Start Arrow Budowa domuArrow Izolacje refleksyjne – alternatywne ocieplanie

Izolacje refleksyjne – alternatywne ocieplanie

Izolacje refleksyjne to nowość na rynku materiałów izolacyjnych. Producenci deklarują, że są one alternatywą dla tradycyjnych materiałów, jak wełna mineralna czy styropian.

Izolacje refleksyjne są to materiały izolacyjne o niewielkiej grubości (do 60 mm), najczęściej składające się z kilku warstw. Zwykle jest to kilka warstw folii aluminiowej, między którymi znajdują się płyty z materiałami do izolacji cieplnej: pianki PE, fizeliny, folii bąbelkowych, bawełny lub innych tekstyliów.

Izolacja refleksyjna pełni funkcję ekranu odbijającego energię cieplną. Zjawisko promieniowania cieplnego polega na tym, że pomiędzy nieizolowanym budynkiem a jego otoczeniem zauważyć można w ciągu roku procesy, związane z rozprzestrzenianiem się fal cieplnych. W lecie na skutek promieniowania dach absorbuje nawet 95% ciepła od słońca, nagrzewa się i sprawia, że pomieszczenia w domach są przegrzane. Zimą natomiast zgromadzona energia cieplna przenika na zewnątrz przez ściany i dach, przez co zwiększają się koszty ogrzewania domu.

Eksperci przyznają, że w przegrodach budowlanych warstwy materiałów mogą być usytuowane z pozostawieniem między nimi szczeliny lub szczelin, w których zjawisko przenikania ciepła istotnie zależy od promieniowania oraz konwekcji. I właśnie izolacje refleksyjne mają za zadanie zwiększyć opór cieplny przegrody.

Producenci izolacji refleksyjnej twierdzą, że mogą one nie tylko stanowić dodatkowy czynnik wpływający na poprawę warunków cieplnych w połączeniu z istniejącym ociepleniem, ale stać się samodzielną izolacją termiczną, charakteryzującą się takim oporem cieplnym, jak tradycja izolacja z wełny czy styropianu. Wskazują również na opłacalność inwestycji, wynikającej z faktu, że materiał jest niewielkiej grubości a jest w stanie zrównoważyć zastosowaną w przegrodzie wełnę mineralną o grubości od kilku do kilkunastu centymetrów, co nie ogranicza przestrzeni mieszkalnej. Izolacje reflaksyjne mogą stanowić również izolację akustyczną, przeciwwilgociową, paroizolację lub wiatroizolację.

Czy rzeczywiście izolacje refleksyjne staną się tańszą alternatywą dla termoizolacji domów? Jak mówią eksperci z TermoDom deklaracje producentów są oparte nie na wynikach badań laboratoryjnych (wg metod stosowanych do oceny izolacji cieplnych, w których uzyskuje się mniej korzystne izolacyjne właściwości cieplne), ale na wynikach badań na operacyjnych modelach budynków, testowanych w rzeczywistych warunkach.  Podobne badania są przeprowadzone w Wielkiej Brytanii przez stowarzyszenie TRADA, działające na rzecz budownictwa szkieletowego. W europejskich niezależnych ośrodkach badawczych uruchomiono lub planuje się podobne projekty.

Z powodu rosnących kontrowersji wokół sprawy faktycznych właściwości cieplnych  przegród z izolacjami refleksyjnymi, w Europejskiej Organizacji ds. Aprobat Technicznych (EOTA) oraz w Europejskim Komitecie Normalizacyjnym (CEN) prowadzone są prace w celu podania właściwej, uwierzytelnionej metody badań.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników