Przed przystąpieniem do użytkowania budynku, na którego realizację wymagane było pozwolenie na budowę, musimy złożyć do nadzoru budowlanego zawiadomienie o zakończeniu budowy.
Standardowe projekty domów jednorodzinnych nie wymagają uzyskania pozwolenia na użytkowanie. W przypadku domów jednorodzinnych, potrzebne jest ono zwykle wówczas, gdy legalizowana była samowola budowlana. Najczęściej koniec budowy wystarczy zgłosić do nadzoru budowlanego, dołączając wymagane dokumenty, którymi są:
– dziennik budowy (oryginał)
– oświadczenie kierownika budowy:
- o zgodności wykonania obiektu budowlanego z tym, co zawierały zatwierdzone projekty domów i decyzja o pozwoleniu na budowę,
- o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy (i – jeśli korzystano – drogi, sąsiedniej nieruchomości itp.)
– oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych (jeśli wymagane)
– protokoły badań i sprawdzeń,
– potwierdzenie, zgodnie z przepisami odrębnymi, odbioru wykonanych przyłączy,
– świadectwo charakterystyki energetycznej budynku (kopia)
Dodatkowym dokumentem, jaki musimy dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy jest inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza.
Co to jest inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza?
Domy jednorodzinne (i inne obiekty budowlane, które wymagały pozwolenia na budowę) a także urządzenia podziemne, czyli np. przyłącza wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, elektroenergetyczne itd., przed oddaniem do użytkowania wymagają wykonania inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej.
Inwentaryzację należy zlecić firmie geodezyjnej – geodecie z uprawnieniami, który zbierze aktualne dane o przestrzennym rozmieszczeniu elementów zagospodarowania działki i naniesie je na mapę zasadniczą.
Inwentaryzację rozpoczyna się od pomiaru stanu wyjściowego obiektu wymagających w trakcie użytkowania okresowego badania przemieszczeń i odkształceń. W późniejszych terminach, pomiary geodezyjne przemieszczeń i odkształceń powinny być wykonywane jeśli konieczność pomiarów przewidywał projekt budowlany, lub na wniosek inwestora.
Geodezyjna dokumentacja powykonawcza składa się z operatu geodezyjnego i dokumentacji geodezyjno-kartograficznej.
Operat geodezyjny zawiera całą dokumentację geodezyjną, sporządzaną na poszczególnych etapach budowy, łącznie z pracami przygotowawczymi na placu budowy, tj. tyczeniem i kontrolą położenia poszczególnych elementów budynku.
Dokumentacja geodezyjno-kartograficzna ma zawierać te dane, które umożliwią wniesienie zmian na mapę zasadniczą. Jeśli chodzi o inwentaryzację przyłączy, to powinna się w niej znaleźć również informacja o zgodności z uzgodnionym przed rozpoczęciem budowy projektem ZUD.
Geodeta przekazuje kierownikowi budowy kopię mapy, którą wykonał podczas geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Jest on również zobowiązany do przekazania oryginału dokumentacji geodezyjno-kartograficznej do wydziału dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Na podstawie przekazanych danych, zostaną zaktualizowane informacje zawarte w ewidencji gruntów i budynków oraz ewidencji sieci uzbrojenia terenu.
Dodaj komentarz