Start Arrow Budowa domuArrow Jak dostosować projekt dachu domu do warunków zabudowy?

Jak dostosować projekt dachu domu do warunków zabudowy?

Warunki Zabudowy, wydawane przez gminę, określają szczegółowe parametry domów, jakie można budować na danym terenie. Zgoda na budowę domu jest wydawana wyłącznie tym inwestorom, których projekt domu odpowiada założeniom WZ. W przypadku zakupu gotowego projektu domu, częstym problemem jest kąt nachylenia, pokrycie, a czasem nawet i kolor dachu.

Przed zakupem projektu domu należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. W dokumencie tym bowiem znajdują się informacje o tym, jakie domy można budować na danym terenie i jak je usytuować.

Przed zakupem projektu domu należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. W dokumencie tym bowiem znajdują się informacje o tym, jakie domy można budować na danym terenie i jak je usytuować.

Adaptacja projektu

Gotowe projekty domów muszą być poddane obowiązkowej adaptacji, zanim będą złożone wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub ze zgłoszeniem budowy. Obowiązkowa część adaptacji projektu polega przede wszystkim na dostosowaniu opracowania do warunków Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, obowiązującego na danym terenie, lub – w przypadku jego braku – do uzyskanych przez inwestora Warunków Zabudowy.

Najczęstszą zmianą w projekcie domu, jakiej dokonuje architekt adaptujący, jest właśnie dostosowanie projektu dachu budynku do tego, co przewidziane jest w gminnych zapisach.

Co zmieniane jest w projekcie dachu?

W Warunkach Zabudowy określony jest maksymalny/minimalny kąt nachylenia dachu domu, który może być budowany na danej działce. Z uwagi na naszą strefę klimatyczną, często zezwala się na budowę domu z dachem o kącie nachylenia wynoszącym ok. 30-40%, który pozwala na swobodny spływ śniegu i wody. Jeśli marzy nam się dom z dachem płaskim, przed zakupem projektu koniecznie sprawdźmy, czy na naszej działce będzie możliwa jego budowa.

W zgodzie na zmiany w projekcie, dołączanej do zakupionej dokumentacji architektonicznej (projekt domów gotowe objęte są prawem autorskim, wymagającym zgody projektanta na zmiany) widnieje zezwolenie na na modyfikację kąta nachylenia dachu do 5 stopni. Większa różnica mogłaby wpłynąć zasadniczo na wygląd budynku.

Zlecając zmianę kąta nachylenia dachu warto pamiętać, że wiąże się to z koniecznością wprowadzenia dalszych zmian, wydłużających czy zmniejszających wszystkie elementy konstrukcji, np. krokwi, komina, a nawet przeprojektowania schodów wewnętrznych. Niekiedy wymagać to będzie również zmiany przeznaczenia niektórych pomieszczeń.

Zmiana pokrycia dachu

Inwestor może pokryć dach innym materiałem niż ten, który przewidział projektant. Architekci zezwalają na zastąpienie jednego materiału innym, ale tylko pod warunkiem, że zastosowane zostaną materiały o parametrach technicznych i użytkowych nie gorszych niż zapisane w projekcie.

Każda zmiana w projekcie, w tym zmiana projektu dachu musi być konsultowana z architektem lub konstruktorem. Nawet wymiana pokrycia dachu np. z blachodachówki na dachówki ceramiczne wymaga znacznych przekształceń w konstrukcji więźby dachowej, przede wszystkim zwiększenia jej nośności.

Zmiana koloru dachu

Jeżeli działka, na której budujemy dom, objęta jest ochroną konserwatora zabytków, w Warunkach Zabudowy może być określony nawet kolor dachu, by całość komponowała się z zabytkową zabudową.

A co ze zmianami w czasie budowy domu?

W świetle obowiązujących przepisów istnieje konieczność ścisłego trzymania się parametrów znajdujących się w projekcie domu, zatwierdzonym w pozwoleniu na budowę.

Jeżeli jednak w czasie budowy pojawią się tzw. „nieistotne zmiany” możemy je przeprowadzić bez żadnych formalności, nie narażając się na przykre konsekwencje. Ich przeprowadzenie z opisem należy tylko umieścić w dzienniku budowy.

Istotne odstępstwa od projektu dotyczą przede wszystkim zmiany kubatury, wysokości, długości czy liczby kondygnacji, a także zmiany sposobu użytkowania budynku (wszystkie te modyfikacje wymagają również zmiany konstrukcji dachu).  Jeżeli w trakcie prac budowlanych dojdzie do tych odstępstw, inwestor powinien zwrócić się do uprawnionego projektanta o naniesienie na dokumentacji wprowadzonych zmian, jeżeli tylko będą one zgodne z wydaną decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a następnie wystąpić o nowe pozwolenie na budowę. Budowę rozpocząć czy wznowić może jedynie wtedy, kiedy uzyska wszystkie wymagane zgody. Bez nich budowę można określić samowolą budowlaną.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 29, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu