Start Arrow Finanse i prawoArrow Jak długo pieniądze z polisy na życie mają utrzymać rodzinę?

Jak długo pieniądze z polisy na życie mają utrzymać rodzinę?

Na ile ubezpieczyć swoje życie? A właściwie – przez jaki okres pieniądze z polisy na życie powinny wystarczyć na utrzymanie rodziny? Aviva zadała to pytanie rodzicom[1], którzy są grupą najczęściej korzystającą z ubezpieczeń na życie. Zaledwie 7% respondentów uznało, że pieniądze powinny zapewnić utrzymanie do 6 miesięcy. Najwięcej (36%) wskazało na przedział od 6 miesięcy do 3 lat. Liczna grupa (24%) jest zdania, że gdy zabraknie osoby ubezpieczonej, pieniądze z polisy powinny zapewnić utrzymanie  do momentu usamodzielnienia się dzieci lub przejścia na emeryturę dorosłego.

Jak długo pieniądze z polisy na życie mają utrzymać rodzinę?

Jak długo pieniądze z polisy na życie mają utrzymać rodzinę?

Wysokość sumy ubezpieczenia na życie jest ważna, bo od niej zależy poziom bezpieczeństwa finansowego najbliższych. Intuicja podpowiada nam, że ta kwota nie powinna być niska. Podczas pierwszych rozmów z agentami wskazujemy więc wysokie sumy, po czym okazuje się, że nie stać nas na opłacanie składki. Wtedy zadajemy sobie pytanie, jak właściwie wyliczyć sumę, na jaką warto się ubezpieczyć.

Polisa powinna zapewnić rodzinie środki na utrzymanie przez czas, który pozwoli na dostosowanie się do nowych okoliczności życiowych, a składka powinna zmieścić się naszym budżecie. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego agenta, który dopasuje polisę do potrzeb i możliwości finansowych.

1. Ubezpieczenie na życie to nie doraźna pomoc

Zanim zadzwonimy do agenta, powinniśmy sobie uświadomić, czym jest polisa na życie, a w szczególności kogo i przed czym chroni. Bo choć ubezpieczamy siebie, robimy to z myślą o bliskich.

Aleksandra Krajnik, agentka ubezpieczeniowa Avivy:
Warto zadać sobie pytanie, przez jaki okres rodzina byłaby w stanie się utrzymać bez obniżania standardu życia, gdyby zabrakło naszych zarobków. Odpowiedź ma kluczowe znaczenie przy ustaleniu odpowiedniej sumy ubezpieczenia.

Biorąc pod uwagę, że prawie połowa Polaków deklaruje posiadanie oszczędności odpowiadających jedynie trzymiesięcznym dochodom gospodarstwa domowego[2], można wywnioskować, że byłoby to możliwe przez  kilka miesięcy. Polisa na życie ma na celu zapewnienie rodzinie stabilizacji ekonomicznej przez dłuższy czas, gdy zabraknie osoby ubezpieczonej. Skorzystać z niej możemy jednak także my sami.

Aleksandra Krajnik z Avivy:
Wzbogacając polisę o umowy dodatkowe, zyskamy np. pieniądze na leczenie i tym samym zabezpieczymy nasz domowy budżet przed konsekwencjami niespodziewanych zdarzeń.

2. Co ważniejsze – wydatki czy dochody?

Osoby zainteresowane polisą na życie decyzję o wyborze wysokości sumy ubezpieczenia uzależniają zwykle od kilku kryteriów. W pierwszej kolejności biorą pod uwagę uzyskiwane dochody, tymczasem najważniejszym czynnikiem pomocnym w określeniu sumy ubezpieczenia, jest wysokość comiesięcznych wydatków. To właśnie ta wartość najpełniej obrazuje bieżące potrzeby rodziny.

Aleksandra Krajnik z Avivy:
Oczywiście, każda kwota w trudnej sytuacji będzie dla bliskich wsparciem. Jednak dla większości rodzin rozsądnie będzie przyjąć, ze suma ubezpieczenia powinna być równa stałym wydatkom przez minimum 3-5 lat. Wtedy zapewni bezpieczeństwo ekonomiczne na czas niezbędny do adaptacji do nowych warunków. Jeśli oceniamy, że nasz współmałżonek może mieć trudności w znalezieniu pracy pozwalającej na utrzymanie rodziny, warto rozważyć wyższą sumę ubezpieczenia. Dokonując analizy naszego budżetu, policzmy też, jakie kwoty przeznaczamy na opłaty za mieszkanie, samochód czy żywność. Osoby spłacające kredyty, w przypadku gdy nie są one ubezpieczone na wypadek kłopotów z bieżącym regulowaniem należności, powinny również uwzględnić wysokość rat.

3. Ubezpieczenie męża i (czy) żony?

Istotne jest również to, kto zarabia na utrzymanie rodziny.

Aleksandra Krajnik z Avivy:
Jeśli kobieta i mężczyzna pracują zawodowo i mają zbliżone zarobki, najlepiej ubezpieczyć obydwoje na takie same sumy. Jeżeli zarabia jedna osoba, to ona na pewno powinna być ubezpieczona. Nie oznacza to jednak, że rezygnujemy z ubezpieczenia drugiego współmałżonka, który zajmuje się dziećmi i gospodarstwem domowym. Gdyby tej osoby zabrakło, ciężko zachorowała lub uległa poważnemu wypadkowi, pracujący zawodowo małżonek stanie przed trudnym wyzwaniem, więc pieniądze z ubezpieczenia bardzo się przydadzą. Moim zdaniem najlepiej, aby każdy z małżonków lub partnerów był objęty ochroną w ramach własnej polisy na życie.

Jeśli para wychowuje dziecko, należy dodatkowo pomyśleć o zabezpieczeniu jego przyszłości.

ubezpieczenie na zycie jakie

[1] Oszczędzanie dla dzieci – badanie wśród rodziców dzieci 0-10, raport przygotowany przez IQS na zlecenie Avivy, luty 2017.
[2] Badanie „Pokolenia o finansach” zrealizowane przez 4P Research Mix na zlecenie BZ WBK.

Autor:
Zdjęcie: materiały prasowe DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 1, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników