Start Arrow Budowa domuArrow Jak dobrać odpowiednią ościeżnicę drzwiową?

Jak dobrać odpowiednią ościeżnicę drzwiową?

Ościeżnica drzwiowa jest częścią konstrukcji drzwi. Montuje się w nią skrzydło drzwiowe. Zwykle oba elementy kupuje się osobno. Jak wybrać ościeżnicę? Jak dobiera się szerokość ościeżnicy? Czym się różnicy ościeżnica stała od ościeżnicy regulowanej?

(Skrzydła drzwiowe montowane są w ościeżnice. Może być ona stała lub regulowana. fot. Invado)

Czym się różni ościeżnica drzwiowa stała od regulowanej?

Ościeżnice stałe mają ustaloną szerokość. Nie mają opasek maskujących, dzięki czemu można jest montować przy prostopadłym łączeniu ścian. Opaski można dokupić lub zastosować korony.

Trudno jest jednak dobrać odpowiednie elementy wyposażenia drzwi. Wybierając koronę lub kątownik maskujący wymagane jest podanie strony drzwi, na której będą one zamontowane: zawiasy czy po stronie regulacyjnej drzwi.

Ościeżnice regulowane natomiast posiada elementy maskujące, opasujące mur z dwóch stron. Sprawdza się najlepiej wtedy, gdy w domu mamy ściany o niestandardowych wymiarach. Jej konstrukcja pozwala na zabudowę nawet bardzo grubego muru (przy minimalnej grubości 75 mm – w drugą stronę nie ma już żadnego limitu.). Ościeżnice regulowane gwarantują prosty montaż w każdych warunkach, a dzięki nowoczesnej konstrukcji i estetycznemu wykonaniu stanowią również nowoczesny element wystroju wnętrza.

Jak dopasować szerokość ościeżnicy stałej?

Dostępne szerokości ościeżnic stałych określone są tak samo jak skrzydła drzwiowe, czyli „60”, „70”, „80” itd. Odpowiednia ościeżnica musi mieć tę samą szerokość, jak szerokość skrzydła.

Jak dopasować szerokość ościeżnicy regulowanej?

Ościeżnica regulowana, która posiada już opaski z obu stron, musi być dopasowana do szerokości muru, co ułatwia system regulowania. Regulacja dostępna jest w różnych przedziałach i należy wybrać taki, który odpowiada szerokości muru w najgrubszym miejscu.

Choć kolejny przedział zawsze kosztuje więcej, to warto kupić ościeżnicę szerszą i szczelinę wypełnić silikonem. W przypadku za wąskiej ościeżnicy, konieczne będzie zeszlifowanie muru.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Zakup drzwi wewnętrznych - o czym trzeba pamiętać | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-05-25 15:11:34

[...] od stopnia planowanych modyfikacji remontowych w naszym mieszkaniu, będziemy potrzebować ościeżnicy lub samego skrzydła. Jeżeli chcemy wymienić tylko skrzydło, należy sprawdzić czy będzie ono [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu