Start Arrow Finanse i prawoArrow Jak dobrze sprzedać nieruchomość?

Jak dobrze sprzedać nieruchomość?

Sprzedaż domu lub mieszkania to nie tylko poważna decyzja, ale także nie lada wyzwanie. Należy liczyć się z wieloma konkurencyjnymi ofertami na rynku oraz rosnącymi wymaganiami kupujących. Twoja oferta musi się wyróżnić, aby skusić potencjalnego nabywcę.

O czym warto pamiętać, doradza Bartłomiej Annusewicz, Dyrektor Działu Wynajmu i Sprzedaży
Keen Property Partners:

1. Oszacowanie wartości
sprzedaz nieruchomoscObecnie najważniejszym czynnikiem jest cena. Warto ustalić ją na realnym poziomie rynkowym, w przeciwnym razie Twoja nieruchomość nie wzbudzi żadnego zainteresowania. Kupujący wnikliwie studiują i porównują oferty, więc jeżeli zależy Ci na czasie, ustal cenę poniżej średniej. Jednakże nigdy nie zdradzaj, że chcesz szybko zawrzeć transakcję. Jeżeli nie masz doświadczenia w prowadzeniu negocjacji, skorzystaj z pomocy profesjonalnego doradcy ds. nieruchomości.

2. Skuteczny marketing
Zastanów się jak i gdzie zaprezentować nieruchomość potencjalnym nabywcom. Podstawowe źródło informacji dla kupujących to wyspecjalizowane serwisy internetowe oraz agencje nieruchomości. Aby zwiększyć szanse sprzedaży, warto zgłosić nieruchomość nawet do kilku agencji. Przy wyborze pośrednika zaczerpnij opinii znajomych, którzy korzystali z takich usług, sprawdź stronę www oraz atrakcyjność prezentowanych na niej ofert. Warto również umówić się na spotkanie z agentem nieruchomości.

3. Pierwsze wrażenie
Niezwykle ważnym etapem są oględziny. Bardzo często o kupnie decyduje pierwsze wrażenie, dlatego należy dobrze przygotować się do wizyty klientów wstępnie zainteresowanych Twoją nieruchomością. Mieszkanie powinno być wysprzątane, dobrze oświetlone, a wszystkie usterki naprawione. Im mniej domowników, tym lepiej. Potencjalni nabywcy powinni mieć możliwość dokładnego obejrzenia nieruchomości, w spokoju i bez pośpiechu. Przygotuj też dla nich plan mieszkania oraz podstawowe informacje na temat całkowitej powierzchni, liczby pokoi i łazienek, standardu wykończenia, wyposażenia kuchni, wielkości tarasu, garażu, wysokości opłat miesięcznych, rodzaju własności, itp.

4. Przygotowanie nieruchomości od strony formalno-prawnej
Przed transakcją sprzedaży zbierz niezbędne, aktualne dokumenty, czyli wypis z księgi wieczystej, a w przypadku domu – wypis i wyrys z ewidencji gruntów, pozwolenie na budowę, itp.

5. Finalizowanie transakcji
Po podjęciu decyzji o sprzedaży ustal z kupującym, gdzie zostanie zawarty akt notarialny. Notariusz przygotuje umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego określająca wszystkie istotne ustalenia pomiędzy Tobą a kupującym, w tym kwotę zadatku, terminy, koszty umowy, itp. Możesz też zasugerować kupującemu, aby to on wybrał notariusza, ponieważ to on ponosi koszty opłat związanych z transakcją.

Pamiętaj, że na każdym etapie transakcji sprzedaży możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami, który pomoże zrobić wycenę, zajmie się przygotowaniem oferty na sprzedaż oraz jej pokazywaniem potencjalnym kupcom, skutecznie dotrze do właściwego klienta, zbierze wszystkie potrzebne dokumenty oraz sprawnie przeprowadzi Cię przez cały proces transakcji sprzedaży.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


czerwiec 22, 2010
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2012-12-09 15:05:53

Ja myślę, że dobrym pomysłem jest także skontaktowanie się z firmami, które zajmują się tym na co dzień i będą nam w stanie pomóc w sprzedaży nieruchomości jak np. Jartom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty