Start Arrow InstalacjeArrow Jak działa ogrzewanie podłogowe? Montaż ogrzewania podłogowego krok po kroku

Jak działa ogrzewanie podłogowe? Montaż ogrzewania podłogowego krok po kroku

Ogrzewanie podłogowe może być stosowane do ogrzania całego domu lub wybranych pomieszczeń, najczęściej łazienek i salonów. Współpracuje zarówno z kotłem kondensacyjnym, jak i źródłami energii odnawialnej: kolektorami słonecznymi czy pompą ciepła. Jest to bowiem ogrzewanie niskotemperaturowe – woda grzewcza ma temperaturę od 35 do 50-60oC, dzięki czemu odnawialne źródła ciepła pracują najefektywniej, jednocześnie znacząco obniżając koszty ogrzewania domu.

Powierzchnią grzejną, grzejnikiem jest cała podłoga, co nie oznacza, że ciepło skumulowane jest właśnie przy posadzce. Jest ona owszem lekko ciepła – temperatura posadzki wynosi od 26-29oC, –  ale ogrzewanie podłogowe zapewnia w całym pomieszczeniu optymalny rozkład temperatury.

Z czego zbudowany jest “grzejnik na podłodze”? Warstwy instalacji ogrzewania podłogowego opisują eksperci z firmy Viessmann

Ogrzewanie podłogowe składa się z izolacji przeciwwilgociowej, izolacji cieplnej, rury grzewczej, wylewki betonowej i posadzki, która stanowi wykończenie podłogi, czyli płytek ceramicznych czy kamiennych, paneli drewnianych itp.

Budowa grzejnika podłogowego, rys. Viessmann

 • Izolacja przeciwwilgociowa

Instalacja musi być zabezpieczona przed wnikaniem wilgoci. Ochronę stanowi folia budowlana i/lub folia aluminiowa. Umieszcza się je na izolacji podstawowej np. płycie styropianowej z folią aluminiową.

 • Taśma brzegowa

Wykonana jest z pianki polietylenowej z dodatkową folią. Układa się ją wzdłuż ścian, dzięki czemu oddziela wylewkę podłogi od konstrukcji budynku, pozwalając wylewce betonowej „pracować”.

 • Izolacja cieplna

Izolacja ciepła stosowana jest w celu zminimalizowania ucieczki ciepła w dół. W zależności od położenia pomieszczenia (podłoga na gruncie, nad ogrzewanym lub nieogrzewanym pomieszczeniem) zmienia się grubość izolacji cieplnej. W podłodze na gruncie grubość izolacji powinna wynieść ok. 10 cm, nad pomieszczeniem ogrzewanym może wynosić 3 cm, nieogrzewanym 5 cm.

Płyta izolacyjna wykonana jest ze styropianu (EPS 100) o grubości 30 mm i przyklejonej na jego powierzchni folii aluminiowej, najczęściej stanowi izolację podstawową. Na folii aluminiowej nadrukowana jest siatka, która ułatwia układanie rur grzewczych. Jeśli grubość płyty izolacyjnej jest niewystarczająca stosuje się  izolację dodatkową o potrzebnej grubości (uzupełniającą).
Za pomocą specjalnych spinek rura grzewcza mocowana jest do płyty izolacyjnej.

 • Rura grzewcza

W domach jednorodzinnych do ogrzewania podłogowego najczęściej stosuje się rury wielowarstwowe z tworzywa sztucznego o średnicy zewnętrznej 16 mm. W systemie ViPEX Viessmann, jest to rura wielowarstwowa Pex-Al-Pex – z wkładką aluminiową, która stanowi barierę tlenową i zapobiega nadmiernym wydłużeniom cieplnym rury. ViPEX jest systemem uniwersalnym, tę samą rurę można zastosować do ogrzewania podłogowego, grzejnikowego i wykonania instalacji ciepłej wody użytkowej w budynku (średnice rur ViPEX: 16×2 mm, 20×2 mm, 26×3 mm i 32×3 mm; maksymalna temperatura pracy: 95°C; maksymalne ciśnienie robocze: 10 bar).

W zależności od przeznaczenia danego pomieszczenia ilości ciepła jaką należy zapewnić do jego ogrzania i temperatury wody grzewczej, rury układa się w odległości od siebie (rozstaw), co: 100, 150, 200, 300 mm.

 • Wylewka betonowa (jastrych)

Podczas nagrzewania i wychładzania wylewka betonowa „pracuje”. Aby ograniczyć spękania betonu stosuje się środki zwiększające jego plastyczność i wytrzymałość, tzw. plastyfikatory, włókna polipropylenowe czy siatkę zbrojeniową.

 • Posadzka (wykończenie podłogi)

W ogrzewaniu podłogowym posadzka może być wykonana z płytek ceramicznych, kamienia, wykładziny czy parkietu, paneli podłogowych itp. Materiały te różnią się oporem cieplnym – stopniem trudności przekazywania ciepła (w większym lub mniejszym stopniu utrudniają przekazywanie ciepła).

Do ogrzewania podłogowego najlepiej nadaje się posadzka wykonana z płytek ceramicznych czy kamienia  – mają najmniejszy opór cieplny. Wykładziny dywanowe, parkiet, utrudniają przekazywanie ciepła i dla tego już na etapie projektowania ogrzewania podłogowego należy uwzględnić ten rodzaj wykończenia podłogi.

Montaż ogrzewania podłogowego krok po kroku

Umieszczenie taśmy brzegowej wzdłuż ścian pomieszczenia

Rozkładanie płyty izolacyjnej z folią aluminiową

Łączenie folii płyt izolacyjnych taśmą samoprzylepną…

…na całej powierzchni podłogi…

…aby zapewnić szczelność połączeń.

Przygotowanie rury grzewczej do ułożenia

Układanie rury grzewczej i mocowanie jej spinkami do płyty izolacyjnej…

… przy użyciu specjalnego przyrządu – trackera

Rura grzewcza układana jest na całej powierzchni podłogi

Fragment podłogi gotowej do wylania jastrychu.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

 • Lampa wisząca Galaxy 1649

 • Kinkiet Maja Gray

 • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

 • Lampa Biurkowa Vaio White

 • Lampa podłogowa Maja Black