Start Arrow Budowa domuArrow Izolacja dachu płaskiego wełną mineralną

Izolacja dachu płaskiego wełną mineralną

Coraz popularniejsze stają się bezpieczne ogniowo dachy płaskie, izolowane niepalną wełną mineralną.

Przy izolacji dachów płaskich stosowane są trzy systemy układania płyt z wełny mineralnej:
– jednowarstwowy
– dwuwarstwowy zamknięty
– dwuwarstwowy wentylowany.

Układanie izolacji

Warstwę izolacji termicznej na połaci dachowej najczęściej układa się na podłożu betonowym, z blachy trapezowej lub desek drewnianych.

Łączenie płyt drewnianych z podłożem

Płyty dachowe łączy się z podłożem za pomocą łączników mechanicznych, mas klejących lub obciąża się płyty dachowe ułożone swobodnie na paroizolacji np. żwirem, bloczkami betonowymi.

Podłoże betonowe

Gładkość powierzchni podłoża dachu powinna odpowiadać gładkości betonu po usunięciu deskowania. Nierówności między elementami należy wyrównać do 1:15. Szczeliny o szerokości powyżej 12 mm należy wypełnić zaprawą cementową. Połączenie spodnich płyt dachowych z podłożem betonowym można wykonać metodą na zimno, używając mas klejowych wykonanych na bazie bitumitu, dyspersji akrylowej lub kauczuku oraz metodą na gorąco przy zastosowaniu lepiku bitumicznego oraz wypełniaczy. Połączenie płyt dachowych z masami klejowymi w miejscach przenoszenia sił jest dopuszczalne jedynie wtedy, gdy obliczeniowe obciążenie wiatrem (Wk) wynosi 1,0 kPa lub mniej.

Podłoże z blachy trapezowej

Przy układaniu warstwy izolacyjnej z dachowych płyt na blachach trapezowych zaleca się zastosowanie stalowej blachy trapezowej o grubości minimum 0,65 mm. Płyty dachowe należy układać prostopadle do fali blachy, rozpoczynając od okapu. Brzegi płyt dachowych należy układać wzdłuż fałdy trapezu w taki sposób, aby były podparte na szerokości 40 mm. Dopuszcza się łączenie brzegów płyt dachowych między fałdami trapezu pod warunkiem, że szerokość osi fałd jest mniejsza od dwóch grubości płyt tj. 2b. Łączenie płyt dachowych z podłożem ze stalowej blachy trapezowej wykonuje się przy zastosowaniu łączników mechanicznych, mas klejących lub obciąża płyty dachowe ułożone swobodnie na paroizolacji nie przytwierdzonej do podłoża dachu. Łączenie płyt dachowych z podłożem ze stalowej blachy trapezowej należy wykonać używając łączników z tworzywa sztucznego (np. nylonowych) z poduszką powietrzną, połączeniem teleskopowym z wkrętem samogwintującym wykonanym ze stali nierdzewnej.

Zamocowanie warstwy termoizolacyjnej przy zastosowaniu łączników mechanicznych powinno być wykonane przez pierwszą warstwę papy. Połączenie spodnich płyt dachowych ze stalową blachą trapezową można wykonać metodą na zimno, używając mas klejowych na bazie bitumitu, dyspersji akrylowej lub kauczuku oraz metodą na gorąco przy zastosowaniu lepiku bitumicznego bez wypełniaczy. Prawidłowo wykonane połączenie podłoża ze stalowej blachy trapezowej z płytą dachową uzyskuje się tylko wówczas, kiedy masa klejowa nakładana jest bezpośrednio na płyty a nie na blachę (stygnięcie lepiku).

Rozwiązania wykorzystujące pomysł zastosowania wełny o właściwościach różniących się w przekroju poprzecznym ocieplenia

izolacja dachu plaskiego izolacja dachu plaskiego 2
Płyty podkładowe i wierzchnie, różniące się właściwościami mechanicznymi, układane dwuwarstwowo w celu uzyskania kompletnego, bezmostkowego układu ociepleniowego. Jedna warstwa płyt o zróżnicowanych w przekroju parametrach wytrzymałościowych. Tolerancje kształtu tych płyt pozwalają na wykonanie jednowarstwowego ocieplenia również bez mostków cieplnych.

W obu rozwiązaniach dolna część ocieplenia ma lepsze właściwości cieplne i wystarczające wytrzymałościowe (ściśliwość pod obciążeniem równomiernym, wytrzymałość na rozrywanie siłą prostopadłą do powierzchni). Górna część, bezpośrednio pod powłoką hydroizolacyjną (np. folią PVC, papą termozgrzewalną), ma przede wszystkim takie właściwości mechaniczne, które zapewnią przeniesienie obciążeń bez wywoływania odkształceń dachu i uszkodzeń pokrycia hydroizolacyjnego oraz nie osłabią połączeń mechanicznych, mocujących izolację do konstrukcji dachu.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Promocja

    Lampa podłogowa Faro Black

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black