Kolor elewacji naszego domu powinien współgrać i komponować się nie tylko z otaczającym budynek krajobrazem – przyrody, zabudowy, ale również z charakterystycznymi elementami architektonicznymi swojej bryły – np. z kolorem dachówki czy stolarki okiennej i drzwiowej. Podpowiadamy jak dobrać kolory elewacji, jak łączyć kolory oraz jak ukryć mankamenty fasady, a jak wyeksponować jej walory.

(Jeśli nie mamy doświadczenia, warto poradzić się architekta.)
Jasne kolory elewacji
- Podobnie, jak kolory wnętrz, jasne barwy powiększają optycznie sprawiając, że domy jednorodzinne wydają się być większe niż w rzeczywistości. Eksponują budynek, bardziej wyróżniają go z otoczenia, rozweselają.
- Jasne kolory elewacji stosuje się zarówno na całej fasadzie, jak i do podkreślenia charakterystycznych elementów.
- Żółta elewacja domu sprawia, że dom jest cieplejszy, rozświetlony. Dlatego często stosowana jest, gdy budowane są małe domy parterowe.
- Bardzo popularna jest również biel na elewacji, stosowana zarówno na nowoczesnych domach, jak i klasycznych dworkach. Biała elewacja domu kojarzy się ze spokojem, bardzo łatwo ponadto można ją zestawić z innymi kolorami.
- Jeżeli białą fasadę połączymy np. z standardową czerwoną dachówką, uzyskamy klasyczne ponadczasowe zestawienie. Jeżeli zaś ciemniejszym kolorem podkreślimy charakterystyczne elementy, bądź zastosujemy drewno czy kamień np. na cokołach, nadamy budynkowi nowoczesny charakter.
- Aby uwydatnić formę budynku powinno go pomalować na jednolity kolor. Im więcej detali i dekoracji fasady – tym kolor elewacji powinien być stonowany, jednolity.
- Coraz rzadziej na elewacje stosuje się nienaturalne kolory, jak np. błękity, róże czy intensywne zielenie. Te ostatnie raczej występują w pastelowych odcieniach, harmonijnie komponując się z otaczającą dom przyrodą. Błękitny kolor elewacji, choć nadaje wrażenie przestronności i lekkości nawet najbardziej zwartej bryle, ma dziś więcej zwolenników wśród spółdzielni, odnawiających stare bloki wielorodzinne niż wśród mieszkańców osiedli domków jednorodzinnych.
Zobacz także: |
Ciemne kolory elewacji
- Ciemne kolory elewacji mogą dać niesamowite efekty, pod warunkiem, że stosowane są z wyczuciem i umiarem.
- Im prostsza jest bryła budynku, tym odważniej możemy stosować ciemne barwy. Zbyt wiele charakterystycznych elementów i dekoracji połączonych z ciemnymi kolorami da wrażenie chaosu, pstrokacizny i kiczu.
- Ciemne kolory wtapiają budynek w otoczenie. Oczywiście nie da się nie zauważyć intensywnej czerwonej elewacji, która dodaje budynkowi prestiżu i elegancji, nie mniej wbrew pozorom łatwiej go ukryć wśród zieleni lasów czy miejskiej zabudowy niż np. jasny dom piętrowy.
- Ciemny kolor ścian zewnętrznych może utrudnić utrzymanie komfortowej temperatury we wnętrzach! Ciemne kolory absorbują dużą ilość promieni słonecznych, przez co ściany latem nadmiernie się nagrzewają, a zimą – wyziębiają. Pojawiające się w ścianach naprężenia termiczne mogą powodować również uszkodzenia elewacji, np. pękanie tynku.
Łączenie kolorów
- Jeśli chcemy podkreślić jakieś charakterystyczne elementy architektury budynku, możemy zastosować na nich inny niż na całej elewacji kolor. Pamiętajmy jednak, aby i w tym przypadku zachować umiar, by dom wyglądał naturalnie i lekko. Najlepsze efekty uzyskuje się, kiedy dodatkowe kolory w jakiś sposób wywodzą się z otoczenia budynku. Stosujmy jeden, najwyżej dwa dodatkowe kolory.
- Dobieranie kolorów powinno być starannie przemyślane. Najczęściej jasne kolory takie jak żółcie czy pastelowe zielenie, łączy się z brązem czy bielą. Natomiast kolory mniej naturalne, np. błękity dobrze będą się komponować ze stonowaną bielą czy szarością.
- Jeśli chcemy np. wyróżnić ramy okien i drzwi, powinniśmy pomalować je kolorem jaśniejszym od barwy elewacji.
- Kolory elewacji umożliwią nam również zmianę proporcji budynku. Jeżeli mamy np. dom z poddaszem, to malując wyższą kondygnację na kolor jaśniejszy sprawimy, że dom wyda się być wyższy niż w rzeczywistości.
Dodaj komentarz