Start Arrow InstalacjeArrow Jak dobrać odpowiedni rekuperator?

Jak dobrać odpowiedni rekuperator?

Wybierając projekty domów, coraz częściej zwracamy uwagę na ich wyposażenie względem późniejszych kosztów eksploatacyjnych. Wymienniki ciepła, źródła energii odnawialnej czy odpowiedni system wentylacji pomieszczeń świadczą o budowie domów energooszczędnych.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła wpisuje się w ideę energooszczędności, lansowaną już nie tylko przez ekologów, ale również architektów, ekonomistów, a także inwestorów, którzy są coraz bardziej świadomi korzyści, jakie płyną z inwestycji w dom energooszczędny.

– Projekt domu i instalacji przewiduje wentylację z rekuperatorem. Na co zwrócić uwagę wybierając rekuperator? Od czego zależy jego wybór? – zastanawia się energooszczędny czytelnik.

Jak dobrać odpowiedni rekuperator radzi ekspert z firmy Bartosz Sp. J.

Dobór rekuperatora powinniśmy powierzyć specjaliście który na podstawie projektu domu, wyliczy zapotrzebowanie powietrza uwzględniając jego opory, jakie powodować będzie instalacja wentylacyjna.

Znając zapotrzebowanie powietrza możemy przystąpić do wyboru rekuperatora, który w najlepszy sposób spełni nasze oczekiwania. Często w wyborze pomoże nam instalator, który zajmie się również montażem. Należy jednak być czujnym i wiedzieć czego się chce – często wielkość rabatu otrzymywana przy zakupie przez instalatora od producenta lub hurtownika jest jedynym kryterium doboru rekuperatora. Drugim istotnym kryterium jest cena. Często urządzenie tanie w zakupie okazuje się bardzo drogie w eksploatacji. Koszty eksploatacji dobrej klasy rekuperatora, oscylują w granicach 150-250 zł rocznie (prąd + filtry). W przypadku tańszych urządzeń koszty eksploatacji mogą wynieść nas rocznie nawet 1700 zł (prąd + filtry). Różnica w cenie może więc zwrócić się już po pierwszym roku użytkowania.

Czynniki na które należy zwrócić uwagę wybierając rekuperator:

 • rzeczywista sprawność wymiennika ciepła (a nie deklarowanej przez producenta). Niektóre rekuperatory o sprawności deklarowanej wynoszącej według producenta ponad 90% w rzeczywistości odzyskują zaledwie 50-60% ciepła
 • koszty eksploatacyjne – rekuperator to urządzenie które pracuje 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Przy doborze rekuperatora zwróćmy uwagę na pobór prądu jaki potrzebuje centrala wentylacyjna oraz koszcie wymiany filtrów. Nie zakupujemy przecież rekuperatora na rok czy dwa, ma on nam służyć całe życie
 • głośność pracy – zależy od rodzaju wentylatora zastosowanego w środku i typu obudowy (metalowa obudowa ma tendencję wpadania w rezonans), ważna jest również dobra izolacja akustyczna centrali
 • spręż – to siła, z jaką wentylatory przepychają powietrze przez przewody. Jeżeli jest zbyt mała, nawiew i wywiew funkcjonują prawidłowo jedynie przy otworach wentylacyjnych najbliższych centrali.

Dobry system rekuperacyjny powinno wyróżniać:

 • jak największa sprawność odzysku ciepła, przy ilości powietrza nawiewanego do wywiewanego w stosunku 1 : 1;
 • odporność na szronienie rekuperatora – brak efektu „zatykania się” wymiennika lodem przy ujemnych temperaturach i eliminacja nagrzewnic powietrza nawiewanego oraz opcji odszraniania ( spowalnianie wentylatora nawiewnego lub jego całkowite wyłączanie ) niekorzystnie wpływająca na sprawność odzysku ciepła całego układu;
 • szczelność rekuperatora, co nie dopuszcza do mieszania się powietrza zużytego z powietrzem czystym, wchodzącym do pomieszczeń;
 • duża powierzchnia wymiany rekuperatora oraz długa droga przepływu obu strumieni powietrza;
 • przeciwprądowy przepływ powietrza przez wymiennik;
 • sterowanie automatyczne, dostosowujące intensywność wymiany powietrza do rzeczywistych potrzeb, automatyczny tryb pracy.

Każdy budowniczy domu powinien pamiętać, że większość  producentów rekuperatorów  podaje teoretyczną sprawność osiąganą w warunkach idealnych (nierealną do uzyskania w praktycznym działaniu), tj. przy dużej wilgotności powietrza, minimalnym przepływie powietrza przez rekuperator oraz przy zwiększonej ilości ciepłego powietrza nawiewanego do wywiewanego; oczywiście nikt nie wspomina o wspomaganiu nagrzewnicami. Dlatego w materiałach reklamowych nawet producentów rekuperatorów krzyżowych można przeczytać o stopniu odzysku ciepła rzędu 95%! O ile dokładnie porównamy powyższe wymagania i parametry oraz przeliczymy ewentualne koszty eksploatacji, to będziemy w stanie sami wybrać rekuperator optymalny dla naszego domu. Pamiętajmy, że w domu przebywamy co najmniej przez połowę naszego życia i w zależności od tego, jak go zbudujemy, będzie zdrowie nam dawał lub je odbierał.

(Zestaw wentylacyjny do domu jednorodzinnego - zestaw VENA)

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Tadeusz Odpowiedz 2017-07-25 11:11:19

Z pewnością specjalista wybierze odpowiedni rekuperator. Natomiast wazny moim zdaniem jest producent. Bo na rynku mamy wielu "tanich" producentów. Tylko pytanie czy tani oznacza, ze po kilku latach przyjdzie czas na zmiane urzadzenia? Raczej tak. Jest też kilku lepszych producentów. Ja za namową instalatora zdecydowałem sie na druga opcję. Zamontowany jest u mnie rekuperator marki VALLOX 145MV. Czyli jeden z lepszych na rynku. Nie mam żadnych problemów. Serwis ogranicza się do wymiany filtrów. Dodatkowo gwarancja na 5 lat. Naprawdę polecam.

janko_muzykant Odpowiedz 2014-02-13 14:13:22

Tak, jak stwierdził ekspert - "dobór rekuperatora powinniśmy powierzyć specjaliście, który na podstawie projektu domu, wyliczy zapotrzebowanie powietrza uwzględniając jego opory, jakie powodować będzie instalacja wentylacyjna". To zdanie idealnie oddaje moje podejście do wyboru urządzenia, wykonawcy, itp. Producent rekuperatora nie jest aż tak ważny, choć - jak wiadomo - są zwolennicy takich, a nie innych marek. Ja akurat mam u siebie rekuperator firmy Orcon, który zamontowała mi firma EcoComfort (ecocomfort.pl/). Cóż mogę powiedzieć? Jestem bardzo zadowolony, instalacja działa, jak należy, powietrze w domu nam się znacznie poprawiło, no i w dłuższej perspektywie czasu liczymy też na większe oszczędności, gdyż głównie z tego względu zdecydowaliśmy się na montaż rekuperacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca Wire Kolor 3pł

 • Kinkiet Wire Kolor

 • Lampa stołowa Maja Black

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje