Start Arrow WnętrzaArrow Jak bezpiecznie udekorować okna na święta i nie uszkodzić szyby?

Jak bezpiecznie udekorować okna na święta i nie uszkodzić szyby?

Dekoracje świąteczne magicznie podkreślają nastrój tego najpiękniejszego w roku okresu. Choinka, pięknie udekorowany stół, świece i stroiki…

Coraz częściej oprócz dekoracji wewnątrz domu, ozdabiamy również elewacje, ogrody, balkony. Miasta przepięknie błyszczą tysiącami światełek. Lubimy również dekoracje okienne, szczególnie, jeśli mamy mieszkania w blokach, gdzie fasadę budynku trudno odpowiednio przygotować na święta.

(Nastrój świąteczny uzyskamy dzięki wielu gotowym dodatkom.)

Wszelkie dekoracje okna powinniśmy jednak tak nakładać, by nie uszkodzić ani profilu okna, ani ramy, ani tym bardziej nie porysować szyby. Szkody mogą być nieodwracalne, dlatego zwracajmy uwagę to, co kupujemy i jak to montujemy na naszych oknach.

Sztuczny śnieg na oknach

To coraz bardziej popularna dekoracja świąteczna naszych okien. Użycie gotowych szablonów lub zrobionych własnoręcznie, np. podczas zabawy z dziećmi, umożliwia nam stworzenie niesamowitych aranżacji.

Najczęściej używamy sztucznego śniegu w spray’u. Aplikacja jest bardzo prosta – wystarczy przyłożyć szablon do szyby, spryskać go śniegiem, a potem delikatnie usunąć szablon. Umyty, może być wykorzystany na innym oknie.

(Za pomocą szablonów uzyskamy dowolne aranżacje.)

Ważne, aby przed aplikacją, starannie umyć okna i wytrzeć je do sucha. Dzięki temu śnieg lepiej będzie się trzymał powierzchni.

Sztuczny śnieg można kupić niemalże w każdym sklepie z dekoracjami domu. Oferują go zarówno producenci popularnej chemii budowlanej (np. farby do wnętrz), jak i dystrybutorzy specjalizujący się w sezonowych dodatkach. Jeżeli nie znamy firmy, dobrze jest przetestować produkt na mało widocznym miejscu – przecież po świętach będziemy chcieli w prosty i bezpieczny sposób usunąć śnieg z szyby.

Dobrej jakości produkty możemy usunąć wycierając okno szmatką zwilżoną w ciepłej wodzie. Potem starannie umyjmy okna, aby nie pozostały na nich ślady świątecznego puchu.

Pamiętajmy, że łatwość usuwania śniegu spowodowana jest tym, że produkt nie jest odporny na wodę. Dlatego aplikujmy śnieg raczej na wewnętrzną stronę okien, która nie jest narażona na deszcz czy prawdziwy śnieg.

Uwaga! O ile usunięcie śniegu z szyby jest proste, o tyle na jego działanie może nie wpłynąć korzystnie na parapet. Podczas nakładania śniegu zabezpieczmy więc zarówno parapety, jak i ściany – szczególnie te pomalowane farbami niezmywalnymi, przed zachlapaniem.

Farbki do okien

Jeżeli chcemy stworzyć kolorowe aranżacje świąteczne, wybierzmy farbki do okien. Tu również możemy posłużyć się szablonami bądź za pomocą pędzelka stworzyć na szybie niepowtarzalne wzory.

Powierzchnia, którą będziemy dekorować, powinna być również czysta i sucha.

Farbki do malowania okien to produkty przeznaczone do malowania szyb i szklanych powierzchni. Są zmywalne, usuniemy je za pomocą ciepłej wody z detergentem do mycia szyb.

W przypadku stosowania farbek, również zadbajmy o parapet i ściany wewnętrzne – zarówno podczas aplikacji, jak i jej usuwania.

