Start Arrow OgródArrow Jak dobrać drewno na taras i jak je zabezpieczyć?

Jak dobrać drewno na taras i jak je zabezpieczyć?

Wybierając materiał na taras możemy postawić na solidny kamień, eleganckie płytki albo przytulne drewno. Ostatnie rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom, które lubią otaczać się naturalnymi surowcami. Często jednak użytkownicy mają wiele pytań o to, jak dobrać drewno na taras i jak je zabezpieczyć.

Na najpopularniejsze pytania odpowiada doradca techniczny Altax, Andrzej Wójcik:

(Drewno świetnie komponuje się z otaczającą przyrodą, roślinnością przydomowego ogrodu, zwiększając uczucie relaksu i kontaktu z naturą. fot. Altax)

Jakie gatunki sprawdzą się na tarasie?

Budowa drewnianego tarasu do duża inwestycja, dlatego warto dobrze przemyśleć, jakie drewno wybierzemy. W Polsce dobrze sprawdzą się gatunki egzotyczne, które dzięki naturalnym olejkom, są bardzo odporne na wilgoć. Niestety, merbau, teak czy ipe nie należą do najtańszych. Z krajowych gatunków warto dać szansę modrzewiowi i dębowi – gatunkom twardym i wytrzymałym.

Płytki na tarasie łatwo umyć, a co z drewnem?

To mit, że drewno trudno utrzymać w czystości. Sekret tkwi w regularnej pielęgnacji, która pozwoli cieszyć się pięknem tarasu wiele lat. Należy dobrać odpowiednie produkty, najlepiej te przeznaczone do ochrony drewna tarasowego. Usuną one brud, tłuszcz, mech, pleśń i glony. Niektóre środki, nałożone na deskę przed produktami ochronno-dekoracyjnymi, zwiększą ich przyczepność.

Czy ryflowanie zawsze jest konieczne? Czemu właściwie służy?

Ryflowanie, czyli żłobienie deski, nie jest konieczne, ale w znacznym stopniu podnosi bezpieczeństwo domowników. Kiedy spadnie deszcz, taras może być śliski, a wtedy o wypadek na nieryflowanym drewnie nietrudno. Poza tym, zapobiega ono nadmiernej pracy deski, a wcięcia lepiej odprowadzają wodę, dzięki czemu deska szybciej wysycha.

(Dzięki ryflowaniu taras jest bezpieczny w użytkowaniu nawet podczas deszczu. fot. Altax)

Jak zabezpieczyć drewno przed szybkim niszczeniem?

Taras jest wystawiany na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Nie schowamy go przecież, tak jak mebli, na czas deszczu czy śniegów, nie osłonimy przed słońcem. Dlatego o zabezpieczenie trzeba zadbać zawczasu.

  • Krok 1: Ochrona przed grzybami, pleśniami i owadami.

Jeszcze przed kupnem desek w sklepie czy tartaku upewnijmy się, że zostały one zaimpregnowane ciśnieniowo impregnatem technicznym. Można to poznać po charakterystycznej, zielonkawej barwie deski. Jeśli nie jesteśmy pewni, spytajmy o poradę sprzedawcę.

  • Krok 2: Ochrona przed deszczem i słońcem.

Zazwyczaj, przy wyborze środka ochronno-dekoracyjnego na taras, wahamy się między lakierem a olejem. Lepiej sprawdzi się tu olej. Lakier tworzy twardą powłokę, która jednak z czasem będzie pękać i łuszczyć się. W szczelinach powłoki będzie zbierać się woda, a ta działa niszcząco na deskę. Olej natomiast wniknie w deskę, chroniąc ją przed wilgocią i zmianą koloru pod wpływem słońca. Regularne odnawianie powłoki (średnio raz na rok wystarczy przetrzeć taras szmatką, mopem lub aplikatorem namoczonym w oleju) doskonale zabezpieczy drewno na lata.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Róża Odpowiedz 2016-06-29 15:31:34

Ja mam taras z desek modrzewiowych, znalazłam dobrą ofertę w internecie. Są ładne i wytrzymałe, warto było.

gimban Odpowiedz 2015-07-28 10:15:53

Na taras może być spokojnie modrzew. Deski na mój taras były kupowane w Siekierkach właśnie z Modrzewiu i jak na razie świetnie się spisuje

Komplex Market Odpowiedz 2014-12-10 15:56:52

Wybierając tradycyjne gatunki drewna na taras takie jak świerk czy modrzew należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drewna przed montażem a następnie o pielęgnacji tarasu raz na1-2 lata w zależności od stopnia nasłonecznienia i użytkowania tarasu. Do budowy tarasu można również zastosować deski, które nie wymagają zabezpieczania ani impregnacji - deski tarasowe Thermory. Dzięki poddaniu ich specjalnej modyfikacji termicznej deski są odporne na pleśnie, grzyby, próchnienie etc. Więcej na ten temat tu: komplexmarket.pl/produkty/tarasy-drewniane/thermory-thermo-sosna-skandynawska/deski-tarasowe-thermory-thermo-sosna-skandynawska,p662106349?PHPSESSID=3bd36940f437a908c088330bd7d2f25b

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty