Start Arrow Wiadomości Arrow Jak dawniej wyglądały projekty domów?

Jak dawniej wyglądały projekty domów?

Historia gotowych projektów domów sięga początków dwudziestego wieku. W Stanach Zjednoczonych już w 1915 roku można było wybudować dom według projektu wybranego z katalogu. Od tamtego czasu, mimo zmieniających się mód, to wygodne rozwiązanie cieszy się niesłabnącą popularnością. A oto, jak wyglądały okładki pierwszych katalogów.

Sears był jedną z pierwszych firm oferujących domy „gotowe do zbudowania”. To właśnie takie domy można było obejrzeć w ich katalogu pochodzącym z 1916 roku. Wcześniej również można była zamówić dom z katalogu, jednak klient po otrzymaniu materiałów musiał sama wymierzyć potrzebne ilości i wycinać elementy konstrukcyjne. W tym katalogu nie było nazw domów. Poszczególne projekty oznaczone były numerami. W późniejszych latach zaczęto wymyślać dla nich atrakcyjnie brzmiące nazwy – ten zwyczaj przetrwał do dziś.

 

(Jeden z pierwszych katalogów, fot. Daily Bungalow)

W latach dwudziestych popularna była firma Montgomery Ward & Co. Obok firmy Sears byli jednym z liderów rynku domów gotowych. Do dziś zachowały się ich całe katalogi z 1925 roku.

 

(Sprzedażą gotowych projektów domów zaczęło zajmować się coraz więcej firm, fot. Daily Bungalow)

Mimo wielkiego kryzysu w latach trzydziestych, sprzedaż projektów domów nie ustała. Firmy sprzedające projekty umiejętnie wyczuły jednak sytuację na rynku i zaczęły publikować katalogi zawierające projekty bardzo małych domów. Często projekty nie zawierały sieci wodno-kanalizacyjnej. Ceny zaczynały się od 392 dolarów.

 

(W katalogach z lat 30 widać wpływy kryzysu, fot. Daily Bungalow)

Po drugiej wojnie światowej znacznie zmienił się styl, w jakim budowano domy. Zaczęto odchodzić od tradycji i stawiać na minimalizm. Na popularności zyskały proste w formie, niskie domy z minimalną ilością dekoracji. Ówczesne katalogi są tego świadectwem.

 

(Po drugiej wojnie światowej diamtralnie zmienił się styl w budownictwie, fot. Daily Bungalow)

Moda ta trwała aż do lat siedemdziesiątych. Katalog firmy Lewis Manufacturing Co z Bay City (Michigan) z roku 1955 prezentuje domu budowane właśnie w tym stylu. Jak na dzisiejsze standardy wydają się one dość małe.

 

(Moda na niskie domy trwałą klika dekad, fot. Daily Bungalow)

W latach siedemdziesiątych moda zaczęła się stopniowo zmieniać – do łask wróciły projekty domów wyższych i o bardziej skomplikowanej bryle. Firmy nie umiejące się dostosować do trend zaczęły powoli znikać z rynku.

Dzisiejsze projekty domów są zdecydowanie bardziej zróżnicowane w stylu. Nasza baza zawiera w chwili obecnej aż 13 400 projektów – z pewnością każdy, nawet najbardziej wymagający kupujący znajdzie u nas coś dla siebie!

 

Autor: Daily Bungalow


Wszystkie komunikaty (6577)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 6, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: łazienka