Naklejki na okna

Tysiące wzorów, kolorów, renifery, bałwanki, mikołaje… Takie dekoracje świąteczne na oknach ucieszą naszych najmłodszych domowników.

Bezwzględnie jednak musimy zwrócić uwagę na opakowanie produktu. Naklejki muszą być przeznaczone na szklane powierzchnie i łatwe w usunięciu. Nie możemy naklejać zwykłych nalepek dekoracyjnych – te pozostawią nieestetyczne ślady kleju na szybach, bardzo trudne do usunięcia.

Folie dekoracyjne

Dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych folii dekoracyjnych na okna. Przylegają do szkła na zasadzie sił statycznych, nakładane są więc bez użycia kleju.

Ich zaletą jest również to, że można je wielokrotnie przyklejać i odklejać – są łatwo usuwalne. Możemy więc korygować swoje dekoracje, przenosić je na inne powierzchnie.

(Folie dekoracyjne można łatwo usunąć i przełożyć w inne miejsce.)

Stroiki i zawieszki

Bezinwazyjna dekoracja okna, która umożliwia uzyskania przepięknego nastroju, to ustawienie na parapetach świątecznych stroików lub zawieszenie specjalnych dekoracji na sznurkach (tak, jak na choince).

Pamiętajmy jednak, aby nie przybijać dekoracji do ram okiennych – dziury po gwoździach czy pineskach na stałe uszkodzą ramę!

(Stroiki, dekoracyjne wianki - to najbezpieczniejszy sposób dekoracji.)

Najbezpieczniejszym sposobem jest montaż na sznurku, np. przywiązanym do karnisza czy żabek firankowych. Stojące zaś na parapecie zielone sosnowe stroiki możemy udekorować dodatkowo bombkami, światełkami czy świecami, choć w tym ostatnim przypadku musimy zachować czujność – szczególnie, gdy nad stroikiem wisi firanka, zasłona czy roleta materiałowa.

Oświetlenie świąteczne okien

Dobrym pomysłem na dekoracje okna jest zamontowanie na nich lampek choinkowych w dowolnym układzie i aranżacji. Możemy wykorzystać również gotowe ozdoby świetlne – węże świetlne w postaci gwiazdy betlejemskiej, mikołaja, dzwoneczków itp.

(Gotowe ozdoby świąteczne można znaleźć w naszym sklepie - www.Oswietlenie.Dom.pl)

Jeżeli dekoracje świetlne montujemy na zewnętrznej stronie okna, pamiętajmy, aby wybrać produkt odporny na warunki atmosferyczne: przede wszystkim wilgoć i niską temperaturę. Takie lampy mają symbol IP 44, gdzie pierwsza cyfra oznacza szczelność oprawy, druga zaś dotyczy wodoszczelności.

Od wewnątrz możemy zamontować zwykłe lampki choinkowe. Nowoczesne oświetlenie proponuje jednak rozwiązanie bezpieczne i energooszczędne, czyli wszelkie dekoracje typu LED. Technologia LED nie tylko ma zdecydowanie dłuższą żywotność niż zwykłe żarówki, ale także charakteryzuje się niskim poziomem zużycia energii. Dodatkowo, co jest istotne w przypadku montażu oświetlenia przy łatwopalnych materiałach, lampki ledowe emitują zdecydowanie mniej ciepła, nie nagrzewają się.

Dekorując okna na święta, szczególnie za pomocą oświetlenia, pamiętajmy także o własnym komforcie. Mrugające lampki choinkowe czy zbyt duża liczba żarówek mogą utrudnić nam np. zaśnięcie. Zrezygnujmy również z lampek z pozytywką, wybrzmiewającą „Jingle bells” czy „Cichą noc” – włączanie i wyłączanie muzyczki może być zbyt uciążliwe.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

DOM - PROJEKTY DOMÓW - porady - budowa - urządzanie - wykańczanie - nieruchomości | www.DOM.pl Odpowiedz 2011-12-14 11:11:59

[...]  Jak bezpiecznie udekorować okna na święta? [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty