Start Arrow OgródArrow Jak dbać o kwiaty zimą?

Jak dbać o kwiaty zimą?

Kwiaty doniczkowe w naszych domach są ich niezastąpioną dekoracją. Ale wraz z rozpoczętym sezonem grzewczym, zaczyna się także trudny okres w ich pielęgnacji. Jak pomóc kwiatom przetrwać zimę?

Pochmurne dni, gorące kaloryfery, suche powietrze – jesień i zima to nie jest najlepszy czas dla naszych roślin doniczkowych. Znalezienie im dogodnego miejsca, w którym doczekają wiosny, jest bardzo trudne. Z jednej strony należy je postawić na parapecie, szczególnie te gatunki, które wymagają dużo słońca. Z drugiej jednak strony to przecież zwykle pod oknami zamontowane są kaloryfery, których ciepło może szkodzić roślinom. Ponadto zimna szyba okna, o którą ocierają się delikatne liście, może sprawić, że pojawią się na nich nieestetyczne przebarwienia. Jak znaleźć złoty środek?

(Jak dbać o kwiaty zimą?)

Najlepiej przenieść wszystkie kwiaty do jednego pomieszczenia, w którym zaprogramujemy temperaturę nie wyższą niż 18 stopni C. Poustawiane w pobliżu okien doniczki nie będą narażone na zbyt gorące fale grzejników. Jeżeli nasze domy jednorodzinne nie są wyposażone w skuteczny system wentylacji, konieczne jest wietrzenie pomieszczeń zimą (nie tylko ze względu na zdrowie roślin, ale przede wszystkim nasze!). Mroźne powietrze może jednak uszkodzić liście, dlatego podczas wietrzenia pomieszczenia okrywajmy nasze rośliny kartonowym parawanem.

Suche powietrze we wnętrzach to również kurz, który dużo łatwiej unosi się i opada na powierzchniach, również na liściach i kwiatach naszych podopiecznych. Dlatego przynajmniej raz w tygodniu zwilżonym w przegotowanej wodzie gazikiem, przemywajmy nasze rośliny. Spryskujmy również wodą liście dbając o ich wygląd. Pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki, szczególnie te z rodziny kaktusowatych, nie lubią dużej ilości wody. Podlewanie roślin wykonujmy w takim samym trybie, jak o innych porach roku. Żeby zachować odpowiedni poziom wody w doniczce, możemy nalać wodę do podstawki. Lepszym rozwiązaniem jest jednak wyłożenie jej keramzytem czy żwirem i stale polewać go wodą.

Rośliny lubiące słońce będą go spragnione w tym szaroburym czasie. Dlatego mogą wyciągać swoje gałązki i liście w stronę okna. Pamiętajmy więc, by je systematycznie przekręcać, aby nasz kwiatek się nie zdeformował.

Jeżeli zauważymy uschnięte liście czy przebarwienia na nich, delikatnie je usuwajmy, by nie zaraziły pozostałej części rośliny.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-04-15 22:56:26

Zamówiłam sobie publikację z IMP o kwiatach i to będzie pierwszy sezon, gdy doprowadzę swój ogródek do jakiegoś przyzwoitego stanu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty