atmosferę…

Planujemy oświetlenie

Trzeba przemyśleć, jaką atmosferę pragniemy mieć w każdym pomieszczeniu swojego domu. Innego światła potrzebujemy w salonie, innego w sypialni, a jeszcze innego   w pokoju, który służyć będzie pracy i skupieniu.

  • pokoje dzienne

W salonie potrzebujemy oświetlenia, które sprzyjać będzie wypoczynkowi i rozrywce. Powinno więc ono tworzyć przytulny nastrój do wspólnych spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli źródła światła zasilane będą z różnych obwodów, będziemy mogli oświetlić osobno ściany, osobno wyeksponować światłem detale wnętrza czy fragmenty architektoniczne, które zaprojektujesz,  np. podwieszany sufit czy półka z karton-gipsu. W ten sposób będziemy mogli wybrać rodzaj oświetlenia do każdej czynności, którą wykonujemy.

W przypadku jadalni pamiętajmy o właściwie oświetlonym stole i zawieszeniu lampy na takiej wysokości, by nie raziła siedzących przy stole domowników. Natomiast tworząc nastrój do wspólnych biesiad przed telewizorem, zwróćmy uwagę czy, nawet przyciemnione, światło nie odbija się od ekranu. Dobrym rozwiązaniem w pokojach dziennych są zatem lampy skierowane ku górze.

oswietlenie

  • kuchnie

W kuchni potrzebujemy jasnego oświetlenia, nawet jeśli pomieszczenie posiada duże okno. Posiłki przygotowujemy również po zmroku, a i zlewozmywak musi być dobrze oświetlony. Pamiętajmy o światłach, np. kilku punktach halogenowych, na każdym blatem roboczym. W mało dostępnych miejscach, jak głębokie szafki czy spiżarnie warto zamontować czujki – jest to wygodne szczególnie podczas gotowania, gdy często mamy zabrudzone bądź zajęte czymś ręce, żeby samodzielnie przycisnąć włącznik.

W kuchni również są elementy, które warte są podkreślenia. Porcelanowa zastawa, kryształowe kielichy pięknie wyeksponowane przez światło dadzą niebywały efekt dekoracyjny.

  • sypialnie

W sypialni potrzebujemy oświetlenia z różnych obwodów. Innego światła wymagamy przebierając się w koszulkę nocną, innego, gdy chcemy poczytać przed snem. Dlatego każdy punkt świetlny powinien być niezależny od oświetlenia ogólnego. Powinniśmy przewidzieć również jasne światło przy toaletkach, gdzie domownik (a raczej pani domu) wykonywać będzie poranny makijaż.

Nie zapominajmy również o oświetleniu nastrojowym – w sypialni jest ono niezbędne. Możemy więc podświetlić ciekawe elementy lub w lampie głównej zamontować ściemniacz.

  • łazienki

Oświetlenie musi być bezpieczne. Inteligencja naszego domu polega również na tym, że urządzenia sterujące oświetleniem pracują w obwodach o bezpiecznym napięciu 24V lub wykorzystują fale radiowe/podczerwone. Bez obaw o porażenie prądem możesz więc w projekcie umieść włącznik obok wanny czy prysznica.

Światło musi być naturalne – czyste i jasne, ale nie za ostre. Zwróćmy uwagę również na to, żeby oświetlenie z lamp skierowanych ku dołowi, nie odbijało się od lśniącej glazury, terakoty i luster. W tym celu możemy wykorzystać specjalne pierścienie rozpraszające światło.

  • gabinety, pokoje do pracy

Podczas intensywnej pracy np. przy komputerze nie zauważamy łagodnych zmian oświetlenia. Nasz organizm reaguje, gdy światło jest już wyraźnie słabsze. Nawet wówczas zajęci pracą nie wstajemy, aby włączyć światło. Naszym oczom szkodzi praca przy słabym oświetleniu, nawet gdy sami jeszcze nie stwierdzamy, że jest za ciemno. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie czujnika oświetlenia miejsca pracy, który dba o utrzymanie stałego poziomu jasności. Doskonale sprawdza się on podczas pochmurnych dni, gdy za oknem raz jest jasno, a raz ciemno.

Niepowtarzalny nastrój

Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele różnych punktów świetlnych potrzebuje pomieszczenie. Opisaliśmy oświetlenie ogólne tła, wybranego fragmentu wnętrza czy oświetlenie konkretnego detalu. Oświetlenie może być więc funkcjonalne lub dekoracyjne, może również tworzyć nastrój…

Większość lamp w domu włączana jest na pełną moc. W niektórych pomieszczeniach warto jednak zaproponować dodatkowe ściemnianie lamp (np. w korytarzu między sypialnią a łazienką, aby w nocy światło nie oślepiało zaspanego domownika). Ściemniacz pozwala płynnie regulować natężenie wybranego obwodu oświetlenia w pomieszczeniach.  W pokojach reprezentacyjnych (np. w salonie) warto zaprogramować kilka scen (nastrojów) oświetleniowych.

A co to są sceny świetlne?

Scena świetlna to kilka lamp włączonych równocześnie, każda z indywidualną mocą.  Teraz można jednym przyciskiem zmienić „nastrój” z np. romantycznego na ogólny. W jednej chwili zapalamy wtedy kilka lamp, a gasimy inne. System Inteligentnego Domu do sceny świetlnej zintegruje także inne instalacje: jednocześnie zasłoni rolety w oknie, włączy nastrojową muzykę czy podwyższy temperaturę w pomieszczeniu, w którym za chwilę zaczniemy oglądać ciekawy film.

Funkcjonalność – tak. A co z wygodą?

Wiemy, jak zaplanować oświetlenie w domu, jak stworzyć warunki do wypoczynku, pracy, zabawy. Ale co z tym wspólnego ma Inteligentny Dom? Czym tradycyjna instalacja oświetlenia różni się od tej inteligentnej?

przyciski_tradycyjne

Otóż pamiętajmy – te wszystkie funkcjonalne punkty świetlne rozsiane po całym domu, to całe oświetlenie tła, dekoracji i podświetlane szczegóły, te sceny świetlne i ściemniacze – tym wszystkim będziemy musieli sterować. Jeśli przycisk_inteligentnyw pomieszczeniu zaprojektujemy kilka lamp, do tego rolety, termostaty, a na dodatek zastosujemy kilka scen świetlnych, nie możemy skazać się na sterowania tym wszystkim za pomocą standardowych włączników. Po kilku latach może w końcu zapamiętamy, który wyłącznik czym steruje, ale po co ma tyle czekać?

Możemy zaproponować całkiem proste, a wyjątkowo komfortowe rozwiązanie. Jakie? Specjalnie dla systemu Inteligentnego Domu opracowane zostały bardzo estetyczne  i funkcjonalne przyciski wieloklawiszowe. Są one dostępne w kilkudziesięciu typach i kolorach, tak, by idealnie wpasowały się nie tylko w potrzeby, ale również w wystrój wnętrza, który zaplanujesz.

Więcej wiedzy o Inteligentnych Domach możesz otrzymać zapisując się na bezpłatny poradnik.

Autor: SMARTech Sp. z o.o.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Komentarze

Najnowsze komentarze

mariank Odpowiedz 2017-10-26 10:07:29

Raczej internetowo lamp nie kupuję ale ostatnio mi się zdarzyło zamówić lampkę na biurko i jestem zadowolona. Ciekawy model, pastelowa kolorystyka, wygodna regulacja nachylenia i wysokości. Lampkę wyszukałam na stronie elektryczny.com. Bardzo duży wybór świateł, można dobrać wzór do dowolnego pomieszczenia i z tego co widziałam to mają też sporo oświetlenia zewnętrznego.

Agat Odpowiedz 2016-05-05 13:55:32

Inteligentne domy to przyszłość budownictwa. Już dziś warto się zainteresować czy nie można zmienić swojego domu... Po przeczytaniu artykułów o inteligentnych domach na stronie branzaelektryczna.pl/ stwierdziłem bezsprzecznie że to jest bardzo opłacalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje