Start Arrow WykańczanieArrowSufity i ściany wewnętrzneArrow Jak bezpiecznie zamontować akcesoria łazienkowe?

Jak bezpiecznie zamontować akcesoria łazienkowe?

Wieszaki na ręczniki, dozowniki na mydło czy uchwyty na papier toaletowy, wreszcie lustra, półki czy oświetlenie… Wyposażenie łazienki w niezbędne akcesoria wiąże się często z koniecznością wiercenia otworów w płytkach ceramicznych. Jak to wykonać, by płytka nie pękła, a hak utrzymał ciężar przedmiotu? Jakie są inne metody montażu przyborów łazienkowych?

Oferta wieszaczków, haków czy gotowych przyborów łazienkowych jest bardzo bogata, dopasowana do każdej aranżacji łazienki. Co istotne, miejsce mocowania jest niewidoczne, ukryte za atrakcyjną obudową i nie wpływa na wystrój łazienki. Większość uchwytów wymaga jednak montażu na hakach czy kołkach, a co za tym idzie, konieczności wiercenia otworów w ścianie. W łazienkach najczęściej wciąż mamy do czynienia z glazurą, w której wykonanie otworu nie jest już takie proste.

(Szczególnie mała łazienka wymaga dodatków i akcesoriów, ułatwiających znalezienie miejsca dla wszystkich przyborów toaletowych.)

Jak wiercić w glazurze?

 • Jakie wiertła?

Aby zamontować kołek w glazurze potrzebujemy co najmniej dwóch wierteł. Jedno przeznaczone jest właśnie do ceramiki i szkła, drugie – do podłoża, które glazurą zostało pokryte (np. beton czy płyty kartonowo-gipsowe).

Wiertło do ceramiki ma ostrą końcówkę, przypominającą zakończenie metalowego pilniczka do paznokci. Najlepiej wybrać wiertła do płytek diamentowe, zawierające wysoki procent krzemionki, gwarantującej wytrzymałość wiertła.

Drugie wiertło dopasowujemy do podłoża: beton, drewno, płyty GK. Te, zakończone specjalną szpiczastą końcówką „motylkową” pozwalają precyzyjnie rozpocząć wiercenie w wyznaczonym przez poprzednie wiertło punkcie.

(A - wiertło do szkła i ceramiki, B - wiertło do betonu z końcówką "motylkową")

 • Jaka wiertarka?

Otwór w płytce wiercimy bez udaru. Najlepiej będzie wiertarka akumulatorowa z regulowaną prędkością, gdyż poruszanie się wiertłem po płytce musimy wykonywać bardzo delikatnie i ostrożnie.

Jeżeli podłoże pod płytką wykonane jest z płyt GK czy betonu komórkowego, nie musimy zmieniać wiertarki. Natomiast ściany z betonu, klasycznie murowane wymagają zastosowania wiertarki udarowej.

 • Wiercenie w płytkach

Przed rozpoczęciem pracy przyklejmy do płytki taśmę maskującą lub plaster, w miejscu, gdzie chcemy wywiercić otwór (dokładniejsze miejsce oznaczmy flamastrem). Taśma zmniejszy ryzyko poślizgu, dzięki czemu unikniemy ryzyka uszkodzenia płytki.

Bez udaru i na ma małej prędkości wywiercamy otwór w płytce. Gdy przewiercimy się przez twardą powłokę szkliwa, zmieniamy wiertło i wiercimy otwór w podłożu. Tu możemy już zwiększyć prędkość czy użyć udaru, jeśli ściana jest betonowa.

Pamiętajmy, że otwór powinien być o kilka milimetrów głębszych niż długość kołka. Do ścian z karton-gipsu stosujmy kołki rozporowe. Innym rozwiązaniem, stosowanym przy lekkim montażu, mogą być kołki tzw. ślimaczki. Wkręca się je bezpośrednio w płytę kartonowo-gipsową, a następnie wkręca się w nie wkręt.

Po nawierceniu otwór należy oczyścić z pyłu i innych pozostałości po wierceniu. Zaniechanie tej czynności może być przyczyną wadliwego montażu oraz niskiej wytrzymałości wykonanego zamocowania.

