Start Arrow Budowa domuArrow Izolacja stropów i stropodachów

Izolacja stropów i stropodachów

Wybrałem projekt domu z poddaszem i podpiwniczeniem. W dokumentacji przedstawiono różne rodzaje izolacji stropów w tym domu. Czy nie można wykonać wszystkich podobnie?

Czytelnikowi odpowiada ekspert ze Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej i Szklanej – MIWO:

izolacja stropodachuWspółczesne budynki mieszkalne wykonywane są w różnych technologiach. Stropy w nich mogą być wykonane z drewna, betonu i żelbetonu, a ich konstrukcja musi być spójna z konstrukcją całej bryły budowli. Ogólne wymagania odnośnie izolacyjności cieplnej, ogniowej i akustycznej zależą w dużej mierze od wymagań stawianych przez funkcje poszczególnych pomieszczeń rozdzielanych stropami.

Większość stropów stosowanych w budownictwie nie tłumi w wystarczającym stopniu dźwięków uderzeniowych i dlatego stosuje się na nich dodatkowe warstwy izolacyjne z wełny mineralnej. W klasycznym budynku mieszkalnym można przedstawić kilka charakterystycznych sytuacji, gdzie wymagana jest różnorodna izolacja stropów.

I tak:

– strop pomiędzy dwiema kondygnacjami mieszkalnymi

W tym wypadku duże znaczenie mają wymogi akustyczności pomieszczeń, przenoszenia drgań i ogniochronności. Wykorzystanie wełny mineralnej ogranicza przenikalność dźwięków i je tłumi. Kroki na górze nie muszą być słyszalne w mieszkaniu piętro niżej. Izolację tę można uzyskać wykorzystując wełnę w postaci płyt ułożonych na podłodze zaś z drugiej strony w konstrukcji sufitu podwieszonego, z wykorzystaniem wełny mineralnej.

– strop pomiędzy kondygnacją mieszkalną a piwnicą

Szczególnego znaczenia nabiera w tym momencie izolacja cieplna. W pomieszczeniach występuje różnica temperatur: piwnica nie jest tak ogrzewana jak pomieszczenia mieszkalne. Wykorzystanie wełny mineralnej pozwala na zmniejszenie utraty ciepła i oszczędności dla użytkownika.

– strop pomiędzy kondygnacją mieszkalną a pomieszczeniem garażowym

Podobnie jak w pomieszczeniach piwnicznych różnica temperatur może niekorzystnie wpływać na temperaturę pomieszczeń stale ogrzanych. Utraty ciepła mogą być tym większe, iż otwieranie drzwi garażowych powoduje znaczne nagłe spadki temperatury.

– strop pomiędzy pomieszczeniem mieszkalnym a strychem

Z reguły konstrukcje więźby dachowej wykonywane są z drewna. Szczególnego znaczenia nabiera zagadnienie bezpieczeństwa pożarowego i izolacyjności ogniowej. Właściwe zastosowanie wełny mineralnej zabezpiecza przed szybkim rozprzestrzenianiem się ogania w wypadku pożaru, ochronę konstrukcji więźby dachowej, jak też, o ile strych nie jest ogrzewany, zmniejszy utratę ciepła przez strop z kondygnacji mieszkalnej.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Plafon Harmony Black

  • Promocja

    Lampa podłogowa Trójnóg Luna Grafitowa

  • Velio Abażur żyrandol 3 pł. czerń + chrom /...

  • TK Lighting Kinkiet Maja GU10 Led Black