Start Arrow Budowa domuArrow Jak dbać o okna PVC?

Jak dbać o okna PVC?

PVC używane jako materiał do produkcji profili okiennych jest materiałem niezwykłym. Jedną z niezwykłych jego cech jest odporność na starzenie. Pod warunkiem właściwej pielęgnacji całego okna.

Jak właściwie dbać o okna PVC? radzi szef działu technicznego Roplasto Polska Sp. z o.o. Rafał Żórawski

„Szum” stworzony przez ekologów wokół rzekomej szkodliwości okiennego PVC wbrew pozorom bardzo mu się przysłużył. Doprowadził bowiem do intensywnych badań nad procesem technologicznym powstawania materiału i jego zachowania wobec wpływu różnych czynników (nasłonecznienie, niskie temperatury, ogień). W efekcie PVC jest materiałem budowlanym, którego „życie” zostało dokładnie zaplanowane i prześledzone od momentu powstania do (coraz powszechniej stosowanego) pełnego recyklingu.

pielegnacja_okien

Okna z PVC są odporne na czynniki mechaniczne i klimatyczne: deszcz, grad, wiatr, wysokie temperatury, promieniowanie UV. Dobry profil w trakcie użytkowania nie zmienia swojego kształtu, nie żółknie, nie zmienia barwy, a jego powierzchnia się nie łuszczy. Może funkcjonować niezawodnie 30 – 50 lat, zachowując przy tym swe walory użytkowe i świeży, estetyczny wygląd.

Warunki konieczne do uzyskania długowieczności okna są dwa. Pierwszy to zakup okna u renomowanego producenta. Okna, które kupujemy, muszą być bezwzględnie starannie wykonane. Oznaczać to będzie również zastosowanie w nim dobrej jakości markowych okuć oraz perfekcyjny montaż okna w naszym domu.

Drugim warunkiem jest prawidłowa konserwacja. Okna z PCV nie wymagają czasochłonnego malowania i innych zabiegów renowacyjnych. Ich konserwacja i pielęgnacja, jak też i utrzymywanie w czystości, ogranicza się do regularnego mycia – ale uwaga: zawsze i bezwzględnie bardzo delikatnymi środkami: mleczkiem, miękką szmatką z użyciem detergentu, np. płynu do mycia naczyń lub specjalnym środkiem do czyszczenia powierzchni profili z PVC.

Zdarza się, że na zewnętrznej części białych profili, pojawiają się przebarwienia (nabierające intensywności w dolnej części okna). Przyczyną mogą być rosnące w pobliżu drzewa, które kwitnąc wydzielają substancje zwabiające owady. Często charakterystyczne żółto-brązowe przebarwienia powstają na białych profilach w pobliżu rosnących lip. Ich przyczyną jest między innymi tzw. spadź lipowa. Podobne zabrudzenia może wywoływać „sąsiedztwo” pieców opalanych olejem opałowym. W obu przypadkach zmiana koloru spowodowana jest czynnikami zewnętrznymi. Profil wystarczy wówczas dokładnie oczyścić miękką szmatką z użyciem np. mleczka do czyszczenia delikatnych powierzchni.

Szyby najlepiej jest myć letnią wodą przy pomocy irchowej (miękkiej) szmatki – unikniemy wtedy przypadkowych zarysowań. Podobnie postępujemy z uszczelkami. Można przemywać je letnią wodą z dobrze rozcieńczonym (!) płynem do mycia naczyń w celu usunięcia zabrudzeń i kurzu. Normalne zabrudzenia ram usuwamy podobnie. Koniecznie unikajmy używania agresywnych, zawierających rozpuszczalniki środków czyszczących i polerskich.

Nie zapominajmy również (przynajmniej raz w roku) oczyścić z kurzu i brudu wszystkie elementy okucia i naoliwić je – najlepiej olejem przeznaczonym do maszyn do szycia lub ogólnie dostępnymi środkami smarującymi w sprayu (uwaga na profil). Każde okucie przy regularnej konserwacji pracuje lekko i bez zakłóceń.

Odrobina troski i regularne mycie okna pozwoli utrzymać jego idealny wygląd przez długie lata. Warto również zaznaczyć, że każdy producent profili i okien z PVC może pochwalić się sporą liczbą anegdot opisujących sytuacje, w których dział techniczny wzywany przez klienta do reklamacji (odbarwienie profili) usuwał przyczynę za pomocą wilgotnej szmatki.

Na marginesie: W odbiorze estetycznym okien wiele osób zwraca uwagę na „dziwne” odcienie szyb we współczesnych oknach. Często białe firanki wyglądają z ulicy na pożółkłe lub przybrudzone. Dziś nie produkuje się już idealnie przezroczystego szkła. Nawet najbardziej typowe zestawy szybowe mają delikatny odcień lekko brązowy, zielony lub niebieski. Jest to wynik technologii produkcji szkła i użytych składników.

Autor: Roplasto Polska Sp. z o.o.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645