Start Arrow InstalacjeArrowDomy InteligentneArrow Inteligentny dom – koszty instalacji

Inteligentny dom – koszty instalacji

Ile kosztuje wykonanie takiej instalacji inteligentnej w porównaniu do instalacji tradycyjnej ?

Czytelnikowi odpowiada mgr inż. Michał Czuryszkiewicz z firmy Realbud:

Należy podkreślić, że nie można jasno powiedzieć, iż wykonanie instalacji inteligentnej jest o 10, 30 czy 50% droższe od konwencjonalnej. Porównanie obu tych instalacji jest rzeczą względną. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb inwestora. Jeżeli zastosujemy system tylko do sterowania oświetleniem z pewnością możemy stwierdzić, że będzie on droższy od typowej instalacji. Jednak, gdy istnieje potrzeba sterowania oświetleniem, roletami, ogrzewaniem, zarządzaniem energią i centralnego sterowania wówczas instalacja inteligentna oferuje prostą i tanią drogę do ich połączenia.

Statystyczne badania dowodzą, że instalacja magistralna może być tańsza od konwencjonalnej. Punktem równowagi jest odpowiedni poziom nasycenia funkcjami. Zrównoważenie kosztów budowy następuje przy instalacji obejmującej oświetlenie i sterowanie żaluzjami z wykorzystaniem funkcji centralnych i ochronnych.

Z pewnością dla wielu osób dom inteligentny wyposażony w system informacyjny wydaje się być na dzień dzisiejszy czymś raczej niedostępnym. Warto sobie zdać jednak sprawę z tego, że inwestycję można poprowadzić etapami. W chwili kiedy klient w danym momencie nie posiada odpowiednich funduszy, a chciałby mieć w przyszłości budynek w systemie inteligentnym, należy wówczas tylko w początkowej fazie wykonywania inwestycji okablować budynek przewodem magistralnym. Wówczas mamy otwartą drogę, aby nawet za kilka lat, gdy system automatyzacji budynków stanie się powszechnością, bez żadnych uciążliwości dla mieszkańców i w bardzo krótkim czasie istniejącą konwencjonalną instalację przerobić na inteligentną. Warto zwrócić jeszcze uwagę, że okablowanie przewodem magistralnym jest nieznaczącym wydatkiem w stosunku do całej inwestycji.

koszty instalacji

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

anulka Odpowiedz 2019-05-16 08:49:36

Ja swój inteligentny dom stworzyłam dzięki sterowniki-plc.net. Jestem bardzo zadowolona, mogłam pytać i pytać, do tego działa naprawdę bez zarzutu.

Robcio32 Odpowiedz 2015-12-21 12:47:30

Ja zdecydowanie stawiam na inteligentną instalację z firmy majca.technology/ To moje marzenie od wielu lat – te systemy stają się coraz bardziej praktycznie i niedrogie. To kwestia lat aż staną się normą w większości budowanych domów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty