Start Arrow Budowa domuArrow Izolacja dachu stromego

Izolacja dachu stromego

Zła izolacja dachu przyczynia się do dużych strat ciepła. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe i dokładne wykonanie każdej warstwy izolacji. Niestety przy ocieplaniu dachów błędy są popełniane dość często. Warto więc zwrócić uwagę na każdy etap pracy wynajętej ekipy.

Eksperci ze Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej – MIWO krok po kroku wyjaśnią, na czym polega prawidłowa izolacja dachu stromego. Dzięki tej publikacji będziemy mogli baczniej przyglądać się efektom pracy wykonawców.

System ocieplenia dachów stromych składa się przeważnie z następujących elementów:

  • wełna mineralna;
  • folia paroizolacyjna;
  • folia paroprzepuszczalna;
  • zestaw taśm dwustronnie klejących i pęczniejących.

Folia paroprzepuszczalna

Jeżeli wykonaliśmy więźbę dachową pod pokrycie dachowe z dachówki ceramicznej (betonowej) lub blachodachówki, to przed przybiciem kontrłat i łat musimy naciągnąć i przymocować do krokwi (np. zszywkami) folię paroprzepuszczalną. Dobierając rodzaj folii zwracamy uwagę na wielkość przepuszczalności pary wodnej lub współczynnik sd (równoważna dyfuzyjnie grubość warstwy powietrza). Wartość tej pierwszej należy przy tym odnieść do jednakowej normy.

Jeżeli paroprzepuszczalność folii jest wysoka (> 1000g/mkw/dobę wg DIN 52615), to można ją położyć bezpośrednio na izolacji cieplnej z wełny szklanej – bez obawy jej zawilgocenia. Istnieje możliwość wykorzystania pełnej wysokości krokwi dla izolacji cieplnej i uniknięcia dobijania listew na krokwie.

Kiedy stosować wentylację

wentylacjaPrzy folii o niskiej paroprzepuszczalności (< 100 g/mkw/dobę wg. DIN 52615), należy pozostawić szczelinę wentylacyjną (2 – 3 cm) również między ociepleniem a folią. W takich przypadkach szczególnie istotne jest prawidłowe zamocowanie folii przy oknach dachowych, kominach, itp. Jeżeli elementy budowlane wystają ponad powierzchnię dachu, folię należy tak ułożyć, aby zapobiec przedostaniu się deszczu i śniegu.

Przy pokryciu dachowym z dachówki bitumicznej lub papy na pełnym deskowaniu stosowanie folii paroprzepuszczalnej nie jest konieczne – w tym przypadku wentylacja warstwy ocieplenia będzie odbywała się dzięki szczelinie wentylacyjnej pod deskowaniem. Aby wentylacja systemu ocieplenia dachu odbywała się sprawnie, należy zapewnić otwory wlotowe pod okapem dachu oraz odprowadzenie powietrza w kalenicy lub na górnej powierzchni dachu.

Przy dachach o nachyleniu poniżej 10 stopni oraz dachach wielospadowych, z większą ilością połaci dachowych, naroży, lukarn wentylacja systemu ocieplenia jest utrudniona, co skłania do wyboru folii o dużej paroprzepuszczalności i szczeliny wentylacyjnej minimum 5 cm.

Grubość izolacji wełną

Przestrzeń między krokwiami wypełniamy wełną mineralną, która dzięki sprężystości cienkich włókien utrzymuje się w połaci dachowej. Często jednak konieczne jest podwiązywanie od spodu wełny między krokwiami. Mimo, że z obliczeń cieplnych zgodnie z polską normą nawet grubość 15-16 cm wełny szklanej jest wystarczająca, to dodatkowy, niewielki wydatek na wełnę grubości 20- 22 cm zostanie zrekompensowany oszczędnościami podczas ogrzewania pomieszczeń.

izolacjaTutaj może pojawić się problem mniejszej wysokości krokwi w porównaniu do grubości ocieplenia. Korzystnym rozwiązaniem jest zastosowanie drugiej warstwy izolacji ułożonej między rusztem np. pod płyty GKP, poprzecznie do krokwi. Likwidujemy w takim przypadku dodatkowo mostki termiczne poprawiając izolacyjność cieplną systemu. Jeżeli zachodzi taka konieczność (np. przy renowacji starych poddaszy) można również zwiększyć wysokość krokwi nabijając na nie dodatkowe listwy. Paski wełny przycięte na długość 1,5-2 cm dłuższe niż odstęp w świetle między krokwiami „zakleszczamy” między krokwiami posuwając się od dołu ku kalenicy dachu. Producenci oferują również wełnę z przyklejoną jednostronnie folią aluminizowaną. Rozwiązanie takie pozwala na ułożenie między krokwiami (wzdłuż) wełny bez dodatkowej konieczności stosowania folii paroizolacyjnej.

Rolka posiadając boczne zakłady z folii, przytwierdzane zszywkami do krokwi, tworzy po ułożeniu równą, jednorodną powierzchnię. Projektując należy jedynie zwrócić uwagę, aby zachować jednakowy odstęp między krokwiami, gdyż rolki takiej wełny produkowane są w module 800, 900, 1000, 1200 (wymiary w mm). Folię paroizolacyjną przymocowuje się zszywkami do krokwi. Jej zadaniem jest ograniczenie dostępu wilgotnego powietrza z ogrzewanego pomieszczenia do materiału izolacyjnego. Folia paroszczelna pozwala na przenikanie pary wodnej na poziomie jedynie 2-3 g/mkw w ciągu doby (sd > 100 m).

Akcesoria dachowe

Bardzo przydatne mogą okazać się akcesoria dachowe wchodzące w skład systemu ocieplenia dachu stromego. Szczelność połączenia między arkuszami folii zapewni nam taśma podwójnie klejąca. Szczelność na połączeniu folii z murłatą, płatwią lub murem uzyskamy stosując rozprężną taśmę uszczelniającą. Kleimy ją do muru lub murłaty, rozwijamy folię i przykręcamy łatę dociskową. Taśma, rozprężając się, wypełnia wszelkie nierówności między murem (murłatą) i łatą dociskową i w ten sposób zapewnia nam szczelny układ.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black