Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Jak dobrać właściwie podłogę drewnianą?

Jak dobrać właściwie podłogę drewnianą?

Jeszcze dziesięć lat temu znaliśmy właściwie tylko dwa rodzaje podłóg – płytki PCV i parkiet (rzadziej jasne deski). Płytki były tak brzydkie, że należało jak najszybciej czymś je przykryć, a parkiet tak neutralny, że aż nijaki. Jak w przypadku płytek, lądował na nim dywan lub pokrywały go kolejne warstwy lakieru. Przy urządzaniu wnętrza podłoga na ogół nie była brana pod uwagę. Teraz jednak oferta „podłogowa” jest ogromna, a możliwości dobrania podłogi do własnych potrzeb wręcz nieograniczone.

(Możliwości aranżacyjne powinniśmy uzależnić od przeznaczenia pomieszczenia)

(Możliwości aranżacyjne powinniśmy uzależnić od przeznaczenia pomieszczenia)

Jak dobrać podłogę radzą eksperci firmy Barlinek SA:

Po pierwsze – nie mieszać

Najważniejszą zasadą, jaką powinniśmy kierować się przy urządzaniu mieszkania jest zasada, by nie mieszać zbyt wielu gatunków i kolorów drewna. Listwy przypodłogowe powinny być z tego samego drewna co podłoga, a drzwi, najczęściej drewniane, mogą być o dwa tony ciemniejsze lub jaśniejsze, należy jednak unikać zbyt wyraźnych kontrastów. Dobrze jest też, jeśli ramy okienne (jeśli nie są po prostu białe), parapety i innego rodzaju wykończenia są z tego samego koloru drewna co podłoga lub drzwi. Nie będą to przecież jedyne drewniane elementy wnętrza – dojdą też inne „drewna” – meble (które zazwyczaj są bardzo różnorodne, bo czas kompletów i segmentów powoli odchodzi w niepamięć), na półce staną zaś hebanowe figurki z afrykańskich podróży czy świątek przywieziony z Gór Świętokrzyskich.

Zupełnie inną kwestią jest łączenie drewnianej podłogi z płytkami czy kafelkami. Płytki układa się zwykle przy wejściu, koło kominka lub w aneksie kuchennym i tu możemy pozwolić sobie na trochę szaleństwa i oba te rodzaje podłóg skontrastować dla podkreślenia różnych funkcji, jakie pełnią poszczególne części pomieszczenia.

Jeżeli mieszkanie podzielone jest w tradycyjny sposób na pokoje, kuchnię i przedpokój nie znaczy to, że podłoga ma przypominać malowniczą szachownicę pól. Najczęściej z kuchni i pokojów widać przedpokój, a to co widzimy powinno być zharmonizowane. Tak więc, chociaż niekoniecznie w całym mieszkaniu należy kłaść taką samą posadzkę, to należy zachować jednolitość stylu.

Podłogi mogą być podzielone na tradycyjne klepki (lamelki) lub tworzyć optycznie jednolitą powierzchnię (podłogi jednolamelowe – w przypadku desek trójwarstwowych, np. deski barlineckiej). Taka niepodzielona na klepki płaszczyzna szczególnie dobrze wygląda w dużych pomieszczeniach. Pasuje tu również podłoga dwulamelowa (także w ofercie deski barlineckiej), zwłaszcza jeśli staną na niej meble stylowe czy rustykalne. W przypadku małych pokoi polecałabym podłogi z podziałem lica na trzy klepki, tzw. trzylamelowe. Na rynku dostępne są także podłogi mozaikowe, lecz i w tym przypadku decyzja gładko czy we wzorek, prosto czy po skosie uzależniona jest od tego, jakie ma być wnętrze. Jeśli stylowe lub orientalne – mozaika lub trochę bardziej fantazyjne ułożenie lamelek jak najbardziej, jeśli zaś marzy nam się klimat wiejskiej chaty lub mieszkanie w stylu techno – im prościej tym lepiej.
Pochwała prostoty

Jeśli nie wiemy, w jakim stylu chcemy urządzić mieszkanie, lub nie mamy zaufania do własnego gustu, najbezpieczniej jest wybrać podłogę neutralną i tradycyjną, aby ani jej kolor, ani faktura nie determinowała późniejszych wyborów dotyczących mebli zasłon i innych dodatków. Takie neutralne, jasne (lecz nie najjaśniejsze) podłogi wykonane są z: buka naturalnego, buka parzonego, z dębu i dębu czerwonego Można je znaleźć w asortymencie firmy Barlinek S.A. Na takiej posadzce dobrze będzie wyglądała zarówno komódka po prababci, regał na wysoki połysk, z którym, choć niemodny, ciągle trudno się rozstać, czy proste sosnowe meble.

(Podłoga dębowa to uniwersalne rozwiązanie do wszystkich pomieszczeń, fot. Barlinek SA)

(Podłoga dębowa to uniwersalne rozwiązanie do wszystkich pomieszczeń, fot. Barlinek SA)

Do takich podłóg pasują też właściwie wszystkie rodzaje tkanin – od zgrzebnych lnów w naturalnych kolorach po przebogate tkaniny gobelinowe. Mamy też swobodę w doborze koloru ścian – każdy kolor wygląda dobrze, zarówno „ciepły” (beż, brąz, brzoskwinia, czerwień czy odcień terakoty) jak i „zimny” (niebieski, zielony, fiolet, szary, mokra kreda).

Wszystko jasne – zalety jasnych podłóg

Podłogi z buka naturalnego, jesionu, klonu i wiązu są zdecydowanie jasne. Istnieje opinia, iż jasne posadzki optycznie powiększają wnętrze. Aby jednak wyżej wymienione gatunki zaprezentowały w pełni swe oryginalne walory, a pomieszczenia nimi wyłożone nabrały życia, warto najpierw je zapełnić ustawiając meble, gdyż duże, puste przestrzenie mogą wyglądać nieco surowo.

Wybór mebli wymaga tu starannego namysłu. Dobrze będą prezentowały się białe lub o czystych kolorach (żółty, granat, czerwień – takie chętnie wstawiamy do pokojów dziecięcych), natomiast meble z jasnego drewna mogą zlewać się z podłogą, a wnętrze będzie sprawiało wrażenie mdłe i monotonne.

Tkaniny powinny być naturalne (len, płótno, wełna, muślin) i raczej jasne, drzwi mogą być białe lub odrobinę ciemniejsze, należy natomiast unikać zdecydowanych kontrastów, a więc mebli czarnych, mahoniowych, ciężkich i bogato zdobionych. Jeśli więc jesteśmy kolekcjonerami antyków, to podłoga nie dla nas. Jeśli zaś cenimy prostotę i nowoczesność to wybór idealny.

(Z jasną podłogą z jesionu dobrze komponują się meble o zdecydowanych barwach, fot. Barlinek SA)

(Z jasną podłogą z jesionu dobrze komponują się meble o zdecydowanych barwach, fot. Barlinek SA)

Ściany nie mogą być pomalowane na zbyt kontrastowy kolor. Dobierzmy raczej odcienie pastelowe i rozbielone.

Łyk egzotyki

Trzecia grupa podłóg to prawdziwe wyzwanie. To piękne i efektowne podłogi, ciemne, o wyraźnym rysunku słojów. Szczególnie bogaty ich wybór znajdziemy w ofercie deski barlineckiej – są to deski z: buka parzonego (antic), dębu (antic), orzecha oraz podłogi z drewna egzotycznego – padouk, badi, tali, merbau i jatobe (zwanej Diamentową Czereśnią). Decydując się na nie, musimy zdawać sobie sprawę, że będą one dominującym elementem we wnętrzu i to one przesądzą o jego stylu i klimacie. Jasne podłogi kojarzą się ze stylem, który można by nazwać wiejsko-skandynawskim, zaś podłogi ciemne i egzotyczne można zakwalifikować do stylu antyczno-orientalnego, co nie znaczy że nowoczesne meble będą się na nich prezentowały źle, trzeba jednak starannie je dobrać.

Zdecydowanie nie najlepiej będą na takich podłogach wyglądały meble lekkie, jasne i proste – kontrast będzie zbyt duży i będzie miał raczej znamiona fatalnej pomyłki niż próby stworzenia indywidualnego stylu. Doskonale natomiast będą się prezentowały masywne stylowe biurka i szafy, skórzane klasyczne kanapy, orientalne tkaniny, ciężkie zasłony i obicia w ciepłych „południowych” kolorach, mosiężne dodatki czy meble z ciemnej wikliny.

(Podłoga z drewna egzotycznego jest elementem dominującym we wnętrzu, fot. Barlinek SA)

(Podłoga z drewna egzotycznego jest elementem dominującym we wnętrzu, fot. Barlinek SA)

Szczypta szaleństwa

Spośród posadzek oryginalnych na szczególną uwagę zasługują te o „pstrokatym” wzorze, np.: padouk, specyficznie preparowany dąb, tali i orzech. Faktura słojów jest w nich wyraźnie wyeksponowana, dlatego taka podłoga, choć niezwykle efektowna, raczej nie powinna być kładziona na dużych powierzchniach, a jeśli tak, to meble, tkaniny oraz dodatki powinna cechować wyrafinowana prostota.

Unikajmy białych kontrastujących tu ścian. Świetnie sprawdzą się za to: kość słoniowa, ecru, terakota, czyli kolory ciepłe. Zieleń czy jasny niebieski będą pomysłami ryzykownymi, bardzo interesująco może natomiast wyglądać ciemny niebieski – i w tkaninach i na ścianach.

Mat i lustro

Podłogi mogą mieć najprzeróżniejsze kolory i odcienie, a na dodatek mogą występować w dwóch „smakach” – olejowane, a więc matowe i na wysoki połysk.

Do posadzki olejowanej, z racji tego, że jest matowa, a po jakimś czasie nabiera szlachetnego wyglądu starej podłogi z desek, doskonale pasują proste meble z jasnego drewna, sprzęty rustykalne, ale także bardzo nowoczesne z elementami metalowymi. Jeśli łączymy taką matową podłogę z terakotą lub kafelkami pamiętajmy, że najlepiej komponują się z nią proste, również matowe płytki o wyglądzie kamienia czy o barwie terakoty. Posadzkę olejowaną można barwić na różne kolory.

Podłogi na wysoki połysk efektownie prezentują się na dużych powierzchniach, przy czym doskonale komponują się z nimi meble stylowe i ze szlachetnych gatunków drewna (tek, mahoń itp.).

Lśniąca podłoga koresponduje z wieloma rodzajami płytek, zarówno tymi „przecieranymi”, imitującymi kamień czy posadzkę w Pompejach, jak i z nowoczesnymi, o czystych barwach (żółć, czerwień, granat). Należy natomiast zdecydowanie unikać połączenia z płytkami czy kafelkami białymi.

Oba rodzaje wykończeń, przy dużym wyborze gatunków drewna warstwy licowej, znajdziemy w ofercie deski barlineckiej.

Dobierając podłogę, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że to właśnie ona nadaje mieszkaniu charakter, decyduje o jego stylu, klimacie i funkcjonalności. Powinna być więc traktowana jak baza, i punkt wyjścia, a jej dobór starannie przemyślany – zarówno to, gdzie będzie leżała jak i to, w jakim stylu chcemy urządzić wnętrze. Pamiętajmy – meble czy zasłony zawsze można zmienić, zaś zmiana podłogi to sprawa trochę bardziej skomplikowana…

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

  • Promocja

    Lampa wisząca Aida White 2pł.

  • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie