Start Arrow Budowa domuArrow Jak dbać o tynk elewacyjny?

Jak dbać o tynk elewacyjny?

Moja ekipa przystępuje do otynkowania ścian zewnętrznych. Mieszkam na południu Polski, w rejonie częstych opadów, zmiennej pogody. Na co zwrócić uwagę, by tynk był trwały?

Odpowiada ekspert Artur Hajduga – Product Manager w firmie Selena:

Elewacja naszego domu oceniana jest przez przechodniów, sąsiadów i znajomych. Źle nałożony tynk może się obrywać, kruszyć i psuć estetykę budynku. Zadbajmy, by tak się nie stało, a nasz dom był urokliwy i cieszył oko.

Słaby tynk szybko niszczeje

Główną funkcją tynku jest ochrona ścian przed niszczeniem. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór elewacji i prawidłowe wykonanie docieplenia.

Najczęściej spotykanymi problemami, które może przysporzyć nam tynk, są jego pęknięcia oraz osypywanie się i pylenie, co spowodowane jest jego niską jakością. Jeżeli tynk wykonano z małą ilością spoiwa, ze spoiwem zwietrzałym lub o niskiej jakości, kruszywo słabo się ze sobą wiąże. Wybierzmy więc tynk o wysokiej jakości i zwróćmy uwagę na jego datę ważności. Przemyślana inwestycja pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów i problemów związanych z przyszłą renowacją elewacji.

Spękania mogą być np. efektem nieodpowiedniej ilości wody w tynku mineralnym oraz mieszania elementów systemu pochodzących od różnych producentów. Dlatego eksperci zalecają stosowanie pełnych systemów dociepleniowych jednej firmy.

Przy wyborze systemu zwróćmy uwagę, by wyprawa tynkarska posiadała podobne cechy co materiał termoizolacyjny, a cały system był dopasowany do ocieplonej ściany i naszych oczekiwań. Na przykład przy docieplaniu wilgotnego muru powinniśmy użyć tynku paroprzepuszczalnego – np. Tytan Professional EOS Oddychający/Naturalny lub Tytan Professional EOS Samoczyszczący/Perlisty. Tak samo postępujemy przy wykończeniu nowego budynku, w którym zastosowane materiały (wylewki, tynki) nie zdążyły wyschnąć i wydzielająca się para wodna musi być oddana na zewnątrz przez ściany.

Ponieważ ściany każdego domu „pracują”, dobrany system musi być odpowiednio elastyczny, zapobiegać mikropęknięciom.

Dobry system chroni przed wilgocią

Najczęstszą przyczyną uszkodzeń tynku jest wilgoć. Pod jej wpływem tynk może odpaść, a na ścianach pojawiają się wtedy grzyb i pleśń. Aby im zapobiec, najważniejsze jest ograniczenie dostępu wody. Należy naprawić nieszczelne rynny i rury spustowe, kapinosy przy parapetach, poprawić nieszczelność styku balkonu ze ścianą czy niedokładną lub zniszczoną poziomą izolację przeciwwilgociową ścian fundamentowych.

Bardzo ważne jest także zastosowanie docieplenia paroprzepuszczalnego i wodoodpornego.

Czyszczenie tynku

Kurz, błoto, zacieki i inne nieczystości szpecą elewacje. Niemały wpływ na ich niszczenie mają ptasie odchody. Tu warto działać prewencyjnie i rozważyć zainstalowanie kolców, ruchomych prętów, czy siatek, które powinny powstrzymać ptaki (szczególnie gołębie) od przesiadywania na naszych parapetach, dachach i gzymsach.

Brudną elewację można z reguły czyścić wodą pod ciśnieniem. Nie jest to jednak wskazane przy tynkach mineralnych. Problem może rozwiązać położenie na nie farby silikonowej.

Pamiętajmy, by przy wyborze tynku skorzystać z pełnego systemu dociepleń jednej firmy. Jest to gwarancja zachowania wybranych cech elewacji (Elastyczna/Wytrzymała, Oddychająca/Naturalna, Samoczyszcząca/Perlista) oraz wysokiej jakości ocieplenia, co pozwoli uniknąć w przyszłości wielu kłopotów i niepotrzebnych kosztów.

Obecnie mamy do czynienia ze znacznymi wahaniami temperatur, kwaśnymi deszczami i coraz większymi zanieczyszczeniami powietrza, które powodują zniszczenia elewacji. Dlatego, pamiętając o tym, że żaden produkt budowlany nie ma wiecznej trwałości, należy zadbać, aby zniszczenia postępowały jak najwolniej.

Symptomy starzenia się tynku i złego wykonania ocieplenia czy prac fasadowych mogą się objawić nawet po kilku latach. Ważne jest, aby wady wyłapać w zarodku i je usunąć.

Dbanie o stronę wizualną elewacji pozwala nam bardziej kontrolować procesy starzenia się elewacji. Dlatego zalecam regularne odświeżanie wierzchniej warstwy ocieplenia. Jeżeli co kilka lat wykonamy zabiegi czyszczenia i malowania, to elewacja będzie nam służyła bardzo długo.

Trwałość systemu ociepleń jest przewidziana na 25-30 lat, przy założeniu, że będziemy dbać o jego wierzchnią warstwę. Regularne odświeżanie tynku zapewni nie tylko wysoką estetykę budynku, ale także sprawi, że budynek będzie spełniał wymogi termoizolacyjne.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu