Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Jak dobrać odpowiednią zaprawę na ogrzewanie podłogowe?

Jak dobrać odpowiednią zaprawę na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe, ze względu na szereg zalet, jest coraz częściej stosowane w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Funkcjonalność całej instalacji zależy jednak od poprawnego montażu przewodów lub mat grzewczych, jak również doboru odpowiedniej okładziny podłogowej. Wykonawcy zalecają, aby powierzchnię z ogrzewaniem podłogowym wykończyć materiałami o wysokich współczynnikach przewodzenia ciepła i jego akumulacji, czyli płytkami ceramicznymi, gresem lub kamieniem naturalnym. Należy pamiętać, aby do klejenia okładziny na tego rodzaju podłożu stosować właściwą zaprawę.

Maciej Iwaniec, ekspert z firmy Baumit wskazuje, na co zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego produktu.

Podłoga z ogrzewaniem podłogowym, poddawana jest zmianom temperatury. Kiedy ogrzewanie zostaje uruchomione, powierzchnia nagrzewa się, aby oddać ciepło i ogrzać pomieszczenia. Z tego względu produkty stosowane do montażu okładziny podłogowej powinny wyróżniać się wysoką elastycznością. W przeciwnym razie warstwa kleju lub też fuga będą się kruszyć. W konsekwencji płytki ceramiczne lub te, wykonane z naturalnego kamienia, będą się odklejać od podłoża.

Montaż okładziny na posadzce z ogrzewaniem podłogowym wymaga zastosowania zaprawy klejowej charakteryzującej się dobrą elastycznością. Jest to niezwykle ważne, ponieważ materiały poddane działaniu wysokiej temperatury zmieniają swoją objętość. Oznacza to, że warstwa łącząca płytki z podłożem powinna być odkształcalna, jak również odporna na podgrzewanie. Poza stosowaniem elastycznych zapraw klejowych, nie można zapominać o użyciu fugi o podobnych właściwościach.

(Montaż płytek na podłodze z ogrzewaniem podłogowym wymaga zastosowania odpowiedniej zaprawy klejowej i fugi, fot. Baumit)

Dobór odpowiedniego kleju do płytek ceramicznych układanych na podłodze z ogrzewaniem podłogowym to dopiero połowa sukcesu. Równie ważne jest wykonanie, zgodne ze sztuką budowlaną, poszczególnych warstw posadzki z ogrzewaniem podłogowym. Podstawową zasadą podczas klejenia okładziny podłogowej na ogrzewaniu podłogowym jest metoda kombinowana  Buttering-Floating polegającą  na nanoszeniu kleju zarówno na podłoże jak i na płytkę. Taki sposób zapewnia 100% pokrycie klejem przestrzeni między płytką a podkładem.

Ta sama metoda zalecana jest również do klejenia płytek ceramicznych na zewnątrz. W przeciwnym wypadku w miejscach, w których zabraknie zaprawy, zgromadzi się powietrze, a w przyszłości woda, które może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie instalacji grzewczej.

Nie można również zaniedbać uzupełnienia spoin między płytkami. Jeśli przed położeniem okładziny podłoże nie było wygrzane, nie należy wykonywać fugi. Stopniowe uruchomienie ogrzewania spowoduje, że nadmiar wilgoci będzie mógł swobodnie odparować z posadzki poprzez szczeliny przygotowane do fugowania. Odpowiednio długa przerwa technologiczna po ułożeniu płytek, jak również sukcesywne ogrzewanie nowo wykonanej posadzki pozwoli na wyschnięcie wszystkich warstw podłogi i uchroni przed ewentualnym kruszeniem się lub zawilgoceniem powłoki.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 25, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie