Start Arrow InstalacjeArrow Izolacja systemów solarnych

Izolacja systemów solarnych

Czy są jakieś specjalne otuliny do systemów solarnych? Kolektory słoneczne będę miał w ziemi, w ogrodzie, a instalacja przeprowadzona będzie pod ziemią?

Odpowiada Jarema Chmielarski, dyrektor obsługi technicznej rynku z firmy Armacell:

Podstawową składową typowej instalacji solarnej jest kolektor, którego wielkość w dużej mierze determinuje sprawność całego systemu. Jest on odpowiedzialny za zamianę energii promieni słonecznych na ciepło, które następnie przekazywane jest czynnikowi grzewczemu. Czynnik ten poprzez system rur trafia do grzałki wypełnionego wodą bojlera, powodując podniesienie jej temperatury. Podgrzana w ten sposób woda może być wykorzystana zarówno jako woda użytkowa płynąca z kranu, jak również jako wspomaganie instalacji centralnego ogrzewania.

Niestety, w strefie klimatycznej w jakiej znajduje się Polska, średnie nasłonecznienie nie należy do najwyższch – dlatego też tak ważną kwestią jest, by w możliwie największym stopniu zminimalizować straty energii mogące wystąpić na odcinku pomiędzy kolektorem a zbiornikiem. W tym celu należy zadbać o odpowiednie zaizolowanie rur tranportujących czynnik grzewczy, zapobiegając swobodnej wymianie ciepła między rurą a otoczeniem.

Dobrej jakości otulina dla instalacji solarnej powinna być wykonana z materiałów cechujących się przede wszystkim wysoką wytrzymałością na zmiany temperatury oraz niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej. Pozwoli to nie tylko odpowiednio spożytkować pozyskaną energię, ale również uchroni nas przed kosztownymi awariami i usterkami.

W przypadku instalacji solarnej, gdzie mamy do czynienia z bardzo dużym zróżnicowaniem termicznym środowiska (temperatura na wyjściu kolektora może wahać się w zakresie od 80 do aż 150 stopni Celsjusza w sytuacjach awaryjnych) użycie niskiej jakości izolacji, o niewłaściwych parametrach technicznych spowoduje, iż po pewnym czasie ulegnie ona skruszeniu, popęka, a w konsekwencji całkowicie się rozpadnie, obniżając efektywność pracy instalacji. Stworzona specjalnie z myślą o instalacjach solarnych oraz grzewczych izolacja HT/Armaflex firmy Armacell jest przystosowana do ciągłej pracy w temperaturze do 150 stopni Celsjusza, a w temperaturach wyższych, do pracy okresowej. Dzięki temu mamy gwarancję, że kauczuk syntetyczny z którego ją wytworzono nie ulegnie stopieniu, nie będzie się rozpadał. Pozwoli nam to nie tylko przez długie lata cieszyć się stałą wydajnością instalacji, ale również uchroni nas przed koniecznością kosztownej wymiany izolacji.

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze izolacji instalacji solarnej, jest odporność otuliny  na wpływ warunków zewnętrznych. Promieniowanie UV, na jakie wystawiona jest izolacja pokrywająca rury, potrafi być czynnikiem działającym destruktywnie na nieodpowiednio zabezpieczony materiał. Stała ekspozycja na szkodliwe działanie słońca może prowadzić bowiem do nieuchronnego pogorszenia właściwości izolacji, a w ekstremalnych przypadkach do jej zniszczenia.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black