Jakie mamy możliwości montażu bez wiercenia?

 • Montowanie na klej

Niekiedy nie musimy używać wiertarki, by zamontować np. lustro na ścianie w łazience. Płytki należy bardzo starannie umyć i wysuszyć. Dopiero na tak przygotowane podłoże ceramiczne możemy montować lustro.

Do przyklejenia tafli należy zastosować wyłącznie specjalny klej do luster lub silikon do luster. Da to nam pewność, że tafla nie odklei się i nie będzie przesuwać się na powierzchni, a poza tym zabezpieczy przed lustro przed korozją, którą mogą wywołać składniki nieodpowiedniego preparatu. Klej do luster dostępny jest w każdym sklepie z chemią budowlaną. Sprzedaje się go w wygodnych kartuszach i wyciska za pomocą strzykawki.

(Decydując się na użycie kleju podczas montażu lustra, bardzo istotne jest, by wybrać środek przeznaczony właśnie do tego rodzaju zastosowań, np. Montagefix-SBR lub Montagefix-L. fot.Den Braven)

Aby lustro było dobrze przyklejone, nie przesuwało się w pionie czy poziomie, klej należy nakładać pasami. Dzięki temu powierzchnia lepiej będzie utrzymywać lustro, a klej szybciej wyschnie i odparuje. Sprawdźmy na opakowaniu, ile trwa całkowite wyschnięcie kleju. Dopiero, gdy klej całkowicie wyschnie będziemy mogli wypełnić szczelinę między płytkami a lustrem, np. transparentnym silikonem.

 • Montowanie na taśmę klejącą

Lustro możemy czy inne gładkie elementy dekoracji łazienki, możemy przykleić również za pomocą taśmy klejącej.

Wybierzmy taśmę dwustronnie klejącą, również przeznaczoną specjalnie do luster i gładkich tworzyw sztucznych. Wysokiej jakości klej akrylowy, naniesiony na dwóch stronach sprawi, że tafla nie będzie przesuwać się i odklejać od powierzchni ceramicznych, szklanych, drewnianych czy metalowych, a także od ścian wykończonych farbami. Nośnik takiej taśmy wykonany jest najczęściej z polimerowej pianki, która jest trwała i odporna na działanie światła czy temperatury. Taśmę, podobnie jak klej, nakładamy pionowymi pasami.

Uwaga! Na klej czy na taśmę przyklejać należy małe lustra. Duże tafle wymagają montażu za pomocą kołków w ścianie. Zresztą, duże lustra na ogół wyposażone są od razu w specjalne zawieszki, wymagające wiercenia.

 • Gotowe elementy do montażu bez wiercenia

Ciekawostką jest system mocowania akcesoriów bez konieczności wiercenia za pomocą gotowych zestawów montażowych. Dodatki mocuje się do podłoża przy pomocy specjalnego, supermocnego kleju, którego odpowiednią porcję umieszcza się w kasetce znajdującej się pod klipsem montażowym.

Montaż dodatków z łatwością możemy wykonać samodzielnie, ponieważ nie trzeba łączyć ze sobą żadnych składników – wszystko jest gotowe do użycia. Na czystą, suchą odtłuszczoną powierzchnię, w wybranym miejscu przyklejamy klips montażowy, do którego wkładamy kasetkę z klejem. Przyciskamy do podłoża i ewentualnie korygujemy położenie. Po 30 minutach zakrywamy klips montażowy ozdobną nasadką i kończymy mocowanie elementu. Tak zawieszony element jest przytwierdzony mocno i stabilnie (wytrzymuje obciążenie do 10 kg),  a przy tym jest także odporny na działanie wody.

(Usunięcie systemu jest równie proste, co jego montaż. Dzięki temu w dowolnym momencie możemy zmieniać aranżację łazienki. Wyłącznym dystrybutorem systemu montażowego Tigerfix oraz dodatków łazienkowych marki Tiger jest firma Coram Poland. Orientacyjna cena zestawu to ok. 55 zł.)

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 27, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Promocja

  Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

 • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

 • Lampa wisząca Wire White 3pł.

 • Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie