Start Arrow InstalacjeArrow Jak dobrać kocioł do ilości wody?

Jak dobrać kocioł do ilości wody?

Wybierając kocioł do ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej, spotykamy się z pojęciami określającymi jej dostępną ilość: wydajność stała i wydajność początkowa 10-cio minutowa. Co oznaczają te pojęcia?

Zobacz także: 

Eksperci firmy Viessmann odpowiedzą na najczęściej pojawiające się pytania w dyskusji na naszym forum budowlanym:

(Wydajność kotła powinna być dostosowana do ilości pobieranej wody.)

Wydajność stała określa dostępną ilość ciepłej wody, ogrzewanej na bieżąco w momencie odkręcenia kranu. Podawana jest ona dla określonej różnicy temperatur np. dT=35 °C – różnica miedzy wymaganą temperatury c.w.u. np. 45 °C, a zimną wodą wodociągową 10 °C.

Przykład:
Jeżeli wydajność stała kotła dwufunkcyjnego przepływowego (np. o mocy 24 kW) wynosi 9,8 l/min dla dT=35 °C, oznacza to, że po odkręceniu kranu możemy pobierać wodę o temperaturze 45 °C w ilości 9,8 l/min. Gdy ogrzewamy wodę od 10 do 40°C (dT=30°C) wówczas wydajność stała wyniesie 11,4 l/min.

Natomiast wydajność 10-cio minutowa określa ilość ciepłej wody użytkowej jaką można uzyskać z podgrzewacza lub zasobnika w ciągu pierwszych 10 minut od odkręcenia kranu. Wykorzystywana jest wtedy ciepła woda wcześniej ogrzana i zmagazynowana w podgrzewaczu (zasobniku) np. o temperaturze 60°C.

Przykład:
Jeśli w podgrzewaczu woda użytkowa ma temperaturę 60°C a na wypływie z kranu potrzebujemy 45°C, wówczas „gorąca” woda z podgrzewacza mieszana jest z zimną wodą wodociągową tak aby na wypływie z baterii uzyskać wymaganą temperaturę.

Po wyczerpaniu ciepłej wody z podgrzewacza (zasobnika) i dalszym jej poborze pracuje on w sposób przepływowy na bieżąco ogrzewając wodę z określoną wydajnością stałą.

Kiedy kran zostanie zakręcony (skończy się pobór wody) kocioł ogrzewa wodę w podgrzewaczu (lub zasobniku) do wymaganej temperatury.

Od mocy kotła i wielkości podgrzewacza oraz od wymaganej temperatury zależy czas, po jakim woda zostanie zmagazynowana i ogrzana. Dla kotła o mocy do 24 kW i podgrzewacza o pojemności 120 litrów może wynieść ok. 20 minut.

Przeczytaj teraz:
Ile ciepłej wody użytkowej potrzebuje dom jednorodzinny?

Wydajność ciepłej wody użytkowej dla kotła 1-funkcyjnego o mocy do 26 kW z podgrzewaczem o pojemności 150 litrów:

(kliknij, aby powiększyć)

W ciągu pierwszych 10 minut poboru c.w.u. uzyskamy z podgrzewacz 173 l c.w.u. o temperaturze 45°C, po wyczerpaniu całej ciepłej wody z podgrzewacza będzie ona ogrzewana przez kocioł na bieżąco, wówczas możemy pobierać 9,8 l/min c.w.u.

schematy i rysunki: Viessmann

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje