Start Arrow InstalacjeArrow Jak działa pompa ciepła powietrze-woda? Sprawdź, po jakim czasie zwróci się inwestycja?

Jak działa pompa ciepła powietrze-woda? Sprawdź, po jakim czasie zwróci się inwestycja?

Już niedługo sprzedawcy energii nie będą mieli obowiązku uzgadniania z państwem cen dla gospodarstw domowych. Do uwolnienia rynku może dojść 1 stycznia 2013 r. Efekt? W krótkim czasie opłaty mogą wzrosnąć nawet o 40 % – szacują eksperci.  Zgodnie z danymi Eurostatu, zapotrzebowanie na ciepło odpowiada w Polsce aż za 55% kosztów utrzymania nieruchomości. Oznacza to budżet szczuplejszy nawet o 150zł miesięcznie.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej rodzin zastanawia się nad inwestycją w energooszczędne instalacje, a jednym z najnowszych trendów jest pompa ciepła powietrze-woda.

Od niższych kosztów dla ekologii, po niższe koszty dla kieszeni

Problem globalnego ocieplenia powraca jak mantra w ostatnich latach, dlatego też tak silne jest poparcie Unii Europejskiej dla rozwoju technologii proekologicznych, w tym – pomp ciepła. Większość z nas wciąż skłonna jest twierdzić, że nowoczesne technologie to rozwiązania tylko dla najbogatszych. Jednocześnie każdy, kto mieszka w domu jednorodzinnym zapewne nieraz zastanawiał się, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu wody.

Oczywiście koszty montażu nowoczesnych urządzeń nie należą do najtańszych, jednak jak uważa Marcin Sodo z Nawigator Nieruchomości, firmy działającej w sektorze zarządzania nieruchomościami: – Warto zainwestować w ekologię, bo taka inwestycja nam się po prostu opłaci. A biorąc pod uwagę, że inwestując w instalacje energooszczędne, podejmujemy decyzję na lata, być może będziemy żyli w zdrowszym środowisku. Najnowszym rozwiązaniem, jednocześnie ekologicznym i energooszczędnym jest pompa ciepła powietrze-woda, która przy małym nakładzie energii wytwarza wiele litrów ciepłej wody, a ponadto jest stosunkowo tania i łatwa w montażu.

Pompa ciepła powietrze-woda – tańsza alternatywa dla systemów solarnych

Pompa ciepła powietrze-woda jest alternatywą dla tradycyjnych bojlerów i pozwala zmniejszyć co najmniej o połowę rachunki za przygotowanie ciepłej wody. Jeżeli zależy nam również na tym, aby ciepła woda płynęła natychmiast po odkręceniu kranu, a więc nie następowała strata zimnej wody – pompa ta jest najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli natomiast zastanawiamy się nad instalacjami ekologicznymi, to możemy wybierać pomiędzy kolektorami słonecznymi a pompą ciepła powietrze-woda. Porównując koszty eksploatacji, okaże się, że systemy solarne są tańsze, ale inwestycja w kolektory pociąga ze sobą wyższy koszt. Obie technologie posiadają pewne ograniczenia – kolektory podczas dużego zachmurzenia nie wyprodukują dostatecznej ilości energii potrzebnej do podgrzania wody, natomiast pompy ciepła powietrze-woda nie działają efektywnie, gdy temperatura spada kilka stopni poniżej zera.

Nie oznacza to, że podczas mrozów nie możemy korzystać z pompy ciepła – w takich dniach działa ona jak tradycyjny bojler i pobiera energię elektryczną, aby podgrzać wodę.

Po jakim czasie zwraca się inwestycja w pompę ciepła powietrze-woda?

Jak bardzo opłaci nam się inwestycja w pompę ciepła typu powietrze-woda?

Z naszych obliczeń wynika, że inwestycja w pompę ciepła powietrze-woda w przypadku trzyosobowej rodziny zwraca się po ok. 5 latach, jeśli do tej pory korzystaliśmy z tradycyjnych podgrzewaczy elektrycznych. Każdego roku oszczędzamy do 620 zł rocznie, bo zużywamy o 70% (1215 kWh) mniej energii. Jest to więc nie tylko inwestycja energooszczędna, ale i ekologiczna. Mniej zużytej energii to przecież niższa emisja CO2 – mówi Marcin Mazur z  Ariston Thermo Polska.

Według Standardów Europejskich średnie roczne zużycie energii dla trzyosobowej rodziny wynosi 1550 kWh, a średni koszt 1 kWh w naszym kraju to 0.51 zł. Efektywność tradycyjnego 80 litrowego bojlera wynosi 84,4%, czyli musi on zużyć rocznie 1836 kWh, by zaspokoić zapotrzebowanie na ciepłą wodę, za co rodzina zapłaci 936 zł. Z kolei efektywność pompy ciepła powietrze-woda o pojemności 80 litrów wynosi 250%. Tym samym trzyosobowa rodzina rocznie zużywa jedynie 620 kWh, by podgrzać taką ilość wody, która zaspokaja ich potrzeby, a na rachunku za zużycie energii elektrycznej koniecznej do uzyskania c.w.u. widnieje kwota 620 zł.

Jak działa pompa ciepła powietrze – woda?

Pompa ciepła powietrze-woda czerpie ciepło bezpośrednio z powietrza. Zasadę działania tego typu pompy najłatwiej porównać do działania lodówki, ponieważ jest to dokładnie odwrotny proces.

Czynnik chłodzący w pompie ciepła przepływa przez parownik i dzięki zmianie stanu odbiera ciepło zawarte w powietrzu. Następnie ciepło oddawane jest do wody, a czynnik ciepła będący w stanie gazowym, ponownie przechodzi w stan ciekły. Pompa ciepła powietrze-woda wyposażona jest ponadto w grzałkę, dzięki czemu może działać również wtedy, gdy temperatura powietrza jest niższa niż minimalna temperatura działania – tłumaczy Marcin Mazur z  Ariston Thermo Polska.

(Schemat działania pompy ciepła powietrze-woda)

Pompa ciepła powietrze-woda wytwarza wiele litrów ciepłej wody przy niewielkim nakładzie energii. Instalacja tego typu pompy jest bardzo łatwa i możliwa w każdym momencie, nie tylko na etapie budowy domu.

W większości pomp ciepła powietrze-woda istnieje możliwość ustawienia dwóch cykli grzania wody, podczas których woda podgrzewana jest automatycznie do określonej przez użytkownika temperatury i w żądanym przez niego czasie.  Oszczędność jest jednak tylko jedną z zalet pomp ciepła. Warto również wiedzieć, że działanie pompy ciepła powietrze-woda bezpośrednio wpływa na jakość powietrza, którym oddychamy w pomieszczeniach.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje