Start Arrow Finanse i prawoArrow Jak bezpiecznie zaciągnąć kredyt?

Jak bezpiecznie zaciągnąć kredyt?

Osoby planujące zaciągnąć kredyt hipoteczny stoją przed nie lada wyzwaniem. Zalew ofert, zawiłe procedury i tajemnicze terminy w umowach sprawiają, że ciężko jest wybrać najkorzystniejszą propozycję. Przedstawiamy więc kilka prostych zasad, jakich należy się trzymać, aby ta trudna decyzja stała się jak najmniej stresująca i jak najbardziej bezpieczna.

Decyzja o zakupie własnego mieszkania lub domu zazwyczaj wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Często osoba podejmująca takie zobowiązanie znajduje się w tej sytuacji po raz pierwszy i ciężko jest jej się odnaleźć w gąszczu bankowych ofert i promocji.

(Doradcy kredytowi pomogą Ci znaleźć ofertę dostosowaną do możliwości)

Oto kilka rad ekspertów Domu Kredytowego Notus, które sprawią, że decyzja o wyborze odpowiedniego kredytu hipotecznego stanie się łatwiejsza:

1. Zanim zaczniesz szukać mieszkania, określ swoją zdolność kredytową
Oszacowanie swojej zdolności kredytowej powinno stanowić punkt wyjścia w poszukiwaniu własnego „M”. Należy mierzyć siły na zamiary –  nie zawsze bowiem można sobie pozwolić na to, co się podoba. W ten sposób uniknie się nierealnych oczekiwań i rozczarowań.

2. Zbierz jak największy wkład własny
Oczywiście część banków oferuje możliwość skredytowania zakupu bez własnych oszczędności, ale im większy jest wkład własny, tym lepsze warunki można wynegocjować z bankiem.

3. Uważnie przeczytaj umowę
Należy sprawdzić, jakie są wszystkie opłaty dotyczące umowy. Może się bowiem okazać, że rata będzie wyższa niż się początkowo wydawało. Takie dodatkowe koszty to na przykład wycena nieruchomości lub ubezpieczenie. Doradcy z DK Notus podpowiadają też, że typowe dla kredytów hipotecznych jest zmienne oprocentowanie, przez co miesięczne raty mogą się różnić.

4. Zapytaj o możliwość negocjacji warunków umowy
Warto dowiedzieć się, czy po pewnym czasie istnieje możliwość negocjowania warunków zawartych w umowie, na przykład wysokości marży banku.

5. Pozbądź się niepotrzebnych obciążeń finansowych
Należy zastanowić się, czy posiadane obciążenia, na przykład karty kredytowe, są rzeczywiście potrzebne. Warto też postarać się o wcześniejszą spłatę drobnych kredytów gotówkowych. Im mniej takich zobowiązań, tym lepsze warunki kredytu hipotecznego można uzyskać i tym łatwiej będzie spłacać raty.

6. Porównaj oferty
Korzystając ze wszystkich wymienionych rad, można przystąpić do porównania ofert banków. Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego to wielka odpowiedzialność. Dlatego część osób korzysta z pomocy doradcy finansowego, który fachowo oszacuje zdolność kredytową, wysokość rat kredytu, porówna oferty, wybierze najkorzystniejszą i rozwieje wątpliwości.

Wybór najbardziej korzystnego kredytu hipotecznego z pewnością nie jest łatwym zadaniem. Tym bardziej, że staje się przed perspektywą wieloletniej spłaty takich zobowiązań. Jednak wystarczy przestrzegać kilku prostych reguł, aby ta decyzja stała się bezpieczniejsza.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 22, 2010
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny Plafon Kantoor White

 • Lampa sufitowa WEST WHITE 5xGU10

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Awena czarna

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena Granatowa

 • Lampa wisząca Roma Mix

 • Żyrandol Bartez 3pł Black

 • Kinkiet Diamond Black TK Lighting

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo