Start Arrow InstalacjeArrow Jak dobrać moc i sprawność kotła dla domu jednorodzinnego?

Jak dobrać moc i sprawność kotła dla domu jednorodzinnego?

Kupując kocioł gazowy musimy dobrać go odpowiednio pod względem mocy. Musimy mieć projekt instalacji centralnego ogrzewania, w którym projektant obliczyć zapotrzebowanie budynku na ciepło (podaną wartość należy zwiększyć o ok. 20% na tzw. przewymiarowania kotła).

Zapotrzebowanie na ciepło

Zapotrzebowanie na ciepło oblicza się na podstawie powierzchni domu oraz strat ciepła, jakie generują okna, ściany, dach czy położenie budynku. Wskaźnik obliczenia strat ciepła wynosi:

  • ok. 130 – 200 W/m2 w starych domach bez izolacji cieplnej,
  • ok. 90 – 110 W/m2 w domach z lat 80. i 90.,
  • ok. 50-70 W/m2 w nowych domach, dobrze zaizolowanych, z energooszczędnymi oknami.

Przyjmuje się, że do ogrzania domu o powierzchni ok. 200 m2 potrzebny jest kocioł o mocy od ok. 15 kW (nowoczesne domy energooszczędne) do ponad 30 kW (dla domów wymagających termomodernizacji). Producenci kotłów często w formie graficznej przedstawiają odpowiedni dobór kotła o określonej mocy do oczekiwań budynku.

Ekspert z Małopolskiego Centrum Ekologicznego:
Informację o stratach ciepła domu otrzymujemy mnożąc wartość wskaźnika przez powierzchnię domu. Te obliczenia nie uwzględniają liczny i wielkości okien, kształtu bryły domu ani jego położenia geograficznego, czyli czynników mających znaczny wpływ na straty ciepła. Szczegółowe wyliczenia powinien wykonać projektant. Nie chodzi tu o ryzyko niedogrzania domu, ale raczej o duże prawdopodobieństwo, że wybrany kocioł będzie za duży. Gdy np. kocioł węglowy będzie miał zbyt dużą moc będzie zużywał więcej paliwa, bo energia w nim zawarta nie będzie w pełni wykorzystana.

Sprawność energetyczna kotła

Kolejnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę jest sprawność energetyczna kotła.

Nowoczesne kotły o tradycyjnej budowie, w których temperatura odprowadzania spalin nie przekracza 160 stopni C, mają sprawność w granicach 92-95%. Kotły kondensacyjne mają ją już powyżej 100%.

Przed zakupem kotła warto poprosić o ofertę nie jednego, a kilku producentów i zwrócić uwagę, czy w podanej kwocie ujęto zarówno osprzęt, jak i automatykę. Powinniśmy również sprawdzić, gdzie znajduje się serwis producenta i jakie warunki zawiera gwarancja.

Co oznacza sprawność kotła ponad 100%?

Wysoka ponad 100% sprawność kotła kondensacyjnego wynika ze sposobu jej obliczania. Dawniej, obliczając sprawność kotła, brano pod uwagę wartość opałową paliwa, nie uwzględniając możliwości wykorzystania dodatkowej energii ze skraplania pary wodnej zawartej w spalinach. Działo się tak, ponieważ nie było technicznych możliwości skraplania pary wodnej bez szkody dla konstrukcji kotła.

Ekspert z firmy Viessmann:
Metoda ta, mimo zmian technicznych, obowiązuje do dzisiaj. Jeżeli jednak chcemy określić jaka jest rzeczywista sprawność kotła, powinniśmy do jej obliczenia wziąć pod uwagę ciepło spalania, określające ilość ciepła uzyskaną przy całkowitym i zupełnym spalaniu jednostki paliwa, uwzględniającą ciepło parowania, zawarte w parze wodnej spalin. Tymczasem wartość opałowa określa ilość ciepła uzyskiwaną przy całkowitym i zupełnym spaleniu jednostki paliwa, przy odprowadzeniu powstającej przy tym pary wodnej w postaci lotnej.

Po uwzględnieniu ciepła spalania można stwierdzić, że sprawność kotła kondensacyjnego wynosi 98%, podczas gdy sprawność kotła tradycyjnego – 82%.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


maj 2, